Veľký úspech mladej Slovenky: V súťaži Európskej rady porazila konkurenciu z celej EÚ

  • Rada Európy víťaza súťaže o dizajn na oficiálne tričko Európskeho dňa jazykov v roku 2021
  • Ten sa koná každoročne 29. septembra
  • Víťazkou sa stala stredoškoláčka z Nových Zámkov
pjimage (70)
Európsky Deň jazykov/Naassom Azevedo
  • Rada Európy víťaza súťaže o dizajn na oficiálne tričko Európskeho dňa jazykov v roku 2021
  • Ten sa koná každoročne 29. septembra
  • Víťazkou sa stala stredoškoláčka z Nových Zámkov

Rada Európy vyhlásila víťazku súťaže o dizajn na oficiálne tričko Európskeho dňa jazykov v roku 2021. V tomto roku sa pri príležitosti osláv Európskeho dňa jazykov vo svete, ktoré sú každoročne 26. septembra, sa na oficiálnych tričkách Rady Európy objaví najúspešnejší súťažný návrh slovenskej študentky, informuje TASR.

Víťazkou súťaže sa totiž stala stredoškoláčka z Nových Zámkov Timea Svetková. Momentálne študuje tretí ročník študijného odboru grafik digitálnych médií Strednej odbornej školy dopravy a služieb.  

zdroj: Timea Svetková/Európsky Deň jazykov

Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov s cieľom upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia i celoživotného vzdelávania Európske centrum pre moderné jazyky Rady Európy pravidelne vyhlasuje súťaž žiakov o grafický logotyp na oficiálne tričko Európskeho dňa jazykov. 

Má len 16 rokov, no jeho majetok už presiahol milión dolárov. Vyhral ich vďaka Fortnite

Papágáj sa dokáže naučiť všetky jazyky

„Ako študentka grafického dizajnu som chcela urobiť niečo kreatívne a zároveň jednoduché. Jedným z mojich prvých nápadov bolo vytvoriť maskota, ktorý by dokonale vystihol túto súťaž.  Aké iné zviera ako papagája? Papagáj pre mňa predstavuje zviera, ktoré dokáže rozprávať v každom jednom jazyku, ak ho to naučíte. Pod jeho krídlami spája jazyky, a preto pre mňa predstavuje jednotu najviac,“  vysvetľuje Timea Svetková dôvod výberu dizajnu trička na hlavnej stránke súťaže.

zdroj: Európsky Deň jazykov

Timein žlto-modrý dizajn tak dokonale splnil požiadavky súťaže, medzi ktoré patrí napríklad to, že autor nesmie použiť viac ako tri farby. Ďalej by sa ma vyvarovať zložitých tvarov a malých detailov. Ako ešte usporiadatelia upozorňujú, návrh trička by sa mal zameriavať na samotné jazyky a nie štáty Európskej únie.

„Táto súťaž bola pre mňa skvelou príležitosťou vytvoriť niečo zmysluplné v modernej umeleckej forme,“ reaguje na výhru Timea.

 Návrh bol pripravený počas prerušeného prezenčného vyučovania v školách a dokončený cez vianočné prázdniny 2020 pod vedením pedagóga Michala Mečára.

zdroj: Víťazný návrh z minulého roka zo Španielska/Európsky Deň jazykov

„Víťazné návrhy z predchádzajúcich rokov pochádzali zo Španielska (2020), Litvy (2019), Belgicka (2018). V prípade Slovenska ide o prvé víťazstvo v danej súťaži,“ uviedla Denisa Ďuranová, národná koordinátorka Európskeho dňa jazykov za Slovenskú republiku Európsky deň jazykov bol vyhlásený Radou Európy v roku 2001, informuje TASR.

Zdroje: TASR, Európsky deň jazykov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech