Veľký úspech: Slovenská univerzita je v prestížnom rebríčku

  • Jedinou slovenskou univerzitou v najnovšom vydaní ARWU je Univerzita Komenského
  • Oproti minuloročnému umiestneniu si polepšila
Univerzita Komenského
TASR/Dano Veselský
  • Jedinou slovenskou univerzitou v najnovšom vydaní ARWU je Univerzita Komenského
  • Oproti minuloročnému umiestneniu si polepšila

Rebríček ARWU (The Academic Ranking of World Universities) známy tiež ako Šanghajský rebríček, ktorý je považovaný za jeden z troch najprestížnejších, včera zverejnil edíciu na tento rok.

Jedinou slovenskou univerzitou v ňom je opakovane Univerzita Komenského v Bratislave, ktorá si polepšila oproti minuloročnému umiestneniu a patrí jej 701. – 800. pozícia.

Oznámila to v tlačovej správe Lenka Miller, hovorkyňa Oddelenia pre vonkajšie vzťahy Univerzity Komenského v Bratislave.

Jediná slovenská univerzita

Šanghajský rebríček hodnotenia kvality univerzít patrí medzi „veľkú trojku“ rebríčkov spolu s QS World University Rankings a THE (Times Higher Education).

„Podieľajú sa na formovaní éry globálneho hodnotenia vysokoškolských inštitúcií,“ vysvetlila Miller. V rebríčku predmetov ShanghaiRanking’s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) sa tohto roku umiestnili aj dve ďalšie slovenské univerzity. V hlavnom rebríčku ARWU má však naša krajina stále len jednu univerzitu.

Rebríček ARWU tradične tvorí 1 000 najlepších univerzít z vyše 2 500 hodnotených inštitúcií. Minulý rok sa v ňom bratislavská UK umiestnila na 801. – 900. mieste, teraz poskočila o 100 priečok.

Najlepšou na svete je opäť Harvardova univerzita. Z Českej republiky sa v Šanghajskom rebríčku aktuálne nachádza osem univerzít, z ktorých najlepšia je Karlova univerzita na 301. – 400. mieste.

Fyzika a klinická medicína 

Šanghajský rebríček sa orientuje predovšetkým na hodnotenie vedy a výskumu prostredníctvom šiestich ukazovateľov: počet absolventov s Nobelovou cenou alebo Fieldsovou medailou (10 percent), počet výskumníkov s Nobelovou cenou alebo Fieldsovou medailou (10 percent), počet výskumníkov so statusom vysokocitovaného výskumníka (20 percent), počet publikácií v časopisoch Nature a Science (20 percent), počet publikácií indexovaných v SCI-E a SSCI (20 percent) a akademický výkon per capita (10 percent).

Univerzita Komenského
zdroj: Univerzita Komenského

Rebríček hodnotí aj jednotlivé akademické predmety. Vo fyzike patrí Univerzite Komenského 301. – 400. miesto a v klinickej medicíne je na 401. – 500. mieste.

„Som rád, že Univerzita Komenského sa v tohtoročnom rebríčku ARWU umiestnila na lepšom mieste ako minulý rok. Je ale škoda, že aj v tohtoročnej edícii ARWU figuruje len jediná slovenská univerzita,“ uviedol rektor UK Marek Števček.

Povedal tiež, že verí, že náš štát prehodnotí bezprecedentné znižovanie dotácií slovenským univerzitám, lebo v súčasných podmienkach máme len minimálne možnosti pritiahnuť do svojich radov ďalších špičkových vysokocitovaných výskumníkov či držiteľov Nobelových cien.

UK sa v hodnoteniach darí

Univerzita Komenského sa podľa jej hovorkyne ako jediná slovenská univerzita umiestňuje aj vo všetkých významných rebríčkoch hodnotenia. V rebríčku QS World University Rankings dosiahla 651. – 700. priečku.

 V rebríčku Round University Ranking dosiahla 426. priečku, v kategórii vzdelávanie získala 178. miesto. V rebríčku CWUR sa aktuálne nachádza na 630. mieste. V prestížnom rebríčku Best Global Universities jej patrí 587. miesto, vo fyzike je v ňom na 244. mieste.

Rebríček SCImago ju uvádza na 573. mieste. V rebríčku NTU Ranking (National Taiwan University Rankings) sa nachádza na 701. – 750. mieste, v predmete fyzika jej patrí dokonca 275. miesto vo svete.

V rebríčku The Three University Missions MosIUR jej patrí 272. miesto, THE Impact Rankings ju zaraďuje na 601. – 800. miesto. Rebríček THE WUR zaraďuje UK na 1 001. – 1 200. miesto.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá