Veľký úspech: Virológom sa podarilo izolovať prvé slovenské kmene koronavírusu

  • Výsledkom izolácie kmeňov vírusu je pripravenie neinfekčných vzoriek
  • Cieľom výskumu bude identifikácia kompletného genetického zloženia vírusu
BeFunky-collage-4
TASR
  • Výsledkom izolácie kmeňov vírusu je pripravenie neinfekčných vzoriek
  • Cieľom výskumu bude identifikácia kompletného genetického zloženia vírusu

Virológom z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) sa v špeciálnom laboratóriu s tretím stupňom biologickej bezpečnosti podarilo izolovať na bunkových kultúrach prvé slovenské kmene vírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom Slovenská akadémia vied v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala hovorkyňa Monika Hucáková.

Výsledkom izolácie kmeňov vírusu je pripravenie neinfekčných vzoriek, ktoré bude následne skúmať tím Tomáša Szemeša z Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave. Cieľom výskumu bude identifikácia kompletného genetického zloženia vírusu.

👍Virológom z Virologického ústavu BMC SAV sa v ich špeciálnom laboratóriu podarilo izolovať na bunkových kultúrach prvé…

Gepostet von Slovenská akadémia vied am Donnerstag, 19. März 2020

„K tomuto úspechu prišlo vďaka úzkej spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva. Národné referenčné centrum pre chrípku pod vedením Edity Staroňovej ústretovo poskytlo klinické vzorky prvých slovenských pacientov, ktoré poslúžili ako zdroj vírusu. Následne sa na izolácii vírusu tímovo podieľali viacerí členovia Oddelenia ekológie vírusov na Virologickom ústave BMC SAV. Za prácu v laboratóriu si zaslúži kredit predovšetkým Monika Sláviková,“ povedal Boris Klempa, vedúci Oddelenia ekológie vírusov z BMC SAV.

Veľká pomoc pri ďalšom výskume

Klempa vysvetľuje, že po úspešnej identifikácii genetického zloženia vírusu budú slovenské kmene vírusu SARS-CoV-2 vložené do Európskeho vírusového archívu, ktorého je Virologický ústav BMC SAV zakladajúcim členom, vďaka čomu bude mať k vzorkám prístup aj medzinárodná vedecká komunita.

Vzorky tak budú môcť použiť pre ďalší výskum aj zahraniční vedci. Podľa Klempu je izolácia kmeňov vírusu príkladnou ukážkou spolupráce slovenských verejných a akademických inštitúcií, ktoré sa v ťažkej situácii spojili pre dobrú vec a prispejú k medzinárodnému výskumu nového vírusu.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK