Veľký zásah: NAKA zadržala niekoľko vplyvných osôb, obvinila aj oligarchu blízkeho Robertovi Ficovi

  • NAKA zadržala bývalého prezidenta polície
  • Tibor Gašpar je v rukách polície pre korupciu
  • Zadržali aj bývalého vyšetrovateľa NAKA či Norberta Bödöra
Tibor Gašpar, Norbert Bödör
Tibor Gašpar a Norbert Bödör, TASR/Jaroslav Novák, Ondrej Hercegh
  • NAKA zadržala bývalého prezidenta polície
  • Tibor Gašpar je v rukách polície pre korupciu
  • Zadržali aj bývalého vyšetrovateľa NAKA či Norberta Bödöra

Bývalý policajný prezident je v rukách polície. Dnes v skorých ranných hodinách ho podľa informácií portálu Aktuality zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA). Tibor Gašpar čelí obžalobe v kauze Očistec, tentokrát ho zadržali pre korupciu. Zároveň sa jeho meno nachádza v prvej desiatke kandidátnej listiny strany Smer-SD.

Zadržanie potvrdil na Facebooku Pavol Gašpar, advokát a syn bývalého prezidenta polície. Pre Aktuality to zároveň potvrdili dva ďalšie od seba nezávislé zdroje.

Medzi obvinenými je podľa najnovších informácií aj nitriansky oligarcha Norbert Bödör. Ten však zadržaný nebol, lebo sa práve nachádza na dovolenke mimo územia Slovenskej republiky. 

Podľa informácií Startitup elitní policajti zadržali s Tiborom Gašparom aj bývalého vyšetrovateľa finančnej jednotky NAKA Romana Stahla.

Obvinení zo založenia zločineckej skupiny

Oboch zadržaných už obvinili zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupcie. Skutky, pre ktoré sú stíhaní sa týkajú rokov 2015 až 2019, vyplýva z informácií redakcie Startitup.

Konkrétne ide o prípady, ktoré ako vyšetrovateľ finančnej jednotky NAKA vyšetroval spomínaný Roman Stahl. Medzi nimi sa spomínajú tri kauzy – Váhostav, Technopol a Doprastav. Tie mal vyšetrovať k spokojnosti svojich nadriadených, a za to mal dostávať finančnú odmenu.

Do budovy Prezídia Policajného zboru prišiel len pred malou chvíľou advokát Tibora Gašpara a Norberta Bödöra – Marek Para. Ten o prípade povedal pred vstupom do budovy len toľko, že o skutkoch, pre ktoré bolo dnes vznesené obvinenie jeho klientom, už mala polícia vedomosť v roku 2020.

Marek Para tvrdí, že celý zásah je účelový

„Vyšetrovateľ kladie môjmu klientovi za vinu, že mal mať vedomosť o tom, že iné osoby, teda Slobodník, vyberajú niekde úplatky. Je to celé založené len na Slobodníkovi, takže sa s tým určite vysporiadame,“ povedal advokát neskôr reportérom Startitup.

Ďalší postup podľa jeho slov je, že Tibor Gašpar bude teraz okolo 11:15 vypovedať, aby sa rozplynuli podozrenia. Na otázku reportéra Startitup, či na výsluch príde aj nitriansky oligarcha, Marek Para odpovedal: „Dohadujeme práve nejaký termín výsluchu, lebo nevie prísť behom dňa alebo hodiny.“ Predpokladá, že bude vypočutý v pondelok alebo v utorok.

Podľa advokáta NAKA zadržala jeho klientov účelovo, a to na prekrytie kauzy, ktorá vznikla okolo vzťahu sudkyne Špecializovaného trestného súdu Pamely Záleskej a novinárky Moniky Tódovej. „Je to akt pomsty,“ utvrdzoval novinárov advokát.

Akcia elitných policajtov nesie názov „Ezechiel 7“. Ide o 7 kapitolu knihy proroka Ezechiela, ktorá je súšasťou Starého zákona. V tejto časti, nesúcej názov „Blízkosť konca“, sa píše: „Teraz prišiel koniec pre teba. Pošlem na teba svoj hnev; budem ťa súdiť podľa tvojich ciest a privodím na teba všetky tvoje ohavnosti.“

Tibor Gašpar už vypovedal

Marek Para potvrdil, že výsluch Tibora Gašpara ukončili popoludní.

„Vyšetrovateľ nebol priamo prítomný pri výsluchu, poslal kolegu, ale bude rozhodovať, či podá podnet na podanie návrhu na vzatie do väzby alebo prepustí zo zadržania. Podľa nášho názoru je už jednoznačne na mieste, aby prepustili zo zadržania obidvoch,“ vysvetlil advokát.

„Aký má policajný exprezident postoj k obvineniam?“ bola ďalšia otázka reportérov Startitup. „Je jednoznačne nevinný a vysvetlil všetky skutočnosti. Bolo to relatívne ľahké, lebo to obvinenie je postavené na vode. Vyšetrovateľ nemal na neho žiadne otázky,“ nechal sa počuť Marek Para a oznámil, že už podali sťažnosť.

Nasleduje výsluch druhého obvineného – Romana Stahla.

V čom je podstata obvinenia Romana Stahla prečítal Marek Para z uznesenia: „Podstata veci u obvineného spočíva v takzvanom zákonnom zneužití základných zásad trestného konania, kedy navonok viedol vyšetrovanie zákonným spôsobom, no v konečnom dôsledku docielil splnenie pokynu vedúcich členov zločineckej skupiny.“

„To obvinenie súvisí s Očistcom, akurát môžem povedať, že podľa môjho názoru tam nie sú žiadne väzobné dôvody,“ vyjadril sa k zadržaniu svojho klienta Romana Stahla advokát Namir Alyasry.

Stahl

Ako pripomínajú Aktuality, Roman Stahl počas svojho pôsobenia v NAKA viedol aj napríklad vyšetrovací tím Novinár. Šlo o tím vyšetrujúci kauzy, ktoré otvoril Ján Kuciak.

Meno Romana Stahla sa však spomínalo v komunikácii medzi Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom, a tak musel v tejto funkcii skončiť. Aktuality dodávajú, že Kočner a Bödörom sa zhovárali o istom Romanovi, ktorý riešil ovládnutie Technopolu.

Okrem toho mal Roman Stahl za úlohu vyšetrovať aj kauzu Váhostav, ktorá sa neskôr objavila v uznesení NAKA v prípade kauzy Očistec.

Pavol Gašpar vo svojom facebookovom statuse spomína, že bývalého policajného prezidenta NAKA zadržala bez domovej prehliadky. Podľa jeho tvrdení vypovedal o korupcii Tibora Gašpara a Romana Stahla ďalší expolicajt Bernard Slobodník.

Policajní vyšetrovatelia uvádzajú, že Bödör v rámci kauzy Váhostav zaplatil kajúcnikovi Slobodníkovi 20-tisíc eur, aby sa prípad vyšetroval v spokojnosti podnikateľa Juraja Širokého. Pri tomto úplatku bol údajne aj Tibor Gašpar.

Vyjadril sa šéf Smeru

Ako píše agentúra TASR, predseda strany Smer-SD Robert Fico označil zadržanie Gašpara za prejav zúfalstva a „chrapúnstva“ NAKA a Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

„Na takýto útok proti najsilnejšej opozičnej politickej strane šesť týždňov pred voľbami neexistuje žiadny iný dôvod, len poškodenie Smeru-SD a pomsta Tiborovi Gašparovi za jeho usilovné odkrývanie špinavostí NAKA a ÚŠP,“ napísal Fico na sociálnej sieti.

Považuje to za „hrubý nedemokratický zásah“ do volieb.

Tibor Gašpar je na deviatom mieste kandidátnej listiny Smeru-SD do parlamentných volieb.

Zdroje: Aktuality, Facebook/Pavol Gašpar, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá