„Veľmi by som sa čudoval, ak by neprišla,“ hovoria o ďalšej vlne koronavírusu odborníci. Kedy má prísť a aká silná bude?

  • Ešte sme sa poriadne nespamätali z poslednej vlny koronavírusu a odborníci už takmer s istotou hovoria o príchode ďalšej
  • Slovensko má čas sa pripraviť. Čo musíme spraviť?
  • Bude v znamení novej korona vlny už toto leto?
koronavirus
TASR/ AP Photo, Petr David Josek a Pavel Golovkin
  • Ešte sme sa poriadne nespamätali z poslednej vlny koronavírusu a odborníci už takmer s istotou hovoria o príchode ďalšej
  • Slovensko má čas sa pripraviť. Čo musíme spraviť?
  • Bude v znamení novej korona vlny už toto leto?

Hoci sa opatrenia aktuálne uvoľňujú a takzvanú druhú vlnu koronavírusu máme pomaly za sebou, odborníci zdvíhajú varovný prst a už teraz hlasno hovoria o príchode ďalšej.

„Tretia vlna príde určite,“ povedal s istotou pred pár dňami v online televízii Hospodárskych novín epidemiológ z Inštitútu zdravotníckych analýz Martin Pavelka.

Musíme počítať s tým, že tretia vlna pravdepodobne príde. Veľmi by som sa čudoval, ak by v nejakej forme neprišla,“ hovoril pred týždňom aj prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko, výpoveď priniesol portál V zdravotníctve.

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Snáď nikto racionálne zmýšľajúci si nemyslí, že by nás odborníci chceli strašiť, alebo sa rozhodli nenechať nám čas na vydýchnutie. Ako sami tvrdia, ide im o varovanie, aby Slovensko úplne nezaspalo a neostalo len pri radosti z otvorených podnikov.

Jednoducho povedané, pripraveným šťastie praje a práve pripravenosť nám môže zaručiť to, že tretia vlna už nespôsobí také škody, ako tá posledná. Z otvorených podnikov by sme sa teda mohli tešiť aj naďalej.

„Je to vždy lepšie, ako keď nás zastihne nepripravených, ako napríklad v septembri minulého roku,“ vysvetľuje Marián Petko to, prečo si treba pripúšťať veľmi pravdepodobný príchod ďalšej vlny, s ktorou už súperia napríklad v susednom Maďarsku.

Predstavíme si jeho návrhy, ktoré by nás na novú vlnu mali lepšie pripraviť. Analytik a matematik Richard Kollár zas určil, kedy pravdepodobne k nám tretia vlna dorazí. Malo by to byť ešte tento rok. 

zdroj: TASR/Ján Krošlák

Viacero krajín už má tretiu vlnu za sebou. Budeme mať pokojné leto?

V čase, keď na Slovensku vrcholila druhá vlna, inde už bojovali s treťou. Asi nebude prekvapením, že hovoríme hlavne o niektorých krajinách východnej Ázie, teda o časti sveta, kde to s koronavírusom pravdepodobne celé začalo.

Tretia vlna ochorenia Covid-19 je v plnom prúde – uviedol podľa agentúry Reuters minister zdravotníctva Južnej Kórey Pak Nung-hu na tlačovej konferencii v Soule. Dodal, že situácia je podľa neho mimoriadne vážna,“ písali tlačové agentúry a médiá ešte v novembri minulého roka.

Prešlo niekoľko mesiacov a boj s treťou vlnou pandémie už hlásili aj v Európe. Nemusíme pritom chodiť ďaleko od slovenských hraníc. Stačí sa pozrieť k našim susedom do Maďarska, kde sa rozšíril najmä hlavne takzvaný britský variant vírusu.

V Maďarsku vrcholí tretia vlna pandémie. Za uplynulý deň pribudlo v Maďarsku 4 604 nakazených novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších 217 pacientov,“ písali o situácii u našich južných susedov počas apríla aj slovenské médiá, napríklad Nový Čas. Najnovšie údaje hovoria o tom, že Maďarsko by už malo byť z toho najhoršieho vonku.

Ako povedal člen pracovnej skupiny epidemiológov a matematického modelovania epidémie, bioštatistik Tamás Ferenci v rozhovore pre Denník N, niekedy to, prečo jedna krajina už zápasí s treťou vlnou, kým vedľajšie sú ešte na druhej, môže byť len otázkou šťastia či nešťastia.

Stačí príchod jedného nakazeného novým typom vírusu, ktorému sa úspešne podarí nakaziť svoje okolie a vytvorí sa tak postupné epicentrum, akýsi štartovací bod pre novú vlnu v krajine.

zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Dá sa teda vôbec určiť, či a kedy príde nová vlna k nám na Slovensko? Stopercentne a s presným dátumom určite nie, no dá sa matematicky i na základe správania vírusu určiť najviac pravdepodobné obdobie, kedy sa tu ďalšia vlna vírusu zrejme objaví.

Kľúčové budú letné dovolenky

Tejto téme sa venoval aj analytik Richard Kollár zo združenia Dáta bez pátosu, ktoré zastrešuje odborníkov na dátovú analytiku či krízový manažment. „Je len otázkou času, kedy vznikne, či už vznikla taká variácia vírusu, ktorá dokáže znovu spustiť vlnu aj u nás a všeobecne v Európe,“ povedal pre portál V zdravotníctve.

Najväčší potenciál pre takúto vlnu vidí krátko po lete a letných dovolenkách v kombinácii s nástupom chladnejšieho počasia. „Keďže neočakávam, že by sa dovtedy dokázala zaočkovať takmer celá naša populácia, je veľmi pravdepodobné, že najneskôr v septembri tohto roku budeme nástup ďalšej vlny znovu cítiť,“ hovorí Kollár.

To, že by sa u nás nová vlna objavila skôr, napríklad počas leta, je podľa neho nepravdepodobné. Aspoň pokiaľ sa nevytvorí nový variant vírusu, ktorý bude schopný naozaj veľmi rýchleho šírenia a brzdiť by ho nedokázala ani (zatiaľ len čiastočná) vakcinácia obyvateľstva.

Ukrajina covid koronavírus
zdroj: TASR/AP

Čo treba spraviť a ako sa pripraviť

Kľúčovou záležitosťou v otázke, ako budeme zvládať ďalšiu vlnu, je podľa mnohých odborníkov, vrátane Kollára, téma očkovania. Analytik z Dát bez pátosu je v tomto smere skeptický. Všíma si nálady a postoje spoločnosti.

Pripomína, že zaočkovaná osoba nielenže znižuje svoje riziko infekcie a v prípade nákazy má väčšiu šancu zvládať vírus lepšie, ale stáva sa aj súčasťou akejsi spoločenskej bariéry, ktorá môže vírus v krajine zastaviť. „Znižuje veľkosť ďalšej vlny, a tým aj potrebu obmedzení pre našu spoločnosť. Sme v tom všetci spolu.“

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko pre portál V zdravotníctve hovorí, že nás čaká kus práce, ak chceme byť na ďalšiu vlnu pripravení. Pandemický plán podľa neho nebol naposledy plnený tak, ako bol napísaný, takže to je hneď jedna z prvých vecí, ktorú by najbližšie urobil inak a na ktorej by sa malo zapracovať.

Malo by sa vyhodnotiť, čo bolo dobré. To, čo bolo dobré, aby sa stalo štandardom, a teda aby sa v prípade tretej vlny tieto mechanizmy spustili a pokračovalo sa v nich. To, čo bolo zlé, to treba teraz, v tomto období vyhodnotiť a prepracovať,“ dodáva.

zdroj: TASR/AP, Antonio Calanni

Taktiež by sa podľa neho mala vyhodnotiť pripravenosť nemocníc, zabezpečiť dostatočné zásoby kyslíka a prístrojov umelej pľúcnej ventilácie, nezabudnúť ani na zdravotnícky personál, ktorého nedostatok je podľa neho jedným z kľúčových problémov.

Do budúcna by chcel taktiež zlepšiť komunikáciu medzi nemocnicami a krízovým koordinačným centrom, čo by mohlo urýchliť presun vážne nakazených pacientov záchrankou, napríklad z jednej už preplnenej nemocnice do najbližšej menej plnej.

Jasne by tiež stanovil základné liečebné postupy, v čom bol podľa neho doposiaľ určitý chaos – hlavne medzi verejnosťou, ktorá verila aj viacerým polopravdám a hoaxom.

Zdroje: V zdravotníctve, TASR (Trend), Denník N, Nový Čas, archív Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech