Veritelia Dedolesa vyniesli verdikt: Je jasné, či sa firma zachráni

  • Dedoles pracuje na ozdravnom pláne
  • Firma by sa mala z krízy dostať
Na snímke predajňa Dedolesu
Ilustračná foto, Dedoles, Facebook/Mlyny Nitra
  • Dedoles pracuje na ozdravnom pláne
  • Firma by sa mala z krízy dostať

Denník N informoval, že veritelia firmy Dedoles nakoniec schválili ozdravný plán. Pre nezabezpečených veriteľov, teda tých, ktorí nemajú svoje pohľadávky zabezpečené, to znamená, že by v najbližších piatich rokoch mali dostať skoro 65 percent svojich pohľadávok, samozrejme, postupne.

Nezabezpečení veritelia majú voči firme Dedoles totiž pohľadávky v hodnote až 20,4 milióna eur a počas nasledujúcich piatich rokov by mali dostať niečo viac ako 13 miliónov eur, informuje Denník N.

Tí veritelia, ktorí majú dlhy zabezpečené a dostanú 100 splatených pohľadávok, majú pohľadávky voči firme Dedoles vo výške 4,6 milióna eur. Ozdravný reštrukturalizačný plán Dedolesa, ktorý schválili všetci veritelia, musí ešte potvrdiť súd.

„Prechádzať reštrukturalizačným procesom je pre firmu a jej ľudí náročné psychicky aj fyzicky, keďže sme limitovaní z rôznych smerov,“ povedal pôvodný zakladateľ Dedoles pre Forbes Jaroslav Chrapko.

„Pracujeme však na ozdravení firmy, optimalizujeme všetky náklady vrátane marketingu, aby každé euro bolo vynaložené čo najefektívnejšie a umožňovalo nám zachovať si aj naše marže. Zameriavame sa tiež na celkové skvalitnenie služieb, ako je napríklad vybavovanie objednávok,“ dodal pre Forbes Chrapko.

Turbulentné obdobie

Dedoles sa preslávil nielen štýlovými dizajnovými ponožkami, ale aj zapamätateľnými reklamami, v ktorých hrajú hlavnú úlohu animované tancujúce škrečky.

Firma zažívala v posledných rokoch prudký nárast, no zároveň spolu s nimi, ruka v ruke, obrovské problémy. Firma dokonca na konci októbra 2022 okrem toho oznámila, že pôvodného zakladateľa Jaroslava Chrapka vystrieda manažér Ján Cifra.

Podľa dostupných informácií spoločnosť Dedoles dlhuje veriteľom vyše 40 miliónov eur, pričom pôvodný zakladateľ Chrapko toto číslo spochybnil. Túto informáciu potvrdil aj Cifra. „Proces ešte nie je uzavretý, čiže hovoriť o nejakom finálnom čísle je veľmi ťažké,“ uviedol ešte v novembri nový generálny riaditeľ pre Startitup v diele Let’s Talk Business.

„Sú tam veci, ktoré sú zle vysvetlené, a my v nejakom momente budeme môcť komunikovať, ale je to nižšie číslo, ako je uvedené,“ pokračoval Cifra.

Spoločnosť Dedoles ovplyvňuje aj inflácia a vojna na Ukrajine„Bude to horšie, kým to bude lepšie,“ povedal v krátkosti Cifra. „Snažím sa zamerať na všetko to, čo máme pod kontrolou my,“ pokračuje.

Veľkú rolu budú v spoločnosti zohrávať aj posledné tri mesiace v roku, kedy je po produktoch obrovský dopyt. „Veľa si sľubujeme od tej sezóny. Vidíme, že nebude taká ako minulý rok alebo rok predtým, ale vidíme, že ľudia reagujú a pripravujú sa na Vianoce,“ uviedol Cifra.

Zatvorenie predajní

Spoločnosť Dedoles ešte v októbri 2022 prežívala vskutku krušné chvíle. Firma podľa webu Ecommerce Bridge prepustila už stovky zamestnancov, veriteľom dlhuje vyše 40 miliónov eur a aktuálne musela odevná značka pristúpiť k zatváraniu svojich prevádzok v Česku.

V roku 2020 firma vykázala podľa portálu FinStat tržby necelých 50 miliónov eur a zisk 3,4 milióna eur, píše TASR. Firma sa pripravovala na ambiciózny rastový program. Počas uplynulého roka zásadným spôsobom zvýšila počet zamestnancov a investovala do marketingu a budovania značky, ale aj do informačných systémov a najmä do poloautomatizovaného nového skladu.

Zdroje: Denník N, Redakcia, Forbes, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá