work and travel 1
work and travel
Archív Veroniky Kunikovej

Veronika pomáha Slovákom zarobiť si cez leto tisíce eur. V Amerike však získaš viac, ako len peniaze (ROZHOVOR)

  • Zúčastniť sa programu Work and Travel je snom mnohých slovenských študentov
  • Vidina dobrého zárobku a cestovanie po Spojených štátoch je lákadlom, ktorému sa dá iba ťažko odolať
  • Za takéto leto strávené za veľkou mlákou ale primárne získaš obrovské skúsenosti a osobnostný rast, vďaka ktorému si v budúcnosti môžeš vybudovať úspešnú kariéru
  • Zúčastniť sa programu Work and Travel je snom mnohých slovenských študentov
  • Vidina dobrého zárobku a cestovanie po Spojených štátoch je lákadlom, ktorému sa dá iba ťažko odolať
  • Za takéto leto strávené za veľkou mlákou ale primárne získaš obrovské skúsenosti a osobnostný rast, vďaka ktorému si v budúcnosti môžeš vybudovať úspešnú kariéru

Letná brigáda je povinnou jazdou každého vysokoškolského študenta. Čo tak ale spojiť zážitky, cestovanie, osobný rozvoj a slušný zárobok dokopy? Aj takto trávi leto mnoho slovenských študentov, ktorí sa chytili príležitostí a vycestovali do Spojených štátov amerických a zúčastnili sa tak programu Work and Travel.

Jednou z takýchto ľudí je aj Veronika Kuniková. Ako študentka vycestovala za veľkú mláku, kde sa venovala predaju ,,od dverí k dverám“. Počas rokov sa vypracovala na na sales leaderku v agentúre Southwestern Advantage, ktorá sprostredkováva prácu slovenským študentom v Amerike.

Tí okrem klasických kníh predávajú domácim obyvateľom najrôznejšie učebné pomôcky, ktoré kvôli tohtoročným zatvoreným školám išli doslova na dračku. Študenti tak mali aj napriek pandémii úspešné leto.

zdroj: Archív Veroniky Kunikovej

Southwestern Advantage je najstarší podnikateľský program pre študentov vysokých škôl. Už skoro dvadsať rokov sa ho zúčastňujú aj slovenskí študenti. Tí sa, prevažne v USA, venujú predaju kníh. Ako takáto práca vyzerá?

Študenti majú možnosť získať praktickú skúsenosť s vedením vlastného biznisu v USA. Po tom, ako je študent na našu letnú stáž vybratý, sa spolu s jeho manažérom začne pripravovať už počas školského roka doma na Slovensku.

Program Southwestern Advantage má 160 rokov skúseností, takže príprava je naozaj premyslená a dôsledná. Počas leta študenti pracujú v amerických predmestiach. Učia sa pracovať najmä na základe odporúčaní a priamo navštevujú zákazníkov v ich domácnostiach.

Donald Trump výrazne oslabil postavenie USA vo svete. Bude Joe Biden s Čínou kamarát?

Náš vzdelávací systém dnes nie sú len knihy, ale je to online systém, globálna akadémia, ktorá obsahuje webstránky, aplikácie, softvér a knihy, ktoré pomáhajú deťom a rodičom šetriť čas s domácimi úlohami, stredoškolákom pripraviť sa na vysokú školu a menším deťom naučiť sa čítať hravou formou.

U nás môže ľuďom koncept predaja kníh od dverí k dverám pripadať zvláštny, či dokonca pomerne zastaraný. Je to v Amerike bežné?

Áno, v Amerike je tento spôsob práce bežný, Američania koncept predaja od dverí k dverám vymysleli, takže je to pre nich úplne normálne. Ja sama som náš program v USA robila niekoľko sezón, no na Slovensku by som takouto formou nepracovala (smiech).

Američania majú v porovnaní so Slovákmi otvorený a priateľský prístup. Najmä ak je predajca pri dverách milý a profesionálny. Toto sa študenti učia v praktickej príprave pred letom, ako aj prvý týždeň v USA v našej ,,sales school“. A počas leta sa praxou zlepšujú.

Študenti si na tejto skúsenosti vážia, že majú možnosť naučiť sa, ako zanechať dobrý prvý dojem pri stretávaní nových ľudí, ako komunikovať efektívne a pôsobiť prirodzene, čo je neskôr veľkou výhodou napríklad na pracovných pohovoroch, pri budovaní biznisu, či každodennej komunikácií.

Na konci leta chodievame taktiež na dlhší road trip, kde majú študenti možnosť vidieť ich vysnívanú časť Ameriky.

Môžu si študenti vybrať, v akom štáte budú v Amerike pracovať?

 Každé leto sa našej stáže zúčastní 1500 študentov z USA, Kanady a Európy. Sú rozdelení podľa tímov z ich domácich krajín tak, aby študenti z jedného tímu mohli pracovať blízko seba a pomáhať si.

Naše slovenské tímy pracovali doteraz vo väčšine amerických štátov, napríklad v Texase, Kalifornii, Oregone, Utahu, Kansase, Minnesote, Illinois, Južnej Karolíne, Ohaiu, Pensylvánii, atď.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá