Vesmírna prestrelka: USA upozorňujú, že na obežnú dráhu sa dostal ruský satelit so zbraňami

  • Pentagón označuje nový ruský satelit za potenciálnu vesmírnu zbraň
  • USA zdôrazňujú, že budú ochraňovať vesmírny priestor pred hrozbami
  • Satelit môže mať na palube údajne protiraketový systém
Nosná raketa počas štartu z kozmodrómu
TASR/AP Photo/Aijaz Rahi
  • Pentagón označuje nový ruský satelit za potenciálnu vesmírnu zbraň
  • USA zdôrazňujú, že budú ochraňovať vesmírny priestor pred hrozbami
  • Satelit môže mať na palube údajne protiraketový systém

Pentagón v utorok vyjadril obavy, že nedávne vypustenie ruského satelitu by mohlo byť agresívnym krokom na novej hranici vesmírnej vojny.

Brigádny generál Pat Ryder, hovorca Pentagónu, oznámil, že satelit umiestnený minulý týždeň na nízku obežnú dráhu Zeme je zrejme „protiraketovou vesmírnou zbraňou“.

Tento satelit sa dostal na rovnakú obežnú dráhu ako vládny satelit USA, čo poukazuje na potenciálne riziká pre národnú bezpečnosť, informuje Britská televízia BBC.

Militarizácia vesmíru

Generál Ryder ďalej zdôraznil, že USA budú naďalej pozorne sledovať situáciu a sú naďalej pripravené brániť svoje vesmírne záujmy. Rusko sa však k obvineniam nevyjadrilo.

Napätie medzi Moskvou a Washingtonom sa v poslednom čase vystupňovalo, keď si obe krajiny na pôde OSN vymieňali obvinenia v súvislosti s militarizáciou vesmíru, píšu americké noviny ABC News.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová predtým obvinila USA, že transformujú vesmír na „arénu vojenskej konfrontácie“.

Tento vývoj prichádza uprostred varovaní mnohých vojenských expertov, ktorí sa domnievajú, že s rastúcou závislosťou sveta od technológií sa vesmír stane ďalším významným bojiskom, píše BBC.

Protisatelitná zbraň

V utorok hovorca Pentagónu generál Pat Ryder upozornil na potenciálnu hrozbu, ktorú predstavuje nedávno vypustený ruský satelit, a označil ho za „pravdepodobne schopný útočiť na iné satelity na nízkej obežnej dráhe Zeme“.

Družica označená ako Cosmos 2576 bola vypustená z kozmodrómu Pleseck v Rusku, približne 497 míľ severne od Moskvy, a teraz zdieľa svoju obežnú dráhu s americkou vládnou družicou USA 314, píše ABC News.

Satelit
zdroj: Unsplash/SpaceX

Charakteristiky družice Cosmos 2576 sa podobajú na predchádzajúce ruské satelity známe svojimi „protikozmickými“ schopnosťami, ktoré boli nasadené v rokoch 2019 a 2022.

To posilňuje obavy z agresívnej povahy ruskej vesmírnej stratégie. „Sme zodpovední za ochranu a obranu vesmírnej oblasti, čím zabezpečujeme nepretržitú podporu našich spoločných a kombinovaných síl,“ dodal generál Ryder.

Hovorca amerického vesmírneho veliteľstva pre agentúru Reuters potvrdil, že Cosmos 2576 je „pravdepodobne protiraketová zbraň“, čím zdôraznil riziká, ktoré predstavuje pre satelity operujúce v jej blízkosti, píše BBC.

V pozadí tohto vývoja je zvýšené napätie od úplnej invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022, počas ktorej Moskva výslovne varovala, že americké satelity pomáhajúce ukrajinskej armáde by mohli byť považované za legitímne ciele.

Nasledujú správy, vrátane jednej z nich, ktorú minulý rok vypracovalo Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie so sídlom vo Washingtone, podľa ktorej Rusko aktívne vyvíja celý rad protisatelitných zbraní (ASAT).

Jedna takáto strela bola údajne úspešne otestovaná na nefunkčnom satelite zo sovietskej éry v novembri 2021, píše ABC News.

Zdroje: BBC, ABC News

Najnovšie videá

Trendové videá