Vesmírne úkazy zďaleka nekončia. Babie leto zlepšuje viditeľnosť „padajúcich hviezd“

  • Každý večer je na oblohe možné zahliadnuť zopár meteoritov
  • Lepšia viditeľnosť bude v druhej polovici októbra
Meteorologický jav, leonidy, orionidy na oblohe
Ilustračný obrázok, Unsplash/Steven Su
  • Každý večer je na oblohe možné zahliadnuť zopár meteoritov
  • Lepšia viditeľnosť bude v druhej polovici októbra

Vesmírne divadlá môžeme na oblohe pozorovať dennodenne. Každý večer je na oblohe možné zahliadnuť zopár meteoritov, samozrejme, nie všetci a nie za každých podmienok sú viditeľné. 

Meteorické roje majú najvyššiu intenzitu práve počas mesiacov október a november. Najvýznamnejšími rojmi sú práve Perzeidy, avšak ich „sezóna“ je už na konci, keďže ide o letné vesmírne divadlo.

Počas mesiaca október bude možné na oblohe možné vidieť aj padajúce hviezdy, ale lepšia viditeľnosť bude až v druhej polovici mesiaca, pretože zatiaľ nám výhľad ruší veľmi jasný mesiac. V novembri nás taktiež čakajú vesmírne divy, akými sú Tauridy, Drakonidy, Orionidy či Leonidy, uvádza portál iMeteo.

Nepoučiteľní Slováci: Polícia rieši prípady opitých vodičov denne

Už v tomto mesiaci môžeme badať Drakonidy, ktoré predstavujú meteorický roj, typický pre mesiac október. Jeho názov je odvodený zo súhvezdia Draka, teda zo súhvezdia odkiaľ hviezdy „padajú“.

Tauridy, meteorický roj je komplex malých rojov, ktoré obsahujú malé telesá a niekoľko väčších asteroidov, ktoré môžu mať priemer niekoľko sto metrov.

Ako uvádza Veda na dosah, roj je veľmi rozptýlený, a tak ich môžeme vidieť „padať“ maximálnou pozorovateľnou frekvenciou 5 až 10 meteorov za hodinu. Prirodzene, najlepšie podmienky na pozorovanie týchto rojov sú v čase, keď je mesiac v nove.

Práve pri Tauridoch sa nám môže zdať, že vychádzajú zo súhvezdia Býka a čím vyššie Býk na nočnej oblohe stúpa, tým sú Tauridy lepšie a jasnejšie.

Orionidy a Leonidy

Orionidy budú jasne viditeľné v polovici októbra, kedy bude mesiac ubúdať do novu a ak budú všetky podmienky na oblohe prajné, uvidíme aj 20 až 30 meteorov za hodinu. Najlepšiu viditeľnosť dosiahneme na kopcoch, horách a na miestach, ktoré sú ďaleko od svetelného zdroja.

V novembri môžeme očakávať Leonidy, ktoré svoj prvý vrchol dosiahnu v noci zo 17. na 18. novembra s 10 až 15 meteormi za hodinu. Leonidy nosia názov podľa súhvezdia Leva, z ktorého vychádzajú. Avšak malé meteory majú pôvod v kométe Tempe Tuttle, ktorá okolo nás prelieta každý rok v mesiaci november.

Príčinou, prečo hviezdy „padajú“, je práve Zemská atmosféra, ktorá z chvosta kométy zbiera malé častice a tie sa nám ukazujú ako padajúce meteory.

Leonidy budú najintenzívnejšie ráno 19. novembra, keď budeme môcť sledovať 50 až 200 padajúcich hviezd za hodinu. Takáto intenzívna frekvencia padajúcich hviezd tu bude po prvýkrát od roku 2009. 

Babie leto zlepšuje viditeľnosť

Keďže nás aj v najbližších dňoch bude sprevádzať pomerne teplé a slnečné počasie, odrazí sa to aj na nočnom videní vesmírnych úkazov. Zatiaľ nemusíme očakávať silné zrážky či nízke teploty. Samozrejme, v priebehu babieho leta treba počítať s rannými hmlami či nízkou oblačnosťou.

Noc býva pomerne jasná, preto nám okrem mesiaca počasie nebude brániť v sledovaní vesmírneho divadla.

Zdroje: iMeteo, veda na dosah

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá