Veterinári odporúčajú majiteľom mačiek, aby ich držali doma

  • Výskum ukázal, že mačky sa môžu nakaziť vírusom od iných mačiek.
psy-1090x610
unsplash.com
  • Výskum ukázal, že mačky sa môžu nakaziť vírusom od iných mačiek.

Odborníci z oblasti veterinárnej medicíny odporúčajú majiteľom mačiek, aby svojich miláčikov držali doma a pomohli tak zabrániť šíreniu koronavírusu. Britská asociácia veterinárnych lekárov (BVA) však zároveň tvrdí, že „majitelia sa nemusia obávať“ rizika infikovania sa od svojich domácich zvierat. „Nie je známy jediný prípad psa alebo mačky, ktoré by nakazili človeka ochorením COVID-19,“ povedal pre BBC News doktor Angel Almendros zo City University v Hongkongu.

Výskum však ukázal, že mačky sa môžu nakaziť vírusom od iných mačiek. Aby sa zabránilo riziku prenosu vírusu z ľudských rúk na ich srsť, odporúča prezidentka BVA Daniella Dos Santos majiteľom, aby prijali „rozumné preventívne opatrenia“.

„Venujte pozornosť dôkladnej hygiene rúk, pokúste sa držať mačky doma. Vyhnite sa zbytočnému kontaktu so svojimi miláčikmi, napríklad objímaniu a nedovoľte, aby vám oblizovali tvár. Nedotýkajte sa počas prechádzky psov cudzích ľudí,“ zhrnula odporúčania prezidentka.

Skutočnosť, že infikované mačky môžu preniesť nákazu na iné mačky, dokázali čínski vedci počas laboratórnych testov. Zatiaľ však neexistujú dôkazy, že by ochorenie mohli posunúť naspäť ľuďom.

zdroj: bbc, sita

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech