Vežiak na Šancovej či Hotel Park Inn Radisson Danube, toto sú najkontroverznejšie stavby Bratislavy

  • Nedávno schválilo mesto kolaudáciu kontroverzného zrekonštruovaného hotela Park Inn Radisson Danube
  • Okrem neho sa však v Bratislave nachádza kopec ďalších stavieb, ktoré sú škvrnami na panoráme mesta
  • Patrí sem napríklad aj Bašternákov komplex Bonaparte či čierna stavba pod Mostom SNP
TASR
TASR
  • Nedávno schválilo mesto kolaudáciu kontroverzného zrekonštruovaného hotela Park Inn Radisson Danube
  • Okrem neho sa však v Bratislave nachádza kopec ďalších stavieb, ktoré sú škvrnami na panoráme mesta
  • Patrí sem napríklad aj Bašternákov komplex Bonaparte či čierna stavba pod Mostom SNP

Hlavné mesto Slovenska je najrýchlejšie rastúcou lokalitou našej krajiny. Developeri tu neustále stavajú nové a nové projekty, ktoré zahlcujú jeho ulice. Moderné a rozvíjajúce sa mesto láka Slovákov zo všetkých kútov, aby si tu hľadali prácu aj bývanie. Nápor novoprisťahovalcov však metropola nezvláda, čo sa odzrkadľuje aj na extrémne vysokých cenách bytov.

Novostavby nestíhajú vznikať dostatočne rýchlo, a tak sa aj ceny starších realít šplhajú do výšin. Tento nápor niektoré firmy zneužívajú aj na stavbu nelegálnych či kontroverzných budov, ktoré sa potom stávajú tŕňom v oku Bratislavčanov.

Nielen Slováci, ale aj zahraniční podnikatelia či turisti si mesto v posledných rokoch naozaj obľúbili, čo môžu zase využívať hotely a rôzne ubytovacie zariadenia. Ešte minulý rok sa rozpútala aféra okolo fasády Hotelu Park Inn by Radisson Danube, ktorá mala prejsť zmenou do konca októbra 2018, nič sa však nestalo a v apríli krajský súd dokonca povolil kolaudáciu budovy. Aké stavby ovládli mesto svojou kontroverznosťou a aký je ich dnešný osud?

Yosaria Plaza

Opacha pôsobiaca ako objekt bombardovania počas 2. svetovej vojny s názvom Yosaria Plaza sa mala stať najväčším nákupným centrom Bratislavy. Objekt bol postavený v roku 1984 ako Obchodný dom Ružinov. Rekonštrukciou stihol prejsť ešte v roku 1998, kedy sa jeho oficiálny názov zmenil na Prior.

Od roku 2005 zmenil majiteľa, ten prišiel s ambíciou urobiť z neho najväčšie a najmodernejšie nákupné centrum v Bratislave, no stavba stojí polorozpadnutá na ulici Tomášikova v Ružinove už viac ako 13 rokov. Miestni ju ľudovo nazývajú aj „Hirošima“. Podľa oficiálnych informácií portálu Trend objekt tento rok v januári odkúpila spoločnosť Yosarka, za ktorou stojí Middle Cap Group. Tí sľubujú, že ju premenia na skutočne moderný a atraktívny objekt hlavného mesta.

Vežiak na Šancovej

Podľa Bratislavského kuriéra sa začalo s výstavbou na ulici Šancová, vedľa známej budovy YMCA, ešte v roku 2002. Pôvodný verdikt mesta znel, že stavba môže mať maximálne 8 poschodí. Pôvodne malo ísť o polyfunkčný objekt a miestnym obyvateľom sa nepáčil hlavne fakt, že stál na mieste bývalého parku. Neskôr sa pôvodný majiteľ Istroreal pokúsil o zvýšenie na 34 podlaží, problémom však bolo, že stavba sa nachádzala v pamiatkovej zóne. Tú vtedajšie vedenie ministerstva kultúry zmenšilo, oficiálne ide o  Centrálnu mestskú oblasť Bratislavy a mesto nakoniec schválilo 23 poschodí. Nepomohli ani protesty, žaloby či sťažnosti Braislavčanov. Po niekoľkonásobnej zmene majiteľov je objekt v rukách českej firmy Finep. Výstavba oficiálne pokračovala v roku 2015 a pokračuje dodnes. Ako informoval portál Trend, developer spustil predaj bytov vo vežiaku Premiére v apríli 2017.

Bytový komplex Bonaparte

Písal sa rok 1809, kedy si Napoleon prišiel v Bratislave pozrieť miesto, ktoré sa mu nepodarilo dobyť podľa jeho predstáv. Hoci dokázal poraziť Viedeň, Bratislava odolávala až do momentu, kým nezvíťazil v boji na Moravskom poli. Písmena N a Q stáli sa vŕšku nad hlavným mestom na počesť Napoleonovej návštevy, odvtedy dostal pomenovanie Napoleonov vŕšok.

Ako uvádza Týždeň, až do 60. rokov zostala oblasť nezastavaná, neskôr sa tu vybudovala betónka na výstavbu okolitých ulíc. Pôvodne tu mala stáť hvezdáreň, no nakoniec stavbu bývalý režim nepovolil a miesto dlho chátralo. Obyvatelia lokality ho vyčistili a dúfali, že tu v budúcnosti vznikne planetárium a park, ich predstavy sa však ani zďaleka nenaplnili.

Mesto Bratislavčania dlho kritizovali za to, že Napoleonov vŕšok predali do rúk súkromného podnikateľa Stanislava Plutka v roku 1997. Ten stál, podľa informácií Trendu, za firmou Real Forum Invest spolu s Ladislavom Bašternákom a Ivanom Piterkom. Stavba mala byť pôvodne oveľa menšia, než sa nakoniec ukázalo a obyvateľov mesta pobúrila. Aj napriek jej kontroverznosti sa sem neskôr nasťahoval bývalý premiér a predseda strany Smer Róbert Fico.

Stavba pod Mostom SNP

Čierna stavba sa pod jednou z dominánt Bratislavy, Mostom SNP, objavila minulý rok v máji. Nesúhlasilo s ňou ani mesto, ani jeho vtedajší primátor Ivo Nesrovnal, ktorý požadoval, aby stavbu zlikvidovali. Podľa YIMBA sa kauza tiahla ešte od roku 2015, kedy vedenie reštaurácie UFO požiadalo Bratislavu o možnosť výstavby nového vchodu a drevená konštrukcia, ktorá sa pod mostom objavila, predstavovala začiatok rekonštrukcie schodiska a plošiny vedúcej k vstupu do pylónu mosta, kde sa nachádza výťah na vrchol mostnej konštrukcie.

Bratislava sa proti projektu ohradila s tým, že veľmi výrazne ovplyvnil podobu podmostia, absolútne sa nestotožňuje s požiadavkami na minimalizmus, nemá rešpekt k pôvodnej architektúre a vysoko pravdepodobne nezahŕňa obnovu schodiska.

Samospráva paradoxne mala o konštrukcii vedieť a povolenie na výstavbu vydal úrad príslušnej mestskej časti. Starosta mestskej časti Petržalka Vladimír Bajan priznal, že spoločnosť Zemegula požiadala miestny stavebný úrad o výstavbu z dôvodu opravy havarijného stavu. Bratislava nakoniec vydala vo februári tohto roku informáciu, že konštrukcia musí zmiznúť.

zdroj: TASR

Hotel Park Inn by Radisson Danube

Od júna 2018 začal zrekonštruovaný hotel s novou fasádou ubytovávať prvých turistov. Nová fasáda však podľa mesta narúšala historickú estetiku Starého Mesta a majiteľ mal fasádu zmeniť do 31. októbra 2018, inak mali vraj hotel zavrieť. Už v septembri uverejnil Trend informácie o tom, že prestavbu hotel nestihne a pravdepodobne dôjde k odkladu až do februára.

Nakoniec však v apríli došlo k novému kolaudačnému konaniu na Okresnom úrade v Bratislave. Nakoniec vydali koncom apríla kolaudačné povolenie na stavbu, to však nezahŕňa kritizovanú fasádu. S rozhodnutím súdu mestská časť Staré Mesto zásadne nesúhlasí. „Okresný úrad v tomto prípade nezdôvodnil, prečo v tomto prípade ide o neobvyklú stavbu. Mestská časť sa nestotožňuje s tvrdením, že išlo o neobvyklú stavbu,“ uviedol Matej Števove, hovorca staromestskej starostky pre portál Bratislavadnes24.

Zdroj: YIMBA, Trend, Bratislavský kuriér, TASR, Týždeň

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá