Viac ako 80 % obetí tretej vlny bolo neočkovaných. Takmer všetci očkovaní zosnulí mali jednu vec spoločnú

  • Hlavný koroner Palkovič portálu Noviny.sk televízie Joj povedal, že tretia dávka alebo aj booster dávka je nevyhnutná
  • Analýzy dokázali, že ochrana vakcináciou je síce individuálna, ale vo všeobecnosti platí polročná ochrana
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Unsplash/Mat Napo, TASR/AP Photo/Matt Slocum
  • Hlavný koroner Palkovič portálu Noviny.sk televízie Joj povedal, že tretia dávka alebo aj booster dávka je nevyhnutná
  • Analýzy dokázali, že ochrana vakcináciou je síce individuálna, ale vo všeobecnosti platí polročná ochrana

Tretia vlna pandémie si vyžiadala 70 obetí. Podľa zistených dát až 81,5 % ľudí, ktorí zomreli v súvislosti s veľmi ťažkým zápalom pľúc spôsobeným koronavírusom, neboli vôbec očkovaní. Informoval o tom portál Noviny.sk televízie Joj.

Ochrana trvá šesť mesiacov

Portál uviedol, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v spolupráci s Inštitútom zdravotníckych analýz vykonal analýzu úmrtí v tretej vlne. To znamená od 28. júla do konca septembra, aby mohli vyhodnotiť spektrum ľudí, ktorí zomierali v súvislosti s koronavírusovou infekciou a vakcináciou.

Keď si zoberieme spektrum ľudí, ktorí boli očkovaní a zomreli, tak sa musíme pozrieť aj na to, aká bola doba od druhej dávky, a tam vidíme, že mimo jedného pacienta, ktorý mal 47 rokov, tak všetci ostatní boli dlhšie ako šesť mesiacov predtým očkovaní druhou dávkou.

Z toho teda vyplýva, že tá ochrana, ktorá je individuálna, veľmi individuálna, ale dá sa konštatovať, že tá ochrana trvá šesť mesiacov,“ vysvetlil ako čítať tieto výsledky hlavný koroner Michal Palkovič.

Vakcína
zdroj: TASR/AP Photo/Matt Slocum

Tretia dávka je nevyhnutná

Zo sledovaných údajov podľa neho vyplýva, že vo vekovej kategórii, ktorú radíme do rizikovej, teda vo veku 65 – 69 rokov, je riziko úmrtia neočkovaných 20,9-násobne vyššie.

„V kategórii 70 – 74 rokov 19,5-násobné riziko a medzi 75 – 79 už len 9,2-násobne väčšie riziko, čím chceme povedať, že tam už aj to percento zaočkovanosti výrazne vyššie, keď sa bavíme o tých vyšších vekových kategóriách,“ konštatoval Palkovič.

Podľa koronera je tretia dávka alebo aj bustrovacia dávka nevyhnutná, keďže analýzy dokázali, že ochrana vakcináciou je síce individuálna, ale vo všeobecnosti platí ochrana na šesť mesiacov.

Zdroje: TV JOJ, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie