Viac práce, menej dávok: Ministerstvo chystá zmeny v systéme. Tomáš sľubuje prácu v sociálnych podnikoch

  • Odmietnutie práce bude znamenať stratu dávok
  • Minister Tomáš vysvetľuje, ako by mal fungovať nový zákon
Erik Tomáš
  • Odmietnutie práce bude znamenať stratu dávok
  • Minister Tomáš vysvetľuje, ako by mal fungovať nový zákon

Slovensko sa chystá sprísniť podmienky poskytovania sociálnych dávok a motivovať ľudí k práci. Štatistiky totiž odhaľujú, že až 40 % uchádzačov o zamestnanie je dlhodobo bez práce a 31 % disponuje len nízkou kvalifikáciou. Minister práce Erik Tomáš dnes na tlačovej konferencii vysvetlil detaily. 

„Aby mohla naša krajina ďalej prosperovať, každý, kto môže pracovať, by mal pracovať. Na Slovensku máme ešte veľa ľudí, ktorí môžu byť zamestnaní, avšak z rôznych dôvodov nie sú. Medzi nimi sú aj tí, ktorí zneužívajú sociálny systém. A práve na tých, ktorí systém zneužívajú, sa zameriame,“ vysvetlil ešte v januári minister práce Erik Tomáš.

Na dnešnej tlačovej konferencii predstavil s názvom „Návrh zákona o službách zamestnanosti – Práca namiesto dávok“ tvrdil, že zákon sa dostane k prerokovaniu vlády už túto stredu. 

Zákon o práci namiesto dávok

„Základnou zásadou tohto zákona je to, že každý človek, ktorý môže pracovať, by mal pracovať. Kto odmietne takúto vhodnú pracovnú ponuku z úradu práce, príde o dávku v hmotnej núdzi,“ vysvetlil dnes Tomáš. 

Priznáva, že štát musí vytvoriť pracovné miesta pre dlhodobo nezamestnaných či znevýhodnených ľudí. „O to sa už aj snažíme,“ sľubuje minister. Občanov chcú spoločne s ministrom životného prostredia zamestnať v sociálnych podnikoch. 

Menovite spomenul najmä čistenie korýt riek, práce v lese, sezónne práce a pasenie. S ministerstvom obrany má tiež riešiť prácu vo vojenských lesoch. 

Novela prinesie aj riešenie problému s exekúciami, ktoré často odrádzajú ľudí od prijatia práce. Pozitívnou zmenou je rozšírenie okruhu detí s nárokom na príspevok – zahrnú sa medzi nich škôlkari aj študenti stredných a vysokých škôl.

Čistenie riek v Handlovej 

Už vo februári sa avizovalo, že v Handlovej sociálny podnik vyčistí riečne toky v dĺžke troch kilometrov. Generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Jozef Moravčík dodal, že okrem nájdenia ľudí na čistenie tokov je tento projekt prospešný aj v tom, že náklady na činnosť sú nižšie.

Bežne by čistenie riek vodohospodársky podnik stálo 200-tisíc eur, pri sociálnom podniku je to 60-tisíc eur, čím ušetrili 140-tisíc eur. Toky by mali byť vyčistené do konca februára. Minister životného prostredia Tomáš Taraba uviedol, že jeho rezort má v pláne využiť takúto možnosť na čistenie tokov po celom Slovensku.

„Je absolútnym mrhaním finančných zdrojov, a vtedy je systém antisociálny, ak peniaze idú ľuďom, ktorí za normálnych okolností by vedeli pracovať a uživiť sa,“ uviedol v súvislosti s projektom Práca namiesto dávok. Taraba dodal, že chápu, že o ľudí, ktorých chcú zamestnať v sociálnych podnikoch, firmy nejavia záujem.

Podľa ministra životného prostredia potrebujú odbremeniť sociálny systém, aby peniaze idúce nezamestnaným poskytli adresne alebo do iných oblastí. Erik Tomáš dodal, že v sociálnom podniku, ktorý ide čistiť korytá riek, pracuje 84 ľudí. Časť z nich je znevýhodnených, niektorí aj zdravotne. Ich mzdy sa pohybujú vo výške 970 až 1 100 eur v hrubom.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá