Čechov na olympiáde zrejme nakazil nezaočkovaný lekár priamo v lietadle. Športovci v Tokiu okamžite končia

  • Za nakazenými českými olympionikmi stojí neočkovaný lekár
  • Česká výprava má zatiaľ 4 pozitívne testovaných
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, instagram/olympijskytym, tasr/AP Photo/Ted S. Warren
  • Za nakazenými českými olympionikmi stojí neočkovaný lekár
  • Česká výprava má zatiaľ 4 pozitívne testovaných

Obrovská udalosť, akou sú začínajúce letné olympijské hry v Tokiu, sa nevyhne nutným opatreniam súvisiacim s pandémiou COVID-19. Na nedodržiavanie týchto prísnych epidemiologických pravidiel však už výrazne dopláca česká výprava. Tá má zatiaľ na konte 4 nakazených.

Na olympiáde si nezahrajú

Totožnosť prvej osoby českej výpravy, ktorá mala hneď po prílete do Tokia pozitívny test, bola utajovaná. Seznam Zprávy ale aktuálne informovali, že sa im podarilo zistiť, že prvým Čechom s pozitívnym testom bol lekár Vlastimil Voráček.

Matovič zaočkovaný stále nie je: Chcel som sa zaočkovať Sputnikom, keď už ma preň zložili z pozície premiéra

Český olympijský výbor mal jeho identitu potvrdiť. Dôležitý je aj fakt, že doktor Voráček sa pred LOH proti Covidu-19 nenechal zaočkovať. Vo vládnom špeciáli do Tokia sa pochopiteľne spolu s doktorom nachádzalo aj viacero športovcov, vrátane pozitívne testovaného plážového volejbalistu Ondřeje Perušiče a stolného tenistu Pavla Širučka, informujú Seznam Zprávy. Títo športovci si v dôsledku pozitívneho testu na COVID-19 na olympiáde už nezahrajú.  Český biológ Jaroslav Flegr sa domnieva, že k prenosu nákazy mohlo prísť priamo v lietadle. 

„Cítim sa na 85 percent fit, je to zvláštne. Som smutný, ale beriem to tak, že na svete sú aj horšie veci,“ zamyslel sa 28-ročný stolný tenista v rozhovore na webe iDnes.cz podľa SITA.

Širuček má zaujímavú teóriu na to, prečo viacerí členovia českej výpravy po negatívnych testoch pred odchodom na OH boli zrazu po príchode do Japonska pozitívni. „Manželkina teta pracuje v laboratóriu na vyhodnocovanie vzoriek a vravela, že v Česku sa robia testy napríklad na dvadsať rôznych hodnôt, aby sa ušetrilo. V Japonsku sa však testy robia na sto alebo aj stodvadsať hodnôt. Sú drahšie a podrobnejšie. Preto sa tiež môže stať, že aj výsledky sú iné,“ myslí si Širuček.

V súvislosti s nečakanou situáciou, do ktorej sa dostal, ľutuje najmä dve skutočnosti. „Nemôžem odletieť domov, ale musím zostať desať dní v hoteli. Dúfam, že po šiestich dňoch budem mať negatívny test. Môže sa však stať aj to, že v Tokiu strávim aj dvadsať dní. Japonci sú striktní a navyše majú lockdown. Mrzí ma aj to, že zrejme prídem o solídnu porciu bodov do svetového rebríčka. Na olympiáde nemôže hrať každý a ja som si štart zabezpečil v náročnej kvalifikácii. Môže sa stať, že mi nedajú ani bod. Ešte sa to bude riešiť,“ vysvetlil Širuček.

Jediný zdravotný problém, ktorý český stolný tenista pociťuje, je únava a mierna bolesť v krku. Myslí si však, že je to z cestovania, časového posunu a účinkov klimatizácie. „Nemám ani teplotu, takže ak som naozaj chorý, nemôžem mať ľahšie príznaky,“ dodal momentálne nehrajúci český stolnotenisový reprezentant.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Český olympijský tým 🇨🇿 (@olympijskytym)

Lekárka konšpirátorka

V súvislosti so situáciou v Česku sa ľady pohli aj v prípade lekárky, ktorá šírila poplašné správy. Uvádzať mala, že ľudia po očkovaní proti COVID-19 hromadne umierajú. Reč je o šéfke pražskej súkromnej kliniky estetickej medicíny Ivete Křižovej.

Tá mala, nie len na internete, ale aj v liste určenom niekoľkým verejným činiteľom uviesť, že ľudia po očkovaní proti koronavírus hromadne umierajú a ide tak o „vakcinačný holokaust“. Nakoľko ale k žiadnym hromadným úmrtiam nedochádza a ide len o ďalší podobný hoax, šéfredaktor webu manipulatori.cz podal vo februári na doktorku trestné oznámenie, informujú Novinky.cz.

Po niekoľkých mesiacoch napokon padlo obvinenie za šírenie poplašnej správy. Lekárke hrozí až osem rokov väzenia, pričom proti obvineniu zatiaľ nepodala sťažnosť.

Zdroje: sesznamzpravy, novinky.cz, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK