Vianoce v Bratislave štartujú už v októbri, na Hlavnom námestí stojí oddnes stromček

  • Na Hlavnom námestí dnes pribudol vianočný stromček
  • Meria 14 metrov a váži 1300 kilogramov
  • Daroval ho súkromník z Rače
Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy
Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy
  • Na Hlavnom námestí dnes pribudol vianočný stromček
  • Meria 14 metrov a váži 1300 kilogramov
  • Daroval ho súkromník z Rače

Vianočný stromček na Hlavnom námestí je pre Bratislavčanov už absolútne neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Tento rok ho posadili už dnes a centrum mesta tak zdobí 25-ročný, 14 metrov vysoký smrek. Zástupcovia z Mestských lesov ho vybrali ešte pred letom a ako uvádzajú na svojej facebookovej stránke, vyrástol v Rači.

„Stromček pre Bratislavu zabezpečujú už dlhé roky mestské lesy. Tento rok sme vybrali smrek obyčajný, vysoký 14 metrov, podľa spočítaných letokruhov má 25 rokov a rástol na záhrade v Rači. Túto milú povinnosť má na starosti náš hlavný lesník, pán Ivičič,“ vyjadrili sa Mestské lesy.

zdroj: Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy

Mestské lesy pritom tvrdia, že za osádzaním a zháňaním takéhoto stromčeka je dlhý čas príprav a práce. Zo všetkého najprv musia vybrať taký strom, ktorý má vhodnú výšku, šírku aj obvod kmeňa. Pri výbere je rovnako dôležitá aj súmernosť koruny, hustota, kvalita a farba ihličia.

Takéto stromy je však veľmi náročné nájsť v lesoch, preto väčšinou pochádzajú práve od súkromníkov z rôznych záhrad v meste. Stromy častokrát prerastú a začnú zasahovať napríklad do elektrického vedenia rodinných domov, prípadne je s nimi iný problém. Práve z takýchto stromov vyberajú aj vianočný stromček.

„Následne je potrebné zohnať žeriav, nákladiak na prepravu a partiu šikovných chlapov. Jeden z nich totiž musí vyliezť až na vrchol stromu, kam upevní lano žeriavu a po odpílení celý strom naložia na nákladiak. Celé sa to odohráva väčšinou v stiesnených podmienkach, všade naokolo sú domy, iné stromy, káble a celkovo majetok, ktorý nemôžme pri preprave poškodiť,„priblížili lesy. Aby bolo osádzanie stromčeka aj tento rok bezpečné, všetko prebiehalo pod dohľadom polície.

zdroj: Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy

Tohtoročný smrek váži 1300 kilogramov. Stromček sa rozsvieti až pri príležitosti začiatku vianočných trhov, a to 22. novembra. Trhy budú tento rok prebiehať celý mesiac a slávnostne sa ukončia 22. decembra.

Podľa mesta budú Vianočné trhy operovať s novým konceptom, ktorým má byť zero waste. Bratislava chce predchádzať vzniku odpadu a tiež znižovať množstvo komunálneho odpadu. Všetky príbory, šálky či poháre budú vratné alebo kompostovateľné. Pódium sa bude tento rok nachádzať na Františkánskom námestí. Viac o zmenách sa dočítaš v našom článku: Bratislava chce na Vianočných trhoch kvalitu. Stánok si tu už neprenajme len ten, kto má peniaze

Zdroj: TS, Mestské lesy

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech