Vianočná panika: Čo pod stromček a ako to stihnúť aj 23. decembra?

  • Nakupovanie vianočných darčekov tento rok bude odlišné ako po iné roky
  • Ľudia majú strach nakupovať v nákupných centrách, preferujú e-shopy, na ktorých vybavia všetky darčeky
  • Výhodnejšie je zvoliť si osobný odber, kedy majú zákazníci istotu, že darčeky budú mať v dostatočnom časovom predstihu
vianocedatart
Eurovea/Getty Images
  • Nakupovanie vianočných darčekov tento rok bude odlišné ako po iné roky
  • Ľudia majú strach nakupovať v nákupných centrách, preferujú e-shopy, na ktorých vybavia všetky darčeky
  • Výhodnejšie je zvoliť si osobný odber, kedy majú zákazníci istotu, že darčeky budú mať v dostatočnom časovom predstihu

Koronakríza ovplyvnila spôsob nakupovania v každom smere. Či ide o nákup oblečenia, elektroniky alebo dokonca potravín, Slováci čoraz viac preferujú nákupy cez e-shop, ideálne s doručením priamo domov alebo na blízke odberné miesta.

Viac než polovica Slovákov, až 56 %, minulý rok využívala na nákup oblečenia, obuvi a elektroniky internet. Tento rok budú čísla s najväčšou pravdepodobnosťou vyššie, a to nielen z obavy pred nákazou, ale aj vplyvom už pravidelného nárastu e-shopov pre ich praktickosť.

Pre predajcov sú Vianoce obdobím najvyšších tržieb – existuje však niekoľko trikov, vďaka ktorým si môžu zákazníci výhodne kúpiť darčeky, aby ušetrili svoj čas, ale aj peniaze.

E-shopy mávajú vyššie zľavy než kamenné prevádzky

Mnoho internetových obchodov ponúka vyššie zľavy než sú v kamenných obchodoch. Tovar tak Slováci môžu získať za nižšiu cenu, ktorá sa vyrovná napríklad pri poštovnom. V takom prípade je k objednávke napríklad doručenie domov prakticky zdarma a nákup cez e-shop tak prichádza s významným benefitom.

Práve zľavy sú najväčším predajným argumentom e-shopov v predvianočnom období a niektoré obchody často idú aj do zliav vo výške 70 %. Zľavy však treba nielen aktívne sledovať, no tiež porovnávať s konkurenciou. 50 % zľava v prvom obchode a 30 % v druhom ešte neznamená, že je prvý obchod vo finále výhodnejší.

zdroj: TASR/AP

Odberné miesta kdekoľvek po Slovensku

Nielenže sú vianočné nákupy v kamenných prevádzkach či obchodných centrách čoraz nepraktickejšie a nepohodlnejšie, Slovákom sa spájajú tiež s vyšším rizikom nákazy koronavírusom.

E-shopy však často nie sú stopercentne spoľahlivé, i keď z iného hľadiska. Zatiaľ čo osobne získame tovar ihneď, niektoré e-shopy majú dobu dodania ležérne nastavenú aj na 2 týždne a tovar väčšinou príde až na štrnásty deň.

Pandémia to ešte sťažila, obchody s dodaním sústavne meškajú, sú nespoľahlivé a nedodanie tovaru niekedy ohlásia až v deň, kedy už mal byť dodaný.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Máš skúsenosti s kuriérmi a doručovateľskými spoločnosťami, ktorí meškajú s doručením?

V tomto prípade je lepšie si zvoliť osobný odber, kedy zákazníci majú tovar pripravený prakticky ihneď a len čaká na vyzdvihnutie na predajni, kde zákazníci strávia len pár sekúnd.

Zaujímavou možnosťou je tiež služba Zásielkovňa, kam napríklad populárna elektrosieť DATART doručuje tovar už do troch dní. ,,Už teraz vidíme obrovský nárast online objednávok. Slovákom preto odporúčame využiť službu Skutočne blízko, teda osobný odber v našich predajniach alebo vyzdvihnutie v pobočkách Zásielkovne,“ radí Sabina Boudová, marketingová manažérka DATARTu.

Nová iniciatíva DATARTu by mohla byť inšpiráciou aj pre zvyšok Slovenska. Nelimitujú sa len na kuriérov, no prinášajú hádam všetky možné možnosti doručenia a vyzdvihnutia tovaru aj s časovou garanciou. Každý si tak môže vybrať to, čo mu najväčšmi vyhovuje.

Fiktívne zľavy pred Vianocami

Obchody sa pred Vianocami doslova predbiehajú v ponúkaných zľavách. Dôležité je komplexne sledovať ceny produktov a zľavy porovnávať. V niektorých prípadoch sa môže stať, že obchody ponúkajú fiktívne zľavy, pričom samotná zľava je navýšená tým, že je vypočítaná z pôvodnej uvádzacej ceny v čase príchodu tovaru na trh.

Pôvodná cena však časom klesá a tým pádom je zľava prinajmenšom zavádzajúca a môže vyústiť do straty desiatok eur. Dôrazne preto odporúčame nakupovať len z overených obchodov a e-shopov s kvalitnými recenziami či dobrou reputáciou. Zamerať sa treba nielen na naoko férové ceny, ale aj na serióznosť a históriu predajcu. Cena sa dá tiež vždy overiť na porovnávacích portáloch.

Kúpa darčekov aj na poslednú chvíľu

Každý Slovák pozná stres 23. decembra, keď sa v centre mesta s malou dušičkou snaží získať posledné darčeky, pričom si postojí v rade aj hodiny. V predvianočnom zhone jednoducho zabúdame, a často práve na darčeky pre najbližších.

Čoraz atraktívnejšia je preto služba Skutočne rýchlo od DATARTu, vďaka ktorej sú darčeky na predajni na osobný odber pripravené už o 30 minút od objednania. Namiesto nekonečných čakaní v rade je tak možné tovar vybrať online a potom preň len skočiť – v rukách je pritom skutočne rýchlo, o 30 minút.

Vianoce by mali byť predovšetkým o oddychu, no čoraz viac ich prežívame uponáhľane a v strese – a po náročnom roku 2020 si pár dňový oddych naozaj zaslúžime. To však neznamená, že aj 23. december ešte musíme prežiť v absurdnom strese z blížiacich sa sviatkov.

Odporúčame preto vyhľadávať inovatívne služby, ktoré nakupovanie výrazne uľahčujú. Skutočne blízko a Skutočne rýchlo od DATARTu znamenajú, že si darčeky môžeš objednať aj tesne pred Vianocami a bez akéhokoľvek stresu ťa o 30 minút budú čakať na predajni (alebo do 3 dní na Zásielkovni). Stresujúce obdobie sa tak konečne môže niesť vo sviatočnom duchu.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Nakupuješ darčeky až tesne pred Vianocami?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK