Vianočný stromček ti dovezú rovno do obývačky. Môžeš si ho aj prenajať, alebo zasadiť do záhrady

  • Je najvyšší čas zaoberať sa otázkou, odkiaľ zoženieš tohtoročný vianočný stromček
  • Ak nemáš nervy a čas na naháňanie sa po parkoviskových predajcov, tu je pár tipov, kde sa po stromčeku oplatí porozhliadnuť
vianoce,
Unsplash/Fadel, Borba
  • Je najvyšší čas zaoberať sa otázkou, odkiaľ zoženieš tohtoročný vianočný stromček
  • Ak nemáš nervy a čas na naháňanie sa po parkoviskových predajcov, tu je pár tipov, kde sa po stromčeku oplatí porozhliadnuť

Požičaj si 

Možno patríš medzi ľudí, ktorým je ľúto, aby stromčeky, ktoré rástli dlhé roky, odpílili a skončili zoschnuté pri kontajneroch. Potom ťa môže zaujať služba, vďaka ktorej si môžeš stromček prenajať.

Na stránke zvivy.sk nájdeš stromčeky od kvalitných pestovateľov. Najdôležitejšie však je, že ich koreňová sústava je celá a bez poškodení. Keďže od semienka vyrastajú v kvetináči, ich korene sa prispôsobujú. Postupne, ako rastú, sa presádzajú do väčších kvetináčov, až sa nakoniec zasadia do zeme.

To ale nemožno povedať o stromčekoch v kvetináči, ktoré bežne kúpiš v supermarketoch. Tie si mnohí ľudia kúpia v mylnej predstave, že stromček prežije aj po Vianociach a môžu ho zasadiť do záhrady.

Tieto stromčeky síce rastú v zemi, avšak, pri presádzaní do kvetináčov sa im poškodia korene. Zbytočne mu vyhradíš miesto v záhrade, narobíš sa pri kopaní jamy a sadení, stromček vo väčšine prípadov aj tak neprežije.

Ak nechceš ísť touto cestou, stromček si môžeš prenajať na spomínanej stránke na základe fotografie, pri ktorej je uvedená jeho cena, druh a veľkosť. Cena sa ráta za jednu sezónu, nie za počet dní prenájmu. Potom stačí vyplniť formulár a čakať.

Stromček ti dovezú v dodávke, ktorá jazdí na ekologické CNG a ktorá je temperovaná na potrebnú teplotu (13 – 15 stupňov Celzia). Doručený ti bude priamo až do bytu či domu. Dovozné v rámci Bratislavy je 10 eur a odvoz po prenájme je bezplatný.

Po vianočnej sezóne sa stromčeky uskladnia v areáli, kde sa celý rok o ne starajú špecialisti, aby sa mohli prenajať opäť o rok. Ak sú už príliš veľké, alebo ak stratili pravidelný tvar, tím projektu ich vysádza.

Niektoré si nájomcovia odkupujú a sadia do svojich záhrad, alebo ich pestujú celoročne na balkónoch. „Pracujeme na získaní potrebných povolení od Lesov SR, BSK a ďalších inštitúcií, aby sa tieto zdravé stromy mohli sadiť aj do verejného priestoru, do parkov, do školských areálov, aby mohli obyvateľom spríjemňovať mestský priestor,“ objasňujú.

Strom v Kýbli

Na východnom Slovensku vznikol aj sympatický projekt s názvom Strom v Kýbli. Jeho tím ti vianočný stromček privezie priamo do obývačky a po Vianociach odvezie. Následne sa budú o neho po zvyšok roka starať.

Stromček si vyberáš podľa fotografií a každý má pridelené meno. Na výber je napríklad Igor, Timotej, Blažej či Kiku. Ich veľkosť je od 90 cm do 200 cm. Cena sa pohybuje od 45 do 75 eur.

Zárukou je, že každý z týchto stromčekov je dopestovaný na východe. Od teba sa len očakáva, že ho nepresunieš k radiátoru alebo k inému tepelnému zdroju.

„Ver nám, stromček by dal do týždňa kapurkovu,“ píše sa na stránke firmy. Polievať ho treba jedenkrát za týždeň dvoma litrami vody.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @stromvkybli

„Nezavesíš na hornú vetvičku žiadnu ťažkú hviezdu po prababke, nesmie sa totiž zlomiť. Mierne opadávanie ihličia je prirodzené, nebudeš na stromček kričať. Ak by opadával výrazne, zavoláš nám.“

Americký stromček

Ak chceš tento rok stromček, aký vídavaš zväčša len v amerických vianočných filmoch, potom sa oplatí pozrieť na ponuku rodinnej záhradnej firmy Kulla. Jej zakladatelia už roky tvrdia, že majú tie najkrajšie stromčeky v celej Bratislave. Dovezené sú exkluzívne priamo z Dánka.

Dovoz stromčekov v rámci Bratislavy a blízkeho okolia do celkovej výšky 6 metrov ti vedia zabezpečiť. Doprava domov ťa vyjde na 14 až 40 eur. Stromčeky vo veľkosti do 2 metrov doručujú v rámci celého Slovenska. Veľkosti od 2,1 metra do 3,9 metra iba v rámci Bratislavy.

zdroj: Unsplash/arun

Na predajni pravidelne mávajú aj ukážky rozložených, ozdobených stromčekov, ktorými sa môžeš inšpirovať v zdobení. Ozdoby si vieš dokonca priamo zvesiť z vianočného stromčeka.

V ponuke je napríklad jedľa kaukazská. Tá patrí k najobľúbenejším vianočným stromčekom, kvôli svojmu dokonalému tvaru, bohatej pravidelnej korune a dlhej trvanlivosti. Má husté vetvičky a ihlice, ktoré opadávajú výrazne neskôr ako pri ostatných druhoch, a preto si dlho udržiavajú svoj vzhľad a vôňu. Ich výška je 100 až 200 centimetrov.

Vezieme Vianoce

Jedným z predajcov živých vianočných stromčekov je aj projekt Vezieme Vianoce, ktorý má na starosti Združenie pestovateľov vianočných stromčekov.

Platí, že prírodné vianočné stromčeky na našom trhu sú prevažne vypestované na špeciálnych plantážach. Pokiaľ chceš mať doma stromček vypestovaný v Slovenskej alebo Českej republike, je dobré sa obrátiť práve na niektorého z členov združenia. 

Stromčeky sa pestujú zo semena 2 až 4 roky v lesných škôlkach, potom sa presadia na plantáže, pričom doba pestovania je pri každom druhu iná. Do výšky 180 cm vyrastie stromček zo semienka za 7 až 15 rokov. Ich cena sa pohybuje od 41 do 73 eur.

zdroj: Unsplash/arjes

Mnohí ľudia sú presvedčení, že živé vianočné stromčeky nie sú absolútne ekologické, pretože sú vyrezané v lese, kde mohli rásť ďalej. Toto je podľa tímu projektu omyl.

„Všetky naše vianočné stromčeky pochádzajú z plantáží zakladaných špeciálne za účelom ich pestovania. Vianočný stromček je obnoviteľný prírodný zdroj, čo sa nedá povedať o látkach, z ktorých je vyrobená jeho umelá atrapa.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie