Vianočný zázrak: Vedci objavili v Indickom oceáne nový druh modrých veľrýb

  • Vedcom sa ich podarilo zachytiť podľa ich „spevu“
  • Môže sa jednať o jedinečný a veľmi vzácny poddruh
georg-wolf-WAgBaYHRaL4-unsplash
Unsplash/Georg Wolf
  • Vedcom sa ich podarilo zachytiť podľa ich „spevu“
  • Môže sa jednať o jedinečný a veľmi vzácny poddruh

Ako uvádza portál Science Daily, všetky veľryby sú charakteristické tým, že zvuky, ktoré vydávajú, znejú ako piesne. Každý poddruh má však svoju vlastnú a jedinečnú „pieseň“, vedcom sa tak podarilo identifikovať jeden nevídaný úkaz.

Ako ďalej portál informuje, v Indickom oceáne (v oblasti od Ománu až po juh Madagaskaru) sa im podarilo zachytiť nové, zatiaľ neidentifikované zvuky veľrýb. Rozhodli sa preto pátrať po tom, odkiaľ tieto zvuky vychádzajú. 

Portál Gizmondo uvádza, že riaditeľ African Aquatic Conservation Fund’s Cetacean Program, ktorý sa o tento objav pričinil, sa vyjadril nasledovne: „Bolo veľmi pozoruhodné náhodou pri zbere dát natrafiť na zvuky veľrýb, s ktorými sme sa doteraz nestretli.“

Keď sa vedecký tím o tento svoj objav na podujatí Scientific Committee of the International Whaling Commission podelil, zistili, že podobné zvuky už zaznamenali aj iní vedci. Dva vedecké tímy sa tak rozhodli spojiť svoje sily. 

Geniálne, nadčasové, otvoria ti oči. Po pozretí týchto 8 filmov budeš chrániť našu planétu

Ako sa ukázalo, bolo to veľmi dobré rozhodnutie. Pri svojom bádaní zistili, že „spev“ pochádza od zatiaľ neobjavenej populácie vráskavca ozrutného (druh veľryby z čeľade Balaenopteridae). Ako sa ukázalo, tieto vráskavce trávia väčšinu času na severozápade Indického oceánu. 

Vedci, ktorí za týmto veľkolepým objavom stoja, však jedným dychom upozorňujú, že v priebehu nasledujúcich dní bude priam nevyhnutné zamerať sa na to, aby tento nový poddruh ochránili v čo najvyššej možnej miere. 

Zatiaľ totiž nie je známe, koľko kusov takýchto vráskavcov ozrutných sa v oceáne nachádza, no vo všeobecnosti patria veľryby k mimoriadne ohrozenému druhu. 

Zdroje: gizmondo.com, sciencedaily.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá