Viazanie ako japonská forma umenia. Shibari ťa pomocou lana dokáže zblížiť s tvojím partnerom

  • Shibari je forma umenia pochádzajúca z Japonska
  • Ide o zviazanie partnera lanom
  • Praktiku nám priblížil odborník z bratislavského Doja
shibari laná
Ilustračná fotografia, Unsplash/Warm Orange, charlesdeluvio
  • Shibari je forma umenia pochádzajúca z Japonska
  • Ide o zviazanie partnera lanom
  • Praktiku nám priblížil odborník z bratislavského Doja

Laná, uzly, ruky za chrbtom, visiace telo. Nie, nerozprávame sa o akejsi neľudskej väznici, ale o japonskom štýle zväzovania partnera známeho ako shibari.

Chápeme. Pri prečítaní slov ako „viazať“ alebo „lano“ sa ti v hlave hneď vynoria obrazy niečoho, čo by väčšina ľudí zrejme nazvala zvrátenými praktikami. Nemusí to však byť úplne tak.

Mnohí, ktorí shibari skutočne praktizujú, ho nazývajú skôr umením či v niektorých prípadoch dokonca terapiou. Praktika pritom vôbec nemusí taký podtón, ako si mnohí myslia. 

Umenie z krajiny vychádzajúceho slnka

Predtým, ako si spravíš na vec vlastný názor, si poďme podrobnejšie opísať, čo to shibari vlastne je. Ak by sme chceli byť úplne korektní, termín shibari označuje veľmi špecifický druh japonského viazania, ktorý sa vyznačuje ozdobnými a umeleckými prvkami.

Dnes však označenie shibari zastrešuje v podstate všetky formy zväzovania lanom, hoci pod neho väčšinou nespadá tzv. západný štýl viazania, pod ktorým si môžeme predstaviť napríklad zviazanie rúk jednoduchým uzlom, ktoré je sprevádzané akýmsi pohlavným aktom.

Ako ďalej vysvetľuje portál The Guardian, shibari sa vyvinulo z japonskej formy tortúry známej ako Hojōjutsu. Zakladala sa na podobnom princípe, a teda išlo o zväzovanie väzňov lanami do bolestivých pozícií.

Hojōjutsu je stáročia starou záležitosťou, no shibari, do ktorého sa japonské mučenie pretvorilo, je pomerne mladé a od jeho predchodcu ho odlišuje niekoľko podstatných detailov.

shibari
zdroj: Unsplash/Warm Orange

Moderné shibari má svoje počiatky v neskorom 19. až skorom 20. storočí, pričom sa zo začiatku viac ponášalo na svoju inšpiráciu. Postupne sa však stávalo čoraz viac populárnym a dostávalo sa napríklad aj do časopisov, čo však znamenalo, že modelky museli v lanách stráviť veľa času.

Nepohodlné pozície a uzly preto museli postupne vymiznúť a shibari sa tak pretvorilo do svojej súčasnej podoby.

Umenie môže byť stále miestami bolestivé, no na rozdiel od svojho predchodcu sa všetko deje so súhlasom obidvoch (prípadne viacerých) strán. Zvyšok sa už môže pohybovať kdekoľvek medzi vysoko estetickým a jemným zážitkom a niečím, čo by radšej malo ostať za dverami spálne.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: The Guardian, Kinkerbox, Shibari Dojo, Vice

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá