Najdôveryhodnejším politikom je podľa Slovákov Robert Fico /SNKZ #88

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 24. júna, ti naši moderátori Diana a Albert prinášajú Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

Podľa prieskumu agentúry SANEP pre TA3 je najdôveryhodnejším predsedom strany na Slovensku Robert Fico (Smer-SD), na druhom mieste je Michal Šimečka (PS), tretím najdôveryhodnejším lídrom strany na Slovensku je Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). 

Premiérovi Robertovi Ficovi dôveruje 43 % opýtaných, nedôveruje mu 51 %. Michalovi Šimečkovi dôveruje 31 %, nedôveruje 58 % opýtaných. Ministrovi Šutajovi Eštokovi dôveruje 29 % ľudí, naopak nedôveruje mu 51 %.

Keď ruský prezident Vladimir Putin navštívil Severnú Kóreu, podpísali s Kim Čong-unom dohodu o vzájomnej vojenskej pomoci. Ak by niekto zaútočil na jednu z krajín, druhá jej pomôže. Max Boot z Washington Post tvrdí, že Rusko, Irán, Severná Kórea a Čína spolupracujú proti USA a ich spojencom.

Existujú dôkazy, že Severná Kórea poskytla Rusku zbrane použité na Ukrajine. Tento krok rozzúril Južnú Kóreu, ktorá zvažuje prehodnotiť svoj postoj k vojenskej podpore Ukrajine. 

Od začiatku najnovšej ruskej invázie na severnú ukrajinskú Charkovskú oblasť prešlo približne šesť týždňov. USA povolili Ukrajine používať americké zbrane na ruské územie, čo podporili aj ďalší európski hráči. Tvrdé boje pokračujú najmä pri mestečku Vovčansk. Rusi tam údajne posielajú pechotu do masakra, pretože je príliš drahé posielať obrnené vozidlá, ktoré by mohli byť zničené modernými západnými technológiami.

V bratislavskej Nemocnici akademika Ladislava Dérera na Kramároch došlo k vážnemu incidentu, keď 44-ročný muž napadol pacienta a zdravotnú sestru na Centrálnom prijímacom oddelení. Muž bol privezený záchranármi a po 15 minútach zaútočil na iného pacienta a následne na sestru, ktorú udieral do tváre a sotil na zem.

V Poľsku zavádzajú novú technológiu na kontrolu dopravných predpisov, využívajúcu laserový systém financovaný z Národného plánu obnovy. Tento systém presne meria rýchlosť vozidiel a odhaľuje priestupky, ako aj prechod auta na červenú, čítaním evidenčných čísel. Systém dokáže sledovať vozidlá až na vzdialenosť 75 metrov a zachytiť štyrikrát viac porušení než tradičné radary.

Srdcové zlyhanie postihuje najmä starších ľudí, keď srdce nedokáže pumpovať dostatok krvi. Nedávna štúdia z Michiganskej univerzity zistila, že novým príznakom tohto ochorenia môže byť strata čuchu . Pravdepodobnosť srdcového zlyhania sa zvyšuje s vekom, pričom postihuje najviac ľudí nad 60 rokov.

Európu zasiahli extrémne horúčavy, čo prinútilo Veľkú Britániu vydať výstrahy pre turistov cestujúcich do Grécka, Cypru, Turecka a Španielska. Horúčavy spôsobené vetrami zo severnej Afriky priniesli teploty až 45 °C v Grécku a cez 30 °C v Turecku. Cyprus vyhlásil červené varovanie, najvyšší stupeň pohotovosti.

Druhý pilier dôchodkového systému na Slovensku je kľúčový pre zabezpečenie na starobu, umožňujúci občanom sporiť prostredníctvom súkromných dôchodkových fondov. Vstup do tohto piliera je od minulého roka automatický a sadzba príspevkov je 4 % hrubej mzdy, hoci bola pôvodne 5,5 %. Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) poprel, že by vláda pripravovala ďalšie zmeny, ale zároveň uviedol, že ak by si štát tieto prostriedky chcel požičať napríklad na investície do výstavby diaľnic, muselo by to byť s primeraným výnosom. Investičný analytik pre Startitup vysvetlil, aké následky môže mať zásah do druhého piliera a či sa vôbec mladým ľuďom oplatí táto forma sporenia na dôchodok.

Konzumácia syra ťa môže urobiť šťastnejším, čo je dôležité pre zdravé starnutie. Výskumníci z lekárskej fakulty v Šanghaji objavili neočakávané spojenie medzi konzumáciou syra a duševnou pohodou.

Putinov výlet za Kimom má dohru

Keď ruský prezident Vladimir Putin vycestoval do Severnej Kórey na „výlet“ za svojím, na prvý pohľad, dobrým priateľom Kim Čong-unom, svetové médiá písali o „zosúladení zla“.Ruská federácia a Kórejská ľudová republika totiž podpísali dohodu o poskytnutí vzájomnej bezodkladnej vojenskej pomoci.

Znamená to, že ak by na jednu z týchto dvoch krajín niekto zaútočil, partner jej môže prísť na pomoc. Rovnako ako mnohí ďalší reagoval na tieto udalosti aj známy autor prestížneho Washington Post Max Boot. Vo svojom stanovisku uviedol, že Rusko, Irán, Severná Kórea a Čína spolupracujú na spochybnení medzinárodného poriadku.

V súčasnosti existuje obava, že by Severná Kórea mohla Rusku opäť poskytnúť balistické rakety. Paradoxne, keď Rusi týmto typom zbraní z KĽDR naposledy zaútočili, Slovensko sa po boku Maďarska stalo jednou z dvoch krajín EÚ, ktoré to neodsúdili

Posledné udalosti z Pchjongjangu poriadne rozzúrili juhokórejskú vládu v Soule. Tá totiž ešte pred návštevou ruského vladára varovala Kremeľ, aby neprekračoval žiadne hranice.

Tamojší poradca pre národnú bezpečnosť Čang Ho-čin oznámil, že Soul prehodnotí svoj postoj k neposkytovaniu vojenskej podpory Ukrajine. A to sa pre Rusko môže stať výrazným problémom.