VIDEO: Svet trápi vírus z Ruska, ktorý je rezistentný voči vakcínam

play icon

Nový vírus z Ruska

Vírus Khosta-2, ktorý patrí podobne ako SARS-CoV-2 medzi sarbekovírusy, bol objavený koncom roka 2020 u ruských netopierov. Spočiatku sa zdalo, že neinfikuje ľudské bunky. To, že je to inak, potvrdil až tím z Paul G. Allen School for Global Health na Washington State University v USA. 

„Náš výskum ukazuje, že sarbekovírusy cirkulujúce v prostredí mimo Ázie, dokonca aj na miestach, ako je západné Rusko, kde bol objavený vírus Khosta-2, tiež predstavujú hrozbu pre ľudské zdravie,“ povedal Michael Letko, jeden z autorov publikácie, ktorá vyšla v časopise PLoS Pathogens.

Podľa neho objav ukazuje, že je potrebné vyvinúť univerzálnu vakcínu, ktorá bude pôsobiť proti sarbekovírusom, medzi ktoré patrí Khosta-2 i SARS-CoV-2. Výskumníci poznamenávajú, že práca na vakcíne na ochranu pred rôznymi vírusmi tohto typu už prebieha. Štúdie však ukázali, že súčasné očkovanie proti vírusu Khosta-2 nefunguje. Telo si nevie vybudovať dostatočnú ochranu, ani keď prekonalo nový variant omikron.

Vedci dospeli k záveru, že Khosta-1 predstavuje pre človeka malé riziko, ale Khosta-2 u vedcov vyvoláva obavy. Dôvodom je skutočnosť, že podobne ako SARS-CoV-2 využíva svoj spike proteín na napadnutie buniek prostredníctvom receptora ACE2. Taktiež vo vzduchu visí obava, že je tu potenciál na vznik ešte nebezpečnejšieho vírusu.

Viac sa dozvieš vo videu alebo v článku na našom webe.