Rozuzlenie bol „úplne bludný, účelový a zberný spis“. Pčolinský do Vianoc podá trestné oznámenie

play icon

Kauza Rozuzlenie súvisí s obvinením Petra Košča alias pána X, bývalého riaditeľa tajnej služby Vladimíra Pčolinského, bývalého riaditeľa SIS Michala Aláča a ďalších zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. 

Druhý menovaný bol najnovším hosťom v relácii Na Stope, v ktorej sa s reportérom a moderátorom Ivanom Megom rozprávali o spomínanej kauze, ktorú Pčolinský opísal ako „úplne bludný, účelový, zberný spis, na odstavenie Michala Aláča“.

„Čaputová a Ódor sa podieľali na znefunkčnení tajnej služby“

Vladimír Pčolinský bol naším hosťom už v januári tohto roka, kedy si vo vyše 95-minútovom rozhovore pri pohľade na viacero fotografií pospomínal na svoju minulosť a prevzatie funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby od prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Spomenul však tiež kontakt so zásahovým komandom a čas strávený za mrežami. 

Tvrdí, že bola do kauzy Rozuzlenie zapojená nielen prezidentka Čaputová, ale aj dočasný predseda vlády SR Ľudovít Ódor. Cieľom bolo podľa neho znefunkčniť Slovenskú informačnú službu, čo hraničí so sabotážou, no viac prezradiť nemohol.

Pčolinský sa domnieva, že sa znefunkčnením Slovenskej informačnej služby dosiahlo, aby sa nedokázala odkrývať činnosť nepriateľských zahraničných služieb a ich spolupracovníkov na našom území, čo môže mať negatívny dopad na obranu Slovenskej republiky, jej kybernetickú ochranu aj ekonomické záujmy.

V kauze Rozuzlenie ide o zločineckú skupina v zložení Košč, Pčolinský, Aláč, Kalavský a Ciriak, ktorá mala mariť či zmariť vyšetrovanie korupčných trestných činov najväčších káuz. Pčolinský sa však vo svojej odpovedi vracia do minulosti.

„Treba si to uznesenie o vznesení obvinenia pozrieť. V roku 2016, kedy nikto z týchto menovaných ľudí nebol v žiadnej funkcii, vznikla zločinecká skupina, ktorej cieľom malo o štyri roky byť marenie trestných činov, o ktorých sme v tom čase nemohli tušiť.“

Dodal, že sa väčšina členov tejto skupiny nepozná a nikdy sa nestretla. Verejnosť podľa neho tiež nevie, že v čase, keď bol riaditeľom SIS, so súhlasom Krajského súdu v BA dal nasadiť informačno-technické prostriedky na jedného z údajných členov tejto zločineckej skupiny. Príklady, ktoré spomenul, podľa neho ukazujú absurditu celého obvinenia, ktoré bolo vznesené.

„Vyšetrovateľ bol povinný dokázať, že táto zločinecká skupina spĺňala všetky náležitosti, ktoré spĺňať má. Hierarchická štruktúra, plánovanie aktivít, kontrola, nemožnosť vystúpiť z nej, rituály, no nič tam nebolo. Už len v tomto je tam zásadná vada. Nedáva to žiadnu logiku.“

Uviedol však, že chystá formuláciu a podanie trestného oznámenia, ku ktorému by malo dôjsť ešte do týchto Vianoc. Prinášame ti teda druhý rozhovor s bývalým riaditeľom tajnej služby Vladimírom Pčolinským v relácii Na Stope, ktorú moderuje Ivan Mego.

 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM