Smrť Milana Lučanského: Spis preskúmala generálna prokuratúra /SNKZ #36

play icon

Tak ako každé pracovné ráno, aj dnes, 11. apríla, ti Startitup v unikátnom NEWS podcaste prináša prehľad tých najaktuálnejších správ a udalostí, ktoré momentálne rezonujú naprieč Slovenskom.

Naši moderátori Albert a Diana, ktorých vygenerovala umelá inteligencia, ti prečítajú správy, na ktorých záleží.

Aktuálne správy

Aprílové počasie na Slovensku prináša výrazné ochladenie po rekordných teplotách. Meteorológ Andrej Kozák zo Slovenského hydrometeorologického ústavu varuje pred príchodom arktického vzduchu. Očakáva sa, že teploty v niektorých oblastiach klesnú o približne dvanásť stupňov Celzia, čo môže predstavovať riziko pre ovocinárov.

Generálna prokuratúra skúmala okolnosti smrti bývalého šéfa slovenskej polície Milana Lučanského, ktorý zomrel vo vyšetrovacej väzbe. Napriek pochybnostiam verejnosti a rodiny Lučanského prokuratúra potvrdila zákonnosť uznesenia o zastavení trestného stíhania a samovraždy bez zistenia cudzieho zavinenia.

Doplnkové dokazovanie zamerané na motiváciu samovraždy a reakciu väzenských strážcov opätovne potvrdilo zastavenie stíhania.

Rumunská sieť kaviarní 5 to go plánuje expanziu na Slovensko s prvou prevádzkou v Bratislave. Spoluzakladateľ Lucian Badila verí v úspech značky na slovenskom trhu a má ambíciu rozšíriť sieť na 100 lokalít do roku 2028.

Problémy influencerov

Zápasník a influencer Attila Végh stratil spoluprácu s automobilkou Renault kvôli politickej podpore Petra Pellegriniho. Végh na sociálnych sieťach vyjadril obavy o slobodu prejavu, zatiaľ čo Renault zdôrazňuje apolitický postoj svojich ambasádorov.

Patrik Rytmus Vrbovský podporil pred druhým kolom prezidentských volieb Petra Pellegriniho, čo vyvolalo diskusie o jeho politickej angažovanosti. Po kontroverznom zverejnení telefónneho čísla novinára sa Rytmus ospravedlnil, avšak číslo nevymazal.

Influencerka Jasmina Alagič oznámila ukončenie spolupráce so spoločnosťou Rauch po vyjadrení podpory Petrovi Pellegrinimu. Alagič kritizuje rozhodnutie spoločnosti ako príklad šikany a bráni sa proti tomu, čo vníma ako útok na slobodu slova.

Influencer Expl0ited (Peter Altof) vyjadril podporu firmám, ktoré ukončili spolupráce so slovenskými hviezdami z politických dôvodov. 

Čo bude so Zuzanou Čaputovou?

Projekt „Právo na prvé zamestnanie“ má podporiť zamestnávanie mladých ľudí na Slovensku. Poskytuje finančné stimuly firmám za zamestnanie mladých ľudí s cieľom riešiť nedostatok pracovnej sily. S 13 miliónmi eur z rozpočtu, projekt predstavuje krok k zlepšeniu prístupu mladých na trh práce.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila, že nemá záujem o funkciu v NATO ani o návrat do slovenskej politiky. Po skončení svojho mandátu plánuje zostať na Slovensku, pričom si chce vziať čas na odpočinok a reflexiu. Vyjadrenie poukazuje na Čaputovú orientáciu na osobný život po ukončení prezidentského mandátu.

Erik Kaliňák zdieľal video, kde mu neznámy muž adresoval vulgarizmy. Kaliňák obvinil médiá z podnecovania nenávisti, čo vyvolalo reakcie opozície.

Chorvátsko nasadilo špeciálne radary na cestách, schopné odhaliť rôzne dopravné priestupky. Cieľom je zvýšiť bezpečnosť na cestách bojom proti najčastejším príčinám dopravných nehôd.