V galantskej nemocnici si 10 dní nevšimli pacienta na chodbe, potom zomrel. Incident zmobilizoval inštitúcie

  • V nemocnici v Galante ležal pacient desať dní na chodbe bez toho, aby si ho niekto všimol
  • Po jeho smrti zasadli viaceré organizácie za okrúhly stôl
úmrtie v nemocnici
Ilustračné foto, Freepik/WangXina, Reprofoto: FB/Verejný ochranca práv
  • V nemocnici v Galante ležal pacient desať dní na chodbe bez toho, aby si ho niekto všimol
  • Po jeho smrti zasadli viaceré organizácie za okrúhly stôl

Slovenská televízia uverejnila príbeh pána Ladislava, ktorý zarezonoval celým Slovenskom. Ten po dobu desiatich dní ležal na chodbe v nemocnici Sv. Lukáša v Galante, kde napokon zomrel.

Príčinou smrti malo byť podľa Reportérov RTVS podchladenie a zlyhanie orgánov. Situácia donútila zodpovedné orgány a úrady zasadnúť za okrúhly stôl.

„Našli sme ho ležať na podlahe na nemocničnej chodbe s tým, že bol úplne dezorientovaný. Pomaly mu bilo srdce, bol brutálne podchladený,“ popísala pre RTVS okolnosti dobrovoľníčka z komunity sv. Egídia Miroslava Čulagová.

Lekári vraj stav pacienta nepovažovali za dostatočný na hospitalizáciu a neprijalo ho ani žiadne sociálne zariadenie či útulok. Úrady začali konať až po tom, čo na príbeh pána Ladislava upozornili v reportáži.

K prípadu sa vyjadrila aj riaditeľka galantskej nemocnice Alexandra Pavlovčinová. Tá pre RTVS zdôraznila, že sa pravidelne s takýmito prípadmi zamestnanci nemocnice stretávajú. Dodala, že „ľudia bez domova sa zdržiavajú vo vestibule, sú k nám privezení, sú u nás ošetrovaní, aj hospitalizovaní“.

Reportéri vyvolali reakciu úradov

Príbeh nepovšimnutého pacienta v galantskej nemocnici pobúril Slovensko, rozprúdil diskusiu na sociálnych sieťach aj v organizáciách, ktoré pomáhajú ľuďom bez domova. Začali sa o neho zaujímať médiá na Slovensku aj v Česku. Postavil na nohy aj úrady.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) začal konanie za účelom vypracovania konzultantských posudkov a posúdenia správnosti poskytnutej zdravotnej starostlivosti. V závislosti od výsledkov vyšetrovania môžu byť prijaté nápravné opatrenia alebo sankcie.

„Nemocnica si stojí za tým, že tak ako všetkým pacientom, aj pacientom bez domova, ak je to nevyhnutné a ich zdravotný stav to vyžaduje, poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnej miere,“ uviedol pre Slovenskú televíziu hovorca Pro Care a Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Do riešenia prípadu sa zapojila aj Generálna prokuratúra

„Dňa 22. januára 2024 bol prijatý elektronický podnet verejného ochrancu práv. Dňa 22. januára 2024 bol odovzdaný prokurátorom na Obvodné oddelenie PZ Galanta ako podozrenie zo spáchania prečinu usmrtenia.

Bude vykonané dokazovanie za účelom zistenia, či k úmrtiu nebohého poškodeného neprišlo protiprávnym konaním osoby/osôb, a to v postavení zamestnancov (lekárov, sestier),“ informovali z inštitúcie v písomnom stanovisku pre RTVS.

Táto situácia odhalila hlboké nedostatky v systéme poskytovania zdravotnej a sociálnej starostlivosti na Slovensku, zvlášť v prípade ľudí bez domova alebo ľudí v ťažkej životnej situácii. Reportéri zistili, že k takémuto incidentu už v minulosti došlo. Pacient menom Antonín tu strávil na chodbe 20 dní, pričom ho následne v zlom zdravotnom stave vyviezli do lesíka na vozíku.

Nízke kapacity nielen v nemocnici

Útulky a iné sociálne zariadenia čelia obrovskému tlaku a nedostatku kapacity. Príbeh pána Antonína, ktorý sa dokázal postaviť na nohy a teraz pomáha ostatným, kontrastuje s tragickým osudom pána Ladislava, ktorý v nemocnici bez poskytnutej zdravotnej starostlivosti zomrel.

Tieto prípady poukazujú na zlyhania systému pri poskytovaní základnej starostlivosti a dôstojnosti pre ľudí v núdzi. Predstavitelia sociálnych služieb a zdravotníctva v reportáži RTVS poukazujú na potrebu zlepšenia koordinácie medzi zdravotnými a sociálnymi službami, na legislatívne prekážky, ktoré bránia efektívnej pomoci, a na finančné obmedzenia, ktoré komplikujú situáciu ešte viac.

Krízová intervencia a spolupráca medzi rôznymi sektormi sú podľa kapacít nevyhnutné na riešenie tohto problému, aby sa zabránilo podobným prípadom v budúcnosti a aby boli ľudia v núdzi riadne ošetrení a podporovaní.

Zdroje: RTVS, FB/Verejný ochranca práv

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá