VIDEO: Varovanie analytikov: Ceny palív môžu pokoriť výraznú métu

play icon

Slováci si momentálne užívajú relatívne prívetivé ceny pohonných hmôt. Ako nafta, tak aj benzín sa pohybujú v sumách okolo 1,5 € za liter, čo je výrazným zlepšením oproti stavu po začiatku invázie na Ukrajinu. Všetko sa však čoskoro môže zmeniť k horšiemu.

Podľa spravodajského webu TV Noviny čaká zdražovanie najmä naftu. Nie je nepredstaviteľný ani scenár, v ktorom nafta prekročí hranicu 2 € za liter. Potvrdil to aj burzový analytik Stanislav Pánis.

Môže sa stať, že keď bude obrovský dopyt po rope a Slovnaft nebude vedieť zabezpečiť tento dopyt, cena môže vyletieť hore. Aj na 2 €,“ dodal analytik František Burda. Samotné odpútanie sa od ruskej ropy predstavuje pre Slovensko zvyšovanie cien, keďže sú všetky ostatné alternatívy podstatne drahšie.

Analytička 365.bank Jana Glasová, ktorú sme citovali v našom článku, však podobný vývin situácie predpovedala už v decembri minulého roka. Ďalší vývoj na ropnom trhu mal podľa analytičky závisieť hlavne od toho, ako budú trhy vnímať obavy z recesie globálneho hospodárstva, vývoj dopytu a začiatok zimnej vykurovacej sezóny.

Viac sa dozvieš vo videu alebo v článku na našom webe.