VIDEO: Desivé zábery z chovu noriek pobúrili svet. Významná európska krajina chce teraz zakázať norkové farmy

  • Francúzska ministerka životného prostredia Barbara Pompili oznámila plány zakázať norkové kožušinové farmy
  • Rozhodnutie prichádza krátko po tom, ako bolo zverejnené video dokumentujúce utrpenie zvierat na farmách s norkovými kožušinami
  • Francúzi sa vyjadrili negatívne o norkových kožušinových farmách. Väčšina nesúhlasila s chovom noriek na kožušinu
  • Podobné rozhodnutie už avizovalo aj Poľsko. Slovensko sa pridalo už minulý rok. Rozhodnutie začne platiť od začiatku budúceho roka
Norka
Fur Free Alliance/ Unsplash, Charisse Kenion
  • Francúzska ministerka životného prostredia Barbara Pompili oznámila plány zakázať norkové kožušinové farmy
  • Rozhodnutie prichádza krátko po tom, ako bolo zverejnené video dokumentujúce utrpenie zvierat na farmách s norkovými kožušinami
  • Francúzi sa vyjadrili negatívne o norkových kožušinových farmách. Väčšina nesúhlasila s chovom noriek na kožušinu
  • Podobné rozhodnutie už avizovalo aj Poľsko. Slovensko sa pridalo už minulý rok. Rozhodnutie začne platiť od začiatku budúceho roka

Francúzska ministerka životného prostredia Barbara Pompili oznámila plány zakázať  norkové kožušinové farmy. Posledné štyri zostávajúce kožušinové farmy v krajine budú musieť byť zatvorené najneskôr do roku 2025. Ministerka oznámila svoje rozhodnutie na tlačovej konferencii i v príspevku na Twitteri.

Rozhodnutie padlo mesiac po tom, čo tajné vyšetrovanie francúzskych zvieracích aktivistov One Voice odhalilo šokujúce dôkazy o utrpení zvierat na farmách s norkovými kožušinami.

Pozor: Video nie je vhodné pre citlivé povahy

Nouvelle enquête : plus que quatre élevages de visons en France… Fermons-les ! from One Voice on Vimeo.

Okrem zákazu kožušinových fariem Pompili avizovala aj ďalšie zmeny, ktoré majú napomôcť k ochrane zvierat, a to postupný zákaz divokých zvierat v cirkusoch, koniec prítomnosti kosatiek a delfínov vo vodných parkoch, ktoré nemajú dostatočné podmienky a podpora zoologických záhrad, ktoré zlepšujú podmienky pre život zvierat.

Za rozhodnutím mohol byť verejný tlak 

Podľa organizácie Fur Europe (v roku 2018) Francúzsko vyprodukovalo 100 000 kožiek z noriek na piatich farmách. Organizácia Human Society International sa domnieva, že tlak verejnosti a krutosť chovu zvierat vplývalo na rozhodnutie ministerky. Organizácia pripomína, že  posledné prieskumy verejnej mienky ukazujú, že 77 % francúzskych občanov uprednostňuje zákaz chovu a zabíjania zvierat pre kožušinu. Viac ako pol milióna ľudí vo Francúzsku podpísalo referendum o zvieratách, ktoré obsahovalo zákaz kožušinových fariem.

„Tlieskame francúzskej vláde za to, že sa postavila proti nesmiernemu utrpeniu noriek pre kožušinovú módu. Šokujúce scény ukazujúce paralyzovanú norku vykazujúcu príznaky vážneho utrpenia na posledných francúzskych kožušinových farmách stačili na to, aby sa svet otriasol. Je preto chvályhodné, že ministerka Pompili počúvala verejné rozhorčenie, že tento druh krutosti je neprijateľný. Tento zákaz kožušiny z norkovej kožušiny je skvelým prvým krokom pre Francúzsko a s produkciou kožušiny z noriek na historickom minime vo Francúzsku predpokladáme a dúfame, že sa tieto farmy môžu uzavrieť skôr, ako je konečný termín do roku 2025,“ uviedla Claire Bass riaditeľka Humane Society International.

Žiadajú aj zákaz králikových kožušinových fariem 

Organizácia upozorňuje, že zákaz sa nebude týkať tradičného francúzskeho chovu králikov na kožušiny.  Podľa zistení sú tiež králiky chované v nevyhovujúcom prostredí a počas života trpia.

„Medzitým naliehavo vyzývame francúzsku vládu, aby ukončila rovnako neospravedlniteľné utrpenie orylagských králikov chovaných pre kožušiny v strašných podmienkach, a vyzývame vládu Spojeného kráľovstva, aby čo najskôr po EÚ prijala zákaz predaja kožušiny. Pokiaľ bude Spojené kráľovstvo otvorené obchodovaniu s kožušinami s krajinami v zámorí, ako je Francúzsko, budeme spoluvinníkmi na tejto krutosti. “

Prednedávnom avizovalo  rovnaké rozhodnutie aj Poľsko

Rozhodnutie Francúzska prichádza len chvíľu po tom, čo sa rozhodlo Poľsko ako tretí najväčší producent kožušín zakázať kožušinové farmy. Poľský sejm schválil 356 hlasmi zo 449 prítomných poslancov a poslankýň novelu zákona na ochranu zvierat, ktorej súčasťou je aj zákaz kožušinového chovu v krajine.  Zákaz prichádza po tom, ako bolo zverejnené video, ktoré  pochádza z Poľskej kožušinovej farmy, ktorá je s kapacitou 500 000 noriek najväčšou na svete. Tieto zábery zverejnila ochranárska organizácia Otwarte Klatki 8. septembra po tom, ako sa na nej na dva mesiace zamestnal ich aktivista, ktorý podmienky na farme natočil skrytou kamerou. Zábery obsahujú kanibalizmus, agresiu, agresivitu, otvorené rany a ochrnutie končatín noriek.

Novela sa priamo dotkne životov približne 5 miliónov zvierat ročne, ktoré boli v Poľsku každoročne zabité kvôli kožušinám. Poľsko je totiž tretím najväčším výrobcom kožušín na svete a väčší podiel na produkcii majú iba Dánsko a Čína.

Zákaz ponecháva kožušinovým farmárom prechodné obdobie v trvaní jedného roka. Zákonodárci ešte musia odstrániť právne prekážky, aby zákon mohol platiť.

V celej Európe 13 krajín zakázalo chov kožušín, Británia tak urobila ako prvá v roku 2003. Slovensko sa pridalo minulý rok, účinnosť nadobudne od začiatku budúceho roka, no existujúcim farmám ponecháva prechodné obdobie do roku 2025.

zdroj: Fur Free Alliance
Zdroje: Human Society International , Fur Europe, Fur Free Alliance, the Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá