Video: Hrozivý pád Putinovho patriarchu Kirilla priamo v chráme. Šmykol sa na svätenej vode

  • Patriarcha Kirill je jedným z mnohých sankciovaných Rusov
  • Podporuje vojnu a ospravedlňuje Putina
  • Na internete koluje video jeho pádu v kostole
patriarcha kirill pád na svätenej vode
Reprofoto: YouTube/ Live Cuban, TASR/AP, Alexander Zemlianichenko
  • Patriarcha Kirill je jedným z mnohých sankciovaných Rusov
  • Podporuje vojnu a ospravedlňuje Putina
  • Na internete koluje video jeho pádu v kostole

Ruský patriarcha a hlava ruskej ortodoxnej cirkvi Kirill I. od začiatku vojny na Ukrajine podporoval Putinove rozhodnutia a činy. V dôsledku toho sa objavil aj na zozname sankciovaných osôb zo strany Západu. Aktuálne internetom koluje video, ktoré zachytáva patriarchov pád počas bohoslužieb.

Stalo sa to počas posväcovania kostola v meste Novorossijsk na juhu Krasnodarského kraja pri Čiernom mori, ktoré viedol práve Kirill. Počas ceremónie za zvuku žalmov sa pošmykol na mramorovej podlahe a zamieril si to zadkom k zemi. Pri páde si podľa hovorcu cirkvi poranil chrbát o roh kazateľnice, uvádza Newsweek.

Kirill I. na svoj pád reagoval s úsmevom a pokúsil sa situáciu vysvetliť tým, že nová podlaha bola príliš šmykľavá a bola na nej vyliata svätená voda.

„To, že som dnes spadol, nič neznamená. Podlaha v kostole je nádherná, je taká lesklá a hladká, že v nej vidíte svoj odraz. Keď na ňu vylejete vodu, tak fyzikálne zákony zohrajú svoju rolu. Dokonca aj ak ide o svätenú vodu. Po tejto krásnej podlahe som sa pekne pováľal, ale z milosti Božej bez akýchkoľvek následkov,“ povedal Patriarcha, uvádza Athens News.

Dodal, že vďaka tejto veselej príhode si budú ľudia tento obrad aspoň pamätať.

Ukrajinci vyzvali pravoslávne cirkvi, aby sa odtrhli od Ruska

Teraz informuje o tom, že v kvôli súčasnej vojne na Ukrajine sa ukrajinská hlava tamojšej pravoslávnej cirkvi – Epifanij – rozhodla vyzvať ostatných vodcov cirkví z rôznych štátov, aby sa od Kirilla odvrátili. Podobne ako v prípade sankcií na jeho osobu aj táto výzva prišla po otvorenej podpore Putina od patriarchu.

Epifanij vysvetľuje, že Kirill svojou podporou vojny „tých, ktorí mu dôverovali ako svojmu pastierovi, priviedol na smrť„. Zároveň celé pravoslávie vyzval, aby odsúdilo „zločiny proti mierumilovnému ukrajinskému národu“ a slová a skutky moskovského patriarchu Kirilla“.

„Nik s krvou na svojich rukách v nich nemôže držať kalich alebo pastiersku palicu,“ uviedol ukrajinský metropolita.

Majetok patriarchu Kirilla

Ako s majetkom množstva ďalších známych ruských mien vrátane samotného prezidenta Vladimira Putina, tak aj s tým Kirillovým nie je všetko jasné a priehľadné. Svojim požehnaním či náboženským ospravedlnením invázie na Ukrajinu na seba pritiahol pozornosť západnej spoločnosti.

Mnohí sa čudujú, ako mohla takáto náboženská postava nahromadiť majetok v hodnote od 100 miliónov do 4 miliárd dolárov. O jeho skutočnej hodnote sa špekulovalo už niekoľkokrát, no podľa magazínu Forbes to v roku 2006 skutočne boli 4 miliardy. Navyše, pred dvoma rokmi sa Kirillove nehnuteľnosti v hodnote niekoľkých miliónov dolárov stali predmetom vyšetrovania.

Patriarcha vlastnil tri nehnuteľnosti pod svojím vlastným menom Vladimir Gunďajev. Vynikol medzi nimi byt v Moskve o rozlohe približne 145 metrov štvorcových. Jeho hodnota sa odhadovala na 846-tisíc eur.

Kirill mal v Moskve aj ďalší byt s rozlohou 38 metrov štvorcových v hodnote 144-tisíc eur. Do tretice vlastnil byt v Petrohrade o rozlohe 83 metrov štvorcových v hodnote 108-tisíc eur, uvádza Market Realist.

S Kirillom sa spája minulosť v KGB

Politico informuje o podozrení, že patriarcha Kirill mohol v minulosti pôsobiť ako agent KGB. Jeho práca v tajnej službe by sa zhodovala aj s obdobím, kedy v nej pôsobil Putin. Dávalo by zmysel, že keď obaja muži v oblasti svojej práce dosiahli vrchol, ich spojenie a rovnaké politické názory rástli.

V roku 2012 vtedajší veliteľ inteligencie Viktor Ostruchov prehlásil, že jeho ozbrojení dôstojníci sú zjednotení s cirkvou a sú znepokojení útokmi na kresťanský spôsob života. Následne v roku 2020 v Kubinke, mestečku pri Moskve, Rusi vysvätili Hlavnú katedrálu ruských ozbrojených síl.

„Každý vedel o oddelení cirkvi plnom agentov. Niečo také sa nedá urobiť bez nejakého súhlasu zhora: Kirill bol súčasťou tohto systému. Bol to obojstranne výhodný vzťah,“ vysvetľuje ruský investigatívny novinár Andrej Soldatov.

Zdroje: Newsweek, Twitter, Athens News, Teraz, Forbes, Market Realist, Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá