VIDEO: Legendárny a nezničiteľný Trumpov múr sa rozsypal. Niektorí nahrávku spochybňujú

  • Údajný pád múru zachytený na videu v Južnom Texase mala zapríčiniť tropická búrka Hanna
  • Objavili sa pochybnosti o pravosti videa, podľa niektorých ide pravdepodobne o pol roka staré video
  • Odporcovia Trumpa napriek tomu žartujú, že jeho múr išiel dole ako jeho kampaň a preferencie
Trump Múr
TASR/AP, Christian Torres, Patrick Semansky
  • Údajný pád múru zachytený na videu v Južnom Texase mala zapríčiniť tropická búrka Hanna
  • Objavili sa pochybnosti o pravosti videa, podľa niektorých ide pravdepodobne o pol roka staré video
  • Odporcovia Trumpa napriek tomu žartujú, že jeho múr išiel dole ako jeho kampaň a preferencie

„Najsilnejšia a najkomplexnejšia štruktúra hraničných stien kdekoľvek na svete,“ tak pred mesiacov ospevoval svoj múr prezident USA Donald Trump na tlačovej konferencii. 

V nedeľu sa v príspevku na Twitteri objavilo video, ktoré má zachytávať pád Trumpovho múru v dôsledku tropickej búrky Hanna. Video zverejnila mexická žurnalistka Yadith Valdez s nápisom „A tak„ Hanna“ zrazila časť hraničného múru, ktorý sa stavia medzi Spojenými štátmi a Mexikom. Pre zúrivosť prírody neexistujú žiadne hranice,“ napísala na príspevku na Twitteri.

Video sa zakrátko stalo virálne a zdieľali ho tisíce používateľov. Veldezovej príspevok bol krátko nato odstránený, ale užívatelia si video zálohovali a šíri sa sociálnou sieťou naďalej.

Spolu so zverejnením sa objavili aj pochybnosti o lokalite a pravosti príspevku. Video malo byť údajne natočené v Južnom Texase v okolí Rio Grande Valley. Hovorca Colnej a hraničnej ochrany USA Roderick Kise v Rio GrandeValley informácie overoval s autoritami vo Washingtone D. C. a neverí, že video by pochádzalo z oblasti, v ktorej je uvedené. „Hurikán nás zasiahol v noci, a toto vyzerá byť natočené cez deň,“ uviedol Kise v rozhovore pre USA Today.

Reportéri USA Today sa pokúsili kontaktovať aj samotnú autorku videa, no bez úspechu. Najpravdepodobnejšia je možnosť, že video pochádza ešte z januára tohto roka, keď silný vietor na hranici medzi USA a Mexikom strhol múr, ktorý bol čerstvo zabetónovaný a nestihol vyschnúť.

Údajný pád múru vyvolal vtipy

Napriek tomu, že nedeľňajší pád múru nie je riadne preukázaný, Trumpovi odporcovia si hneď začali z udalosti uťahovať a prirovnávajú ju k úpadku kampane a poklesu preferencií.

Trumpovi sa v poslednom období v politickej kampani za jeho znovuzvolenie nedarí. Za pravdepodobným demokratickým kandidátom Joe Bidenom zaostáva vo väčšine prieskumoch s rozdielom desiatich percentuálnych bodov. Najnovší prieskum CNN ukázal až 14 % rozdiel. Joe Biden v ňom má 55 % a Trump za ním zaostáva so 41 %.

Trump po zlých výsledkoch vymenil aj svoj predvolebný tím, čím sa dá vysvetliť aj náhla zmena prezidenta na nosenia rúška. Práve stavba múru bola jedným z ústredných motívov Trumpovej prezidentskej kampane v roku 2016, keď tvrdil, že múr ochráni obyvateľov USA pred kriminalitou a prisťahovalcami z Mexika.  

Trump šokoval svet: Neuzná výsledky volieb, ak prehrá

Okrem hastagu #TrumpWall sa po Twitteri začal šíriť aj hastag #100Days, ktorý odkazuje, že do volieb zostáva už len 100 dní. „Za 100 dní máme šancu zvoliť si prezidenta, ktorý môže upokojiť národ, ktorý je unavený tweetami, klamstvami a nespôsobilosťou,“ uviedla senátorka za Kaliforniu Kamala Harris.

Zdroje: USA Today, CNN, Los Angeles Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK