VIDEO: Pozor, ak ideš do Chorvátska. Ľudí napádajú agresívne vrany, ľudia sa boja vychádzať na ulicu

  • Obyvateľov Chorvátska napádajú drzé vrany
  • Niektorí sa boja vstúpiť na vlastný balkón
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, pixabay/Patriciaherlevi, reprofoto/video 24sata
  • Obyvateľov Chorvátska napádajú drzé vrany
  • Niektorí sa boja vstúpiť na vlastný balkón

Útoky vrán na ľudí nemajú konca kraja. Nie, nejde o nijaký vtip ani o hyperbolizovanú informáciu. Chorváti totiž bojujú s otravnými vranami, ktoré útočia na miestnych obyvateľov. Hlavnými rukojemníkmi sa stali ľudia žijúci v Záhrebe.

Útoky sú čoraz častejšie

V rámci slovenských médií o tom ako prvá informovala televízia Markíza, ktorá poukázala nie len na vranie útoky na ľudí, ale aj na ich hľadanie jedla na balkónoch. Po tom, ako vrany zaútočili na obyvateľov, malo niekoľko osôb skončiť aj v nemocnici.

Bolo to hrozné, vrany na muža útočili približne päť minút. Podarilo sa mi sfilmovať iba posledné dve. Muž s nimi bojoval, až kým nenašiel úkryt. Až potom sa vzdali,“ cituje fotoreportéra denník 24sata. Ako však portál ďalej objasňuje, spomínaný útok nebol jediným.

Lacná dovolenka pri mori? Zabudni na Chorvátsko, neobjavený turistický raj otvoril hranice už aj pre Slovákov

Mesto v posledných týždňoch zaznamenáva útoky vranou čoraz častejšie. Jeden z miestnych obyvateľov mal pre médium uviesť, že nakoľko sa nachádzajú v blízkosti nákupného centra, vrany tu nachádzajú zvyšky jedla. Potravín sú plné kontajnery a vtáky sa tak začínajú zbiehať v ich blízkosti.

Muž ďalej uviedol, že vrany už útočili aj na jeho manželku počas toho, ako sa vracala z práce. „Musela pred nimi utiecť a hľadať úkryt, aby jej neublížili. Bola veľmi vystrašená,“ dodáva pre denník 24sata.

Ľudia berú prášky na spanie

Útoky však nie sú jediným problémom. Ďalším, o niečo menej drastickým, je ich krákanie. Mnohí ľudia sa totiž sťažujú na to, že vrany krákajú tak nahlas, že sa v dôsledku zvuku nemôžu poriadne vyspať.

„Začnú krákať okolo štvrtej ráno a nezastavia sa skôr ako o deviatej. Posledné týždne som musel brať prášky na spanie. Pristávajú na našich balkónoch a škriekajú, akoby hľadali jedlo alebo chceli zaútočiť. Keď ich je veľa, zo strachu nevychádzame na balkón,“ uviedol pre 24sata obyvateľ Darko Hudelist.

Chystáš sa vycestovať do Chorvátska?

Podobné skúsenosti však majú aj iní ľudia. Nech to znie akokoľvek absurdne, obyvatelia už majú z agresívnych vrán skutočný strach. Jedna z miestnych žien pre portál Total Croatia News uviedla, že jej vrana spôsobila aj väčšie zranenie.

„Keď som chodila pešo, stále mi vrana zobákom udierala do hlavy. Keď som šla na bicykli a snažila sa im vyhnúť, spadla som a zlomila si nohu,“ cituje ženu chorvátske médium.

Vrana
zdroj: flickr/stanze

To ďalej objasňuje, že za posledný týždeň sa objavila už štvrtá správa, ktorá poukazuje na spôsobenie traumy vranami. Ornitológ Manuel Jacmenović uvádza, že vrany sa len jednoducho prispôsobujú životu v meste. To pre ne, pochopiteľne, nie je prirodzeným prostredím.

„Úprimne verím, že mesto s touto otázkou bude niečo robiť, pretože je to skutočne nebezpečné,“ hovorí obyvateľ Darko Hudelist.

Poznajú to aj Slováci

Agresívne vrany však v tomto období trápia aj Slovákov. Na sociálnej sieti mestská časť Petržalka uverejnila, že vrany sú agresívne každý rok, nakoľko chránia svoje mláďatá.

Petržalka je naozaj zeleným sídliskom, v ktorom vďaka množstvu stromov, kríkov, trávnikov, záhrad, lúk či lesov okrem viac ako 120-tisíc z nás žije aj množstvo živočíchov. Nie všetky nám však prinášajú vždy len radosť. Aktuálnym príkladom je hlučné a agresívne správanie vrán, na ktoré ste sa aj u nás v podnetoch sťažovali viacerí,“ píšu na svojom Facebooku.

Ďalej však dodávajú, že ide iba o prechodný stav, ktorý môžeme každoročne pozorovať v období ich hniezdenia. Obyvateľov tiež informujú, že ak im prekáža takéto správanie vrán, odporúčajú obrátiť sa na správcu bytu s požiadavkou na zabezpečenie strechy proti ich nalietavaniu.

„Nezabudnite však, že vrana aj havran sú v zmysle vyhlášky o ochrane prírody a krajiny chránenými živočíchmi. V žiadnom prípade preto nie je možné ničiť ich hniezda, násady vajec alebo zabíjať jedincov tohto druhu,“ uzatvára Petržalka prostredníctvom sociálnej siete.

Zdroje: 24sata, Total Croatia News, tvnoviny, Facebook/Petržalka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech