VIDEO: Šialený prepych za viac ako miliardu eur. Dokument o údajnom Putinovom megasídle valcuje YouTube

  • S prvou verziou filmu o Putinovej vile prišiel Alexej Navaľný
  • Jeho spolupracovníci ju doplnili o stovky skutočných fotografií interiérov
  • Nový film o údajnom Putinovom paláci si za 24 hodín pozrelo vyše 3,5 milióna ľudí
Putin
Screenshot/Алексей Навальный
  • S prvou verziou filmu o Putinovej vile prišiel Alexej Navaľný
  • Jeho spolupracovníci ju doplnili o stovky skutočných fotografií interiérov
  • Nový film o údajnom Putinovom paláci si za 24 hodín pozrelo vyše 3,5 milióna ľudí

Nový investigatívny film o tzv. Putinovom paláci na pobreží Čierneho mora mal za prvých 24 hodín od svojho zverejnenia viac ako 3,5 milióna pozretí. Nová snímka je na videoplatforme YouTube prístupná od štvrtka. Informoval o tom v piatok spravodajský web Meduza.io.

Tím okolo väzneného ruského politika Alexeja Navaľného ju tam „zavesil“ pri príležitosti prvého výročia zverejnenia filmu Palác pre Putina. História najväčšieho úplatku.

Tento prvý, dve hodiny trvajúci film vysvetľuje, ako rezidencia v čiernomorskom letovisku Gelendžik vznikala a ako bola financovaná. Podľa Navaľného stála stavba 100 miliárd rubľov (1,118 miliar­dy eur). Vo filme sú aj 3D modely interiérov paláca zhotovené na základe nákresov získaných od nemenovaného dodávateľa stavby.

Do nového filmu Navaľného spolupracovníci zoradili niekoľko stoviek fotografií skutočných interiérov budovy, ktoré opäť získali z rovnakého nemenovaného zdroja. Vo väčšine prípadov sa fotografie zhodovali s 3D modelmi.

Na fotografiách je vidieť rôzne miestnosti paláca, ktoré sú honosne zariadené a mnohé sú ozdobené zlatom. Má mať aj vlastné klzisko, nočný klub, vinárstvo, vlastný kostol a samozrejmosťou je niekoľko heliportov. Miesta má spájať sieť tunelov. 

V okolí pozemku je dvojkilometrová ochranná zóna, takže ktokoľvek chce preletieť či preplávať cez toto územie, musí ísť naokolo. Sídlo leží pri Čiernom mori, takže má aj vlastný prístav a pláž, na ktorú vedie súkromný tunel. Navaľný ako bonbónik uvádza aj to, že komplex stojí na pozemku ruskej tajnej služby.

Navaľného zadržali pred rokom

Zistenia o luxusnej rezidencii zhromaždila Navaľným založená nadácia Fond boja proti korupcii (FBK). Zistenia FBK zverejnili 19. januára 2021 – deň po tom, čo Navaľného, ktorého zadržali po návrate z Nemecka, kde sa zotavoval po pokuse o vraždu nervovoparalytickou látkou novičok, vzali na 30 dní do väzby. Tento 44-ročný bojovník proti korupcii tvrdí, že jeho otrávenie nariadil prezident Vladimir Putin, čo Kremeľ opakovane popiera.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov už pred rokom, po zverejnení prvého filmu na internete, odmietol tvrdenie, že Putin má palác v letovisku Gelendžik na pobreží Čierneho mora.

„Je to obohraná platňa. Už pred mnohými rokmi sme vysvetľovali, že Putin žiadne paláce nevlastní,“ uviedol vtedy Peskov podľa spravodajského portálu Meduza.io.

Aj Putin niekoľko dní na to verejne poprel, že by bol vlastníkom tejto nehnuteľnosti. Neskôr sa za majiteľa paláca vyhlásil ruský miliardár a Putinov dávny priateľ Arkadij Rotenberg.

Prvý videofilm sa stal najpopulárnejším na ruskom YouTube za rok 2021 – mal viac ako 119 miliónov zobrazení.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá