VIDEO: Slováci v odluke cirkvi od štátu nemajú jasno. Želali by si ju aj mnohí veriaci

  • Za posledné dva roky dostala rímskokatolícka cirkev od vlády viac ako 68 miliónov eur
  • Na zabezpečenie návštevy pápeža Františka išlo viac ako 7,6 milióna eur
  • Protest za odluku cirkvi od štátu vyjadroval podporu aj obetiam zneužívania kňazmi, mnohí však v tejto téme nemajú jasno
papež
TASR/ TK KBS/ Michal Svítok, Startitup/Juraj Pajdlhauser
  • Za posledné dva roky dostala rímskokatolícka cirkev od vlády viac ako 68 miliónov eur
  • Na zabezpečenie návštevy pápeža Františka išlo viac ako 7,6 milióna eur
  • Protest za odluku cirkvi od štátu vyjadroval podporu aj obetiam zneužívania kňazmi, mnohí však v tejto téme nemajú jasno

Štyri dni, štyri mestá a počet ľudí zúčastnených na jednom mieste aký sme od začiatku pandémie ešte nevideli. Pápež František prešiel počas svojej návštevy od Prezidentského paláca cez košický Luník IX, zastavil sa aj v Prešove a cestu zavŕšil slávnostnou omšou na poli v Šaštíne. Aj napriek tomu, že len pred dvoma mesiacmi absolvoval ťažkú operáciu, nebolo na ňom badať žiadne známky únavy.  Návšteva Slovenska bola jeho prvou zahraničnou návštevou od začiatku pandémie.

Nezvyčajne dlhá návšteva však zaujala viaceré médiá, vrátane BBC. Zaoberali sa najmä tým, prečo u nás pápež zotrval tak dlho, keď u našich južných susedov strávil chabých sedem hodín. Podľa BBC tým chcel vyslať signál, že nesúhlasí s politikou, akú presadzuje Viktor Orbán, hoci Vatikán to odmietol. Mnohí však zásluhy pripisujú prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorú samotný pápež František nazval svetlou výnimkou v regióne, kde víťazí populizmus.

pápež František Slovenska svätá omša Šaštín
zdroj: TASR/Martin Baumann

Návšteva a protesty zároveň

Počas príchodu pápeža Františka na bratislavské letisko sa konala akcia za odluku cirkví od štátu. Protest organizovalo občianske združenie Ethos spoločne s Inštitútom ľudských práv. Účastníci sa stretli na Námestí SNP v Bratislave.

Predseda združenia Ethos Metod Rybár sa v úvode akcie prihovoril ľuďom, že protest nie je zameraný proti osobe pápeža Františka ani jeho návšteve. Napriek tomu sa im však nepozdávali niektoré veci súvisiace s pápežovou návštevou. 

Modely financovania cirkví sú v rôznych krajinách odlišné. Zo všetkých cirkví na Slovensku, dáva štát najviac práve rímskokatolíckej. Protestujúci chceli upozorniť na skutočnosť, že financie sú rozdelené nevýhodné a katolíckej cirkvi dáva štát významné nadpráva.

Podľa informácií denníka Pravda len za posledné dva roky dostala od vlády viac ako 68 miliónov eur, pričom rozpočet pre všetky náboženské spoločnosti je 102 miliónov eur. Na zabezpečenie návštevy pápeža Františka išlo viac ako 7,6 milióna eur. 

Odluka cirvki od štátu 

Tieto obrovské sumy, ktoré platia všetci občania Slovenska bez ohľadu na vierovyznanie, vyvolávajú kontroverzie na tému, či by sa štát mal odlúčiť od cirkvi alebo nie. Počas protestnej akcie na tému odluky cirkvi od štátu prednášal člen Ethosu Mário Liptaj a starokatolícky kňaz Martin Kováč, ktorý zdôraznil, že aj viacero veriacich podporuje odluku. Na tému odluky cirkvi od štátu sme sa aj my pýtali návštevníkov na záverečnej ceremónií pápežovej návštevy v Šaštíne. Odpoveď nebola u všetkých taká jednoznačná.

Protest za odluku cirkvi od štátu vyjadroval podporu aj obetiam zneužívania kňazmi. Organizátori akcie žiadali, aby sa pápež s nimi stretol. Podľa denníku Pravda však Konferencia biskupov Slovenska a ani kancelária pápeža na apel nereagovali.

„Takéto stretnutia bývajú štandardným bodom programu návštev pápeža v iných krajinách. Dodáva tak obetiam, ktoré často aj v dospelom veku trpia závažnými psychickými problémami, nielen legitimitu, ale aj odvahu prehovoriť,“ povedala aktivistka Alena Krempaská pre denník Pravda. V závere dodala, že počet sexuálne zneužívaných obetí príslušníkmi katolíckej cirkvi na Slovensku sa odhaduje na tisíc.

Zdroje: Pravda, Ethos, BBC, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá