VIDEO: Vlani hoax, dnes skutočnosť. Pokoj počas lockdownu prilákal do Benátok dva delfíny

  • V Benátkach boli spolozované dva delfíny skákavé
  • Kým počas roka 2020 vyvrátil National Geografic návrat labutí či delfínov do kanálov, dnes je to, zdá sa, pravda
Delfíny v Benátkach
Unsplash/Damiano Baschiera, Università di Padova
  • V Benátkach boli spolozované dva delfíny skákavé
  • Kým počas roka 2020 vyvrátil National Geografic návrat labutí či delfínov do kanálov, dnes je to, zdá sa, pravda

Už rok o nich počúvame, no konečne sme ich našli. Delfíny, ktoré sa mali do Benátok vrátiť začiatkom pandémie, autor tohto videa skutočne zazrel. Nejedná sa však o masy zvierat, ale len o dva jedince, ktoré sa do kanálu dostali, pravdepodobne, náhodne.

Hoax o labutiach a delfínoch

 V dôsledku ochromenia turistického ruchu sa voda v benátskych kanáloch prečistila a doprava z nich takmer vymizla. Video s delfínom vydávané za zábery zo severotalianskeho mesta v roku 2020 bolo ale v skutočnosti natočené v Cagliari na Sardínii, teda stovky kilometrov od Benátok. Tento hoax zaznamenal obrovský úspech nielen na dezinformačných weboch ale aj u mienkotvorných medií. Až neskôr vyvrátil návrat zvierat do kanálov National Geographic.

Tieto správy o triumfe prírody v krajinách ťažko zasiahnutých novým koronavírusom dosiahli státisíce zdieľaní. Stali sa hitom Instagramu a TikToku. Dostali sa do titulkov spravodajstva,“ zhŕňa obrovský dosah dezinformácií o zvieratách National Geographic. Zmieňuje pritom aj ďalšie senzačné správy, podľa ktorých do dedinky v čínskej provincii Jün-nan vnikla skupina slonov.

Hoci slony v poslednom čase skutočne raz dedinkou v Jün-nanu v Číne prešli, ich prítomnosť nie je abnormálnou záležitosťou, zároveň to neboli slony zachytené na šíriacich sa snímkach,“ dodal web.

Delfíny či labute v Benátkach, všetko sú to hoaxy

V druhom týždni lockdownu sa ukázali

V benátskej lagúne, len pár stoviek metrov od Námestia svätého Marka, boli spozorované dva delfíny. Natočili ich pri vchode do  Veľkého kanála, hneď vedľa Punta della Dogana. Predpokladá sa, že ich do lagúny vtiahli kŕdle rýb, ktorým sa po roku uzamknutia darí z dôvodu absencie turistiky a dramatického poklesu lodnej dopravy, informuje The Telegraph.

„V prípade ďalších pozorovaní v lagúne požiadame všetkých, aby postupovali s najväčšou opatrnosťou, aby nerušili tieto živočíchy a aby hlásili ich prítomnosť pobrežnej stráži,“ povedala pobrežná stráž, ktorá po nich pátrala s dodatkom, že sa zdá, že sú delfíny v poriadku. Po niekoľkých minútach opustili oblasť a o niečo neskôr sa opäť objavili vo vnútri Veľkého kanála.

To, že sa delfíny objavili v  blízkosti námestia Svätého Marka a kanála Giudecca je raritné. Nakoľko je však celá oblasť v druhom týždni lockdownu, znížená mobilita im mohla dodať guráž, aby sa priblížili až takto blízko k inak rušným lokalitám.

Zdroje: The Telegraph, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech