Viedenské vianočné trhy budú, pre Slovákov môžu znamenať obrovské pokušenie

  • Kvôli pandémii koronavírusu sa zrušilo množstvo akcií, Vianočné trhy v hlavnom meste Rakúska však budú
  • Kvôli pandémii koronavírusu sa zrušilo množstvo akcií, Vianočné trhy v hlavnom meste Rakúska však budú

Včera pribudlo v Rakúsku až 1552 nových prípadov. Ako informoval denník Kuriér, štvrtok priniesol pre Rakúsko nový rekord od začiatku pandémie. Najviac nakazených hlási Viedeň. Vysoké čísla má aj Tirolsko, Horné a Dolné Rakúsko. 

Vianočné trhy vo Viedni sa však tento rok budú konať aj napriek pandémii koronavírusu a narastajúcim prípadom. Viedenská obchodná komora dala vypracovať koncept, podľa ktorého sa trhy môžu uskutočniť. Vo štvrtok o tom rozhodol príslušný mestský úrad a informovala stanica ORF. Prípravy majú začať už 27. októbra.

Preventívne opatrenia vypracoval lekár Hans-Peter Hutter. Za najdôležitejšie opatrenie považuje nosenie rúška. „Je potrebné ich nosiť všade tam, kde sa ľudia pohybujú a nekonzumujú“, povedal Hutter v relácii ORF Wien heute. Návštevníci tradičných trhov vo Viedni si tak budú môcť dať dole rúška iba vtedy, keď budú sedieť pri stoloch a konzumovať jedlo, či nápoje.

Opatrenia závisia od veľkosti a umiestnenia vianočného trhu. Hutter poznamenal, že môže dôjsť aj ku obmedzeniu počtu návštevníkov. Týmto krokom chce zabezpečiť prehľad o tom, koľko ľudí sa na trhu nachádza.

Viedeň nezrušila ani plány postaviť tradičné klzisko, ktoré sa každoročne nachádza pred mestskou radnicou. Prevádzka klziska sa meniť nemá, podľa všetkého budú ľudia môcť korčuľovať v tradičnom období, od 20.januára do 28. februára.

Slovensko chce plošne testovať ako Čína, štát sa už chystá

Vo štvrtok pribudlo na Slovensku 2075 nových prípadov, pričom otestovaných bolo 14 010 ľudí. Nakoľko sú Vianočné trhy v Bratislave v dôsledku pandémie zrušené, Slováci si môžu vianočnú atmosféru vychutnať neďaleko vo Viedni.

Pre Slovensko sa teda môžu trhy v hlavnom meste Rakúska stať hrozbou. Od včera platia na Slovensku nové opatrenia, hranice ale ostávajú otvorené. Je teda pravdepodobné, že do Viedne zavíta v období Vianoc nejeden Slovák. To však môže pre Slovensko znamenať risk. Ako už bolo spomenuté, Viedeň schválila isté opatrenia. Je otázne, v akej miere sa budú dodržiavať, nakoľko vo Viedni sa každoročne na trhoch objaví množstvo ľudí. 

Zdroje: Teraz.sk, Kurier.at

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech