Vieme, kde stúpne hodnota pozemkov v nasledujúcich rokoch. Odpoveď hľadaj blízko Bratislavy

  • Mnohí ľudia, ktorí v posledných rokoch investovali do nehnuteľností na juhu od Bratislavy, dnes trpia v dopravných zápchach
  • To by sa však malo po výstavbe novej diaľnice R7 zmeniť
  • Komfort v podobe rýchlej dostupnosti do hlavného mesta sa bude týkať dedín Rovinka, Dunajská Lužná, Kalinkovo a Hamuliakovo
BeFunky-collage-76
TASR/Wikimedia
  • Mnohí ľudia, ktorí v posledných rokoch investovali do nehnuteľností na juhu od Bratislavy, dnes trpia v dopravných zápchach
  • To by sa však malo po výstavbe novej diaľnice R7 zmeniť
  • Komfort v podobe rýchlej dostupnosti do hlavného mesta sa bude týkať dedín Rovinka, Dunajská Lužná, Kalinkovo a Hamuliakovo

Ceny nehnuteľností sa nedajú vo výhľade rokov úplne presne predvídať. Pri odhade nám však pomáhajú faktory ako sú súčasná lokalita, ale aj prostredie, v ktorom sa bude nehnuteľnosť nachádzať v nasledujúcich pár rokoch. Trh sa totiž vyvíja a bonusmi pre lokalitu sú kvalitné projekty v rozumne upravených štvrtiach a samozrejme dobrá dopravná dostupnosť do väčších miest v prípade, že sa pozemok nachádza na dedine.

Dnes sa zameriame práve na tie, ktoré sa nachádzajú len pár kilometrov od nášho hlavného mesta. Najlukratívnejšie sú momentálne tie, ktoré sú najbližšie Bratislavy. Situácia sa môže zmeniť s lepšou a rýchlejšou dostupnosťou do mesta.

Zápcham na juhu od Bratislavy odzvoní

Mnohí ľudia, ktorí v posledných rokoch investovali do nehnuteľností na juh od Bratislavy, dnes trpia v dopravných zápchach. Ich rýchly presun do hlavného mesta limituje jedna dvojprúdovka, na ktorej sa všetci ráno a popoludní stretávajú. Celkom logicky sa aj ceny nehnuteľností v tomto smere vyvíjali oveľa menej priaznivo ako nehnuteľnosti na západných bratislavských predmestiach. 

To by sa však malo po výstavbe novej diaľnice R7 zmeniť. R7 predstavuje rýchlostný ťah, ktorý zlepší kvalitu života obyvateľov v úseku Bratislava – Nivy / Lučenec. Po jeho dobudovaní bude hlavnou spojnicou hlavného mesta a južných centier Trnavského, Nitrianskeho a Banskobystrického kraja. Začiatok úseku R7 Bratislava – Nivy / Bratislava – Juh je v dotyku s existujúcou diaľničnou sieťou, konkrétne cez D1 v existujúcej MÚK Prievoz, ako pokračovanie Bajkalskej ulice. Ďalej prechádza lokalitou Malé Pálenisko, križuje Malý Dunaj a vedie pozdĺž západného okraja Slovnaftu, až po jeho juhozápadný roh. Ďalší úsek projektu je na území Bratislava – Juh / Šamorín – Západ.

Práve v tejto lokalite sa nachádza viacero nezastavaných plôch a novostavieb, ktorým môže po dostavaní diaľnice cena zvýšiť. 

Prvoradá je vždy doprava

V momente, keď sa človek rozhoduje, či si kúpi byt alebo dom, ako prvé pravdepodobne zvažuje dopravné možnosti. V porovnaní so Spojenými štátmi je situácia iná. Keď u nás priemerná cena za liter benzínu/ nafty je od 1 eura až 1,2 eur, v Amerike je to cca 0,6 eur. V porovnaní s platovým ohodnotením je palivo inak vnímané ako u nás. 

Američania sú zvyknutí dochádzať desiatky kilometrov, na rozdiel toho Slováci stále uprednostňujú byť čo najbližšie k miestu práce. 

R7
zdroj: TASR

Dnešné ceny pozemkov od Bratislavy po Šamorín

Na úseku od Bratislavy po Šamorín sa nachádzajú štyri obce, ktoré po dostavaní diaľnice budú mať rýchlu dostupnosť do hlavného mesta. Sú to Rovinka, Dunajská Lužná, Kalinkovo a koniec koncov aj Hamuliakovo, ktoré bude prechádzať cez Kalinkovo. 

Na portáloch Nehnutelnosti.sk a Topreality.sk sa priemerná cena za meter štvorcový zasieťovaného pozemku v Rovinke pohybuje okolo 180 eur na meter štvorcový, v Dunajskej Lužnej je to v priemere 160 eur, v Kalinkove okolo 120 eur a v Hamuliakove 80 eur. Avšak, samozrejme, u každého pozemku závisí v akej lokalite v obci sa nachádza.

Najhodnotnejšie pozemky po dobudovaní diaľnice

Diaľnica je dobrým príkladom verejnoprospešných stavieb, ktoré mnoho nehnuteľností v okolí zhodnotia. Avšak treba dbať na to, že bývať v úplnej blízkosti diaľnice nie je úplne výhra. Proti rušivým vplyvom môžu budúci majitelia čoraz viac protestovať.

Bývať v blízkosti akéhokoľvek zdroja potenciálneho znečistenia nikoho neláka. Cene nehnuteľností to neprospeje a od kúpy odrádza, rovnako ako nedostatočná sociálna vybavenosť.

Rusko vyvíja bojový dron, podľa odborníkov sa výrazne podobá na americké bezpilotné lietadlo

Diaľnica bude predstavovať finančné zhodnotenie pre pozemky v jej blízkosti, nie však úplne tesnej. Je jasné, že dom pri diaľnici bude mať vždy nižšiu cenu za štvorcový meter ako dom s maximom súkromia na konci slepej ulice pod lesom. 

Najžiadanejšie teda budú pozemky v obci na odľahlejších častiach, preč od ruchu novej diaľnice

R7
zdroj: TASR

Diaľnica bude spoplatnená

Budúci obyvatelia dedín pri Bratislave musia dbať na to, že všetko niečo stojí. Aj taký komfort ako je diaľnica, ktorá vedie od domu priamo do hlavného mesta. Na internete zhruba pred mesiacom koloval hoax, podľa ktorého pre jazdu po rýchlostnej ceste netreba platnú elektronickú diaľničnú známku. Nie je to pravda.

Na nových úsekoch D4 a R7 pri Bratislave je povinná diaľničná známka. Upozornila na to vedúca oddelenia masmediálnej komunikácie Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková. Nový 25,2 kilometrov dlhý úsek rýchlostnej cesty R7 od Holíc po Ketelec a časť nadväzujúcej diaľnice D4 v úseku Ketelec – Rovinka v dĺžke 4,5 kilometra sú spoplatnené v zmysle dopravného značenia. Vodiči motorových vozidiel do 3,5 tony preto pri ich využívaní potrebujú elektronickú diaľničnú známku.

Spustenie spoplatnenia pre motorové vozidlá nad 3,5 tony očakávame v priebehu nasledovných mesiacov k termínu prijatia novej vyhlášky z dielne Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, o čom budeme verejnosť včas informovať,“ dodala Žgravčáková.

Zdroje: SITA, D4 R7, Benzin.sk, Topreality.sk, Nehnutelnosti.sk, Gasprices US

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech