Vieme, kedy na Slovensko dopadnú prvé vločky aj v nížinách. November mnohých prekvapí (PREDPOVEĎ)

  • Priprav sa na bláznivé novembrové počasie
  • Zisti, kedy príde prvý sneh aj do nížin
Muž v snehu na bicykli a zasnežený les.
Ilustračné foto, TASR/Dano Veselský, Freepik/@wirestock
  • Priprav sa na bláznivé novembrové počasie
  • Zisti, kedy príde prvý sneh aj do nížin

Ďalší jesenný mesiac, ktorý so sebou priniesol pomerne bláznivé a premenlivé počasie, sa už pomaly končí. Počas uplynulých mesiacov boli teploty na Slovensku nezvyčajne vysoké. Na našom území sme dokonca v októbri zaznamenali výskyt tropickej noci

Nadpriemerne teplý vzduch prúdil na naše územie po väčšinu októbra aj naďalej. Ako sme ťa informovali, Slovensko čakajú opäť dni zvláštneho počasia. Končí sa október, no príroda si pre našu oblasť pripravila vyše 20-stupňové teploty, ktoré udreli už počas nedele a pokračovať budú aj v pondelok (30. 10.).

Podľa meteorológov je isté, že aj po októbri nadpriemerné teploty nekončia. Ako uvádza portál iMeteo.sk, dlhodobé predpovede numerického modelu ECMWF naznačujú, že na Slovensku bude prevládať podobný trend počasia aj počas novembra. 

Rozdielne teploty v Európe

Nad územím Slovenska sa strieda teplejšie prúdenie s chladnejším, pričom sa nad Jadranom a Alpami prehlbujú jednotlivé tlakové níže. Tie postupujú do našej oblasti a prinášajú so sebou zrážky. 

Presne tento vývoj sa očakáva aj po väčšinu novembra. Najintenzívnejšie to ale bude v prvej polovici mesiaca.

V oblasti Álp a Stredomoria dôjde k posilňovaniu jednotlivých tlakových níž, ktoré sa potom posunú smerom k nám. Toto bude mať za následok príchod veľkého množstva zrážok a veterných podmienok v našej oblasti.

V prvej polovici novembra sa očakáva, že v Európe bude kvôli danej situácii viac zrážok ako zvyčajne. Teploty v Európe však budú rozdielne – Západná Európa a Alpy by mali mať teploty nižšie, ako je priemer pre túto dobu.

Dôjde k tomu vďaka spomínaným tlakovým nížam, ktoré sa budú formovať nad Stredomorím a postupne sa presunú do našej oblasti, prinášajúc so sebou chladnejší vzduch zo severozápadu a severu nad západnú polovicu Európy. Na druhej strane, naše územie a východná časť Európy bude častejšie ovplyvnená teplejším vzduchom z juhozápadu.

Snehová pokrývka v nižších polohách

Čo sa týka dlho očakávaného sneženia v nížinách, je vysoko pravdepodobné, že väčšina obývaných oblastí Slovenska sa snehu v novembri ešte nedočká. V mnohých oblastiach bude prevládať skôr dážď.

dážď počasie
zdroj: Pixabay/N-region

Menšia nádej však príde v druhej polovici novembra. Pravdepodobnosť, že sa vyskytne snehová pokrývka v nižších polohách, je iba okolo 30 %.

V druhej polovici novembra, podľa súčasných predpovedí, sa v našej oblasti nepredpokladajú žiadne veľké zmeny. Západná časť Európy, ktorá predtým zažívala teploty nad priemerom, by sa mala vrátiť k normálnym teplotám.

V niektorých krajinách budú priemerné teploty len mierne nad dlhodobým normálom. Na Slovensku sa však aj naďalej očakáva počasie s teplotami aj zrážkami vyššími, ako je priemer.

Snehové vločky sa tak zrejme aj počas novembra objavia len na horách. Nasledujúce týždne však ukážu, aká je skutočná nádej na sneh v nížinách.

Prvý sneh sezóny

Podľa najnovších výpočtov z numerických modelov sa zdá, že až na konci novembra alebo začiatkom decembra sa priemerná denná teplota v našej oblasti zníži z teplotne nadpriemernej hodnoty na normálnu. Toto je dobrá správa pre tých, ktorí milujú sneh.

V tomto čase je totiž väčšia šanca na príchod chladnejšieho vzduchu, ktorý by mohol priniesť nižšie teploty a potenciálne aj prvý sneh sezóny.

November by mal byť teda opäť teplejší ako obvykle a príchod prísnej alebo zasneženej zimy v tomto období nie je očakávaný, dokonca je považovaný skôr za nepravdepodobný. Prvý sneh by sme mali očakávať najskôr na konci novembra alebo, čo je pravdepodobnejšie, až v priebehu decembra.

Zdroje: iMeteo.sk, Archív SIU, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá