Viete, prečo je tu taký veľký kvik? Lebo sme odstavili svine od válova, skonštatoval Matovič

  • Premiér Igor Matovič momentálne vystupuje v rokovacej sále, kde reaguje na pripomienky poslancov
  • Fica nazval prepitým človekom, ktorého si europoslanci pamätajú len kvôli mladým dievčatám a alkoholu
matovič
  • Premiér Igor Matovič momentálne vystupuje v rokovacej sále, kde reaguje na pripomienky poslancov
  • Fica nazval prepitým človekom, ktorého si europoslanci pamätajú len kvôli mladým dievčatám a alkoholu

Matovič si ihneď v úvode sňal rúško z tváre, pretože ho nemal ani sprievodca Marián Viskupič z SaS. Prehlásil, že bez rúška je reč autentickejšia a dodal, že žiadnu reč nemá vopred pripravenú. „Z mojej strany to bude taký freestyle,“ skonštatoval.

O chvíľu nato tvrdil, že sa stretol s jedným z najslabších odôvodnení pri odvolávaní šéfa kabinetu. Neodpustil si ani komentár o absencii Roberta Fica a podpredsedu strany Smer-SD Juraja Blanára v rokovacej sále. Matovič neváhal a pustil sa do kritiky Blanára. Spomenul kauzu týkajúcu sa nákupu CT-prístroja bývalého žilinského župana. 

V kritike Matovič pokračoval ďalej. Všetkým prítomným pripomenul kauzy týkajúce sa Petra Pellegriniho a „jeho ľudí“. „Urobili ste si s peňazí našich občanov raj. Myslel som, že máte Boha pri sebe a budete čakať, kým vám na dvere zaklope NAKA. Vy sa ale tvárite ako morálne autority a idete súdiť,“ odkázal Pellegrinimu aj celej opozícii. Neskôr Ficovi spolu s Pellegrinim vyčítal vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Nazval ich spoločnou mafiou, ktorá Kočnerovi otvorili dvere páchať zlo. 

V ďalšej časti spomenul svoju nedávnu návštevu Bruselu, ktorú absolvoval ako premiér Slovenskej republiky. Bez okolkov oznámil, že európski poslanci si bývalého premiéra pamätajú „len kvôli mladým dievčatám a alkoholu“.

matovič
zdroj: TASR/Martin Baumann

Okrem toho dodal, že Fico nikdy nič nevyrokoval. Ešte predtým sa ale pustil do 13. dôchodkov, ktoré bývalá vláda sľubovala už od roku 2010. Matovič dodal, že jeho vláda dala ľuďom sľubované 13. dôchodky a ešte k tomu autobusy a MHD zadarmo. 

Poslanci sa v tej chvíli rozkríkli a v sále bolo počuť znepokojivý ruch. Ozval sa preto Boris Kollár, ktorý kolegom pripomenul, že priestor na vyjadrenie budú mať neskôr.

Na tento nepokoj Matovič reagoval: „Viete, prečo je tu taký veľký kvik? Lebo sme odstavili svine od válova. Tým, že budete vytvárať ilúziu, že táto vláda nefunguje, tak dúfate, že sa dostanete k týmto peniazom. Viem, že máte bezsenné noci z toho, že o týchto peniazoch bude rozhodovať niekto iný. Zvykli ste si zo štátnych peňazí urobiť vlastný peňazovod.“

Aktualizované 15:02

Igor Matovič následne zopakoval to, čo uviedol včera na tlačovej konferencii a obhájil plagiátorstvo svojej diplomovej práce. Dodal, že jeho svedomie je čisté, práca je údajne k dispozícii verejnosti a ak by si bol vedomý vážnej chyby, diplomovku by nechal utajniť. 

Aktualizované 15:15

Obhajoba súčasného premiéra sa posúva k stave hospodárenia, ktoré je podľa Matoviča kvôli bývalej vláde v zlom stave. Vtedajšiu vládu obviňuje z rozkrádania peňazí a odkázal, že sa môžu hanbiť. 

Aktualizované 15:39

Premiér svoj prejav natiahol na vyše hodinu a pol. Okrem toho, že stihol skritizovať stranu Smer-SD a obzvlášť Kajetana Kičuru, reagoval aj na ekonomický deficit Slovenska. „Vy ste zo Slovenska urobili montážnu dielňu a vyhnali odtiaľto šikovných ľudí. Vy ste urobili 200-tisíc utečencov. Váš prístup k ekonomike spôsobil, že slovenská ekonomika je najzraniteľnejšia práve v takýchto krízach,“ dodal. 

Ku koncu prejavu spomenul aj svoju rodinu a dokonca priznal, že v súčasnosti bývajú v neskolaudovanom dome. Vraj tak urobil len preto, aby nebývali v „čindžiaku“. Napokon vyzval poslancov, aby hlasovali podľa svojho vlastného uváženia a dodal, že nikomu nebude vyčítať jeho rozhodnutie. 

pellegrini
zdroj: TASR/Martin Baumann

Aktualizované 15:42

Blanár namieta, že Matovič vo svojom prejave žiadne stanovisko vlády neuviedol. Juraj Šaliga ho oboznámil s kompetenciami premiéra a vysvetlil, že ako premiér môže vo svojom stanovisku predstaviť čokoľvek, čo chce.

Aktuálne má prejav Gábor Grendel z politickej strany OĽaNO. Návrh na odvolanie premiéra je podľa neho ako slabý čaj alebo voda. Povedal, že tí, ktorí dnes kritizujú Matoviča, v minulosti pri Dankovi mlčali. 

Aktualizované 16:10

Ľuboš Blaha nazval Matovičov podvod z diplomkov nazval trestným činom. 

Aktualizované 16:20

Podľa Petra Pellegriniho Matovič klame a klamal aj v minulosti. „Klamstvo je pracovnou metódou Igora Matoviča a nezmenia to žiadne lži. Sľúbil, čo nebude tajné, to bude verejné. A keď má zverejniť svoju diplomovú prácu, tak to odmietne,“ povedal Pellegrini. Údajne je súčasný premiér nepripravený viesť štát. Napokon skonštatoval, že Matovič nie je sľubovaná zmena a to je dôvod, prečo by sa mal vzdať svojho postu.

Aktualizované 16:48

Zatiaľ, čo Peter Pellegrini kritizoval Igora Matoviča a jeho vládu, Matovič po celý čas sedel priamo za nim a bolo evidentné, že v ruke drží mobilný telefón. Zdalo sa, akoby bývalého premiéra vôbec nepočúval. Pred približne polhodinou uverejnil na Facebook stručnú správu: 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech