Môžete ma „piánko” odvolať a ide sa ďalej, odídem z politiky, tvrdí Matovič na margo svojej diplomovky

  • Premiér Igor Matovič sa dnes rozhodol objasniť kauzu jeho diplomovej práce
  • Tá je podľa Denníka N plagiátom
  • Matovič tvrdí, že odíde, ak mu poslanci pri zajtrajšom odvolávaní vyjadria nedôveru
SITA/Jana Birošová
  • Premiér Igor Matovič sa dnes rozhodol objasniť kauzu jeho diplomovej práce
  • Tá je podľa Denníka N plagiátom
  • Matovič tvrdí, že odíde, ak mu poslanci pri zajtrajšom odvolávaní vyjadria nedôveru

Denník N 16. júla informoval o tom, že predseda vlády Igor Matovič vo svojej diplomovej práci odpísal dve knihy a v roku 1998 ju odovzdal ako svoje dielo. Premiér si myslí, že by pre medializované informácie o jeho diplomovke mal prísť o titul.

„Úprimne, netuším, či som pred 22 rokmi vo svojej diplomovke niečo necitoval a koľko toho bolo. Ak to tak je, ukradol som niečo, čo mi nepatrilo, som de facto v tejto veci zlodej, čo je smutné a určite nie na chválu,“ uviedol Matovič na sociálnej sieti a dodal, že titulom sa nikdy nechválil.

Doplnil, že zo svojej funkcie odstúpi „hneď, ako splní všetko, čo ľuďom pred voľbami sľúbil“. Na záver sa ospravedlnil všetkým poctivým študentom, ktorí dokázali vyštudovať bez jediného odpisovania, našepkávania a iných „fintičiek“.

Dnes na tlačovej konferencii obvinil Denník N z nekorektného správania. Tvrdí, že nemal dostatok času na zodpovedanie otázok od redakcie. „Zamlčali ste pravdu. Použili ste lož ako pracovnú metódu,“ tvrdí premiér.

Hovorí, že nejde o žiadne nové „bombastické odhalenie“ a na jeho zle odzdrojovanú diplomovú prácu už pre 8,5 rokmi upozornili Hospodárske noviny. Povedal, že svoje konanie sa nikdy nesnažil zatajiť. „Od začiatku som hovoril, že vo svojej práci som nenapísal ani jedno slovíčko. Ak by som chcel niečo skrývať, diplomovku by som si zobral domov. Neurobil som to pred 8 rokmi ani teraz, lebo som si myslel, že mám všetko dobre odcitované,“ konštatuje.

🔴🎥 predseda vlády Igor Matovič: Vyjadrenie k diplomového práci

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Mittwoch, 22. Juli 2020

Premiér hovorí, že narozdiel od Andreja Danka, v jeho prípade novinári nebrali do úvahy okolnosti. Danko ju podľa neho len celú aj s nadpisom okopíroval. No on sa venoval firme a tvoril pracovné miesta a škole sa venoval na 5 %.

„Neštudoval som poctivo. Bol som rád, že som sa dostal cez skúšky. Štátnice som zvládol veľmi dobre. A odvtedy som sa nikdy nehrdil mojim titulom. Moja skutočná diplomová práca bola moja firma. Môj doktorát je 5 dňový summit v Bruseli,“ hovorí.

Na margo svojho odvolávania dáva slobodnú voľbu všetkým poslancom pri jeho zajtrajšom odvolávaní. „Odídem, ak mi nebudú veriť ľudia, s ktorými chcem zmeniť krajinu,“ povedal Matovič.

Iný plagiátor, iný meter

Práve Igor Matovič patril v minulosti k tým, ktorí najviac odsudzovali bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka za to, že má byť plagiátorom. Ako člen vtedajšej opozície ho vyzýval na odchod zo svojej funkcie.

Matovič o diplomovke: Prosím, nezastávajte si ma. Nezaslúžim si to. Novinárov podozrieva z kalkulu

Svoju rétoriku už ako predseda vlády zmiernil a po prevalení kauzy s Borisom Kollárom si svojho koaličného partnera zastával. Kauzu okolo jeho diplomovej práce označil za uhorkovú tému na leto. Boris Kollár nakoniec kvôli jeho plagiátu odvolaný nebol, keďže by to ohrozilo stabilitu koalície.

Iba pred pár dňami vyšli na povrch zistenia, že aj minister školstva napísal svoju diplomovú prácu s prvkami plagiátu. Ten však za svojou prácou stojí, rovnako ako aj za svojim titulom. Tvrdí, že sa pridržiaval starých pravidiel a podľa nich je jeho diplomovka v poriadku. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech