Viktor Vincze by na Štrbskom Plese zniesol výstavbu a má na to jasné dôvody

  • Výstavba na Štrbskom Plese sa stáva v spoločnosti čoraz diskutovanejšou témou
  • K zásahom developera do tohto strediska sa najnovšie vyjadril aj moderátor Viktor Vincze, ktorý na svojom Instagrame pravidelne rozoberá enviro témy a približuje ich tak ľuďom
Instagram/ Viktor Vincze, Pixabay
  • Výstavba na Štrbskom Plese sa stáva v spoločnosti čoraz diskutovanejšou témou
  • K zásahom developera do tohto strediska sa najnovšie vyjadril aj moderátor Viktor Vincze, ktorý na svojom Instagrame pravidelne rozoberá enviro témy a približuje ich tak ľuďom

Pozornosť Slovákov sa v posledných dňoch vo zvýšenej miere upiera ku klenotu našej krajiny, ktorým je Štrbské Pleso.  Viac ako 75 000 ľudí sa v petícii búri proti neprimeranej rekreačnej výstavbe v tejto lokalite. K tejto téme sa rozhodol na svojom Instagrame vyjadriť aj moderátor Viktor Vincze, ktorý sa už dlhší časť hĺbkovo venuje enviro témam, ktoré rozoberá vo svojich Instastories.

„Po 25 rokoch, odkedy som sa tam učil lyžovať, som aj s Adelkou včera navštívil športový areál na Štrbskom plese a jeho okolie. Srdce národného parku obklopené najvyšším piatym stupňom ochrany, s prírodnými územiami európskeho významu. A v jeho vnútri – langoše, zapekané bagety, tisícky „tradičných“ suvenírov (zavše spomeňme plyšáky či nástenné hodiny). Náhodne usporiadané budovy, búdy, chatky, zhrdzavené nápisy. Nenávidená a panorámu Tatier vraj przniaca vyrastajúca vyhliadková veža, pritom schátraný a neopraviteľný skokanský mostík, ktorý vizuál pohoria mení už od diaľnice, zdá sa, nevadí nikomu,“ píše moderátor.

Viktor opísal, že videl aj zdevastované či opustené športoviská a hotely či autá parkujúce systémom sídliskovej noci. Takzvané trištvrťáky a ľadvinky sú potom podľa jeho slov už len logickým doplnkom lokálneho genia loci. Známy moderátor skonštatoval, že takto si niekdajší Areál snov, ako ho v 70. rokoch nazvali, nepredstavuje. 

View this post on Instagram

Je to tu, vláda dnes schválila svoj program. Prečítal som si časť o životnom prostredí a je plná zaujímavých opatrení. Vyberám len zopár z nich: 👉uhlíkovo neutrálne hospodárstvo do roku 2050 👉polovica území národných parkov bude bezzásahovou zónou 👉prírode blízke hospodárenie v lesoch 👉presun správy chránených území pod Ministerstvo životného prostredia 👉zverejňovanie kompletných údajov o ťažbe 👉primerané odškodnenie vlastníkov súkromných lesov 👉uzákonenie nezastavateľných zelených plôch v mestách a obciach 👉postihy domácností, ktoré znečisťujú ovzdušie tým, že kúria tuhým palivom. Najprv im príde upozornenie, potom im kontrola bude môcť vstúpiť až ku kotlu na odobratie vzoriek + podpora prechodu na efektívnejší kotol 👉možnosť pre obce spoplatniť vjazd aút do centra 👉povinnosť množstvového zberu odpadu, čiže viac vyseparuješ – menej zaplatíš 👉vysšie poplatky za skládkovanie 👉zvýšenie miery energetického zhodnocovania odpadov (spaľovne) 👉podpora kompostovania v mestách 👉polovica malých obcí by mala mať kanalizáciu do roku 2030 👉…a mnoho ďalších. . Samozrejme, papier znesie veľa, takže realitu budem kontrolovať v čase, ale sú tam aj nádejné nápady. Čo myslíte? . #environment #viktorvincze

A post shared by Viktor Vincze (@viktorvincze) on

KOMENTÁR: Slováci, hlavne nevybočujte z turistického chodníka. My zatiaľ na Štrbskom Plese postavíme „lunapark“

 

„Dokonca by som tam v tejto situácii zniesol aj výstavbu. Alebo naopak, ak na obnovu a prevádzku dlhodobo nie sú peniaze, radšej to zbúrajme a nechajme prírode. Lebo v súčasnom stave možno o Areáli (športových aj prírodných) snov naozaj len snívať,“ dodal.

Dovolenka na Slovensku nemusí byť len plán B

Mladý moderátor spolu so svojou manželkou Adelou Vinczeovou chcú ísť príkladom a aj preto strávili tohtoročnú dovolenku na Slovensku. Spoločne prešli Horehronie, Liptov, Tatry, Spiš či Považie. Viktor Vincze si pochválil  špičkové hotelové služby, perfektný personál ako aj silné príbehy slovenského umenia či našu výnimočnú históriu a krásnu prírodu.

Už menej príjemný pohľad bol podľa neho na záplavu nevkusných suvenírov striedajúcich sa so stánkami s lahôdkami pre „fanúšikov kardiovaskulárnych chorôb“. 

„Áno, sú veci, na ktorých sa dá zapracovať, ale aj my turisti sa stále učíme. Že Tatry nie sú len tieto stánky, že baviť nás nemusia len atrakcie útočiace na primárnu nervovú sústavu a že do sauny sa naozaj nechodí v plavkách! Každým rokom je to však lepšie a my sa už teraz tešíme na ten ďalší, lebo dovolenkovať na Slovensku by nemusel byť len pokaranténny plán B,“ dodal.

Zdroj: Instagram/ Viktor Vincze

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá