Vitaj v Slovakistane: Po vakcinácii dostala namiesto COVID pasu odporúčanie, nech si kúpi vonné tyčinky na upokojenie

  • Príbeh Diany z Bratislavy, ktorá sa dala zaočkovať, no potvrdenia sa nedočkala, znie takmer absurdne
  • Namiesto COVID pasu dostala od lekára po sťažnosti odporúčanie, nech si kúpi na upokojenie vonné tyčinky
  • Samosprávy na podobné omyly VOC upozornili nedávno po rokovaní s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským
Diana Ďorďová
Facebook/Diana Ďorďová, Unsplash/Ramakrishnan Nataraj
  • Príbeh Diany z Bratislavy, ktorá sa dala zaočkovať, no potvrdenia sa nedočkala, znie takmer absurdne
  • Namiesto COVID pasu dostala od lekára po sťažnosti odporúčanie, nech si kúpi na upokojenie vonné tyčinky
  • Samosprávy na podobné omyly VOC upozornili nedávno po rokovaní s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským

Predstav si, že vyše roka sedíš doma a počúvaš všetky nariadenia, ktoré štát vytvoril. Snažíš sa byť zodpovedným občanom, tým, ktorý dodržiava ROR, chráni seba aj ostatných, no napokon sa tvoja zodpovednosť obráti proti tebe a lekár ti odporučí namiesto riešenia problému vonné tyčinky.

Slovenské autority hlásajú motto „Vakcína je sloboda“. Príbeh Diany Ďorďovej však skôr pripomína tragikomédiu o slobode a väzení.

Zaočkovaný nezaočkovaným

„S túžbou vrátiť sa po vyše roku a pol do normálneho života, môcť opäť cestovať a robiť veci naplno, som sa na očkovanie zaregistrovala aj ja. Nebudem hovoriť o tom, koľkokrát ma to vyhodilo zo systému pri registrácii starých rodičov či pokuse o registráciu mňa samej. No nevadí. Podarilo sa a došiel mi termín na prvé očkovanie. Absolvovala som ho presne mesiac dozadu na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave. Všetko šlo ako po masle,“ píše Diana.

Čoskoro jej došla aj pozvánka na druhú dávku, a tak sa na to hneď vrhla. „Prišla som v riadny termín. Zaregistrovala som sa, došla už tradične k pultíku s doktorkou, potvrdila, že som zdravá a podpísala, že sa môžem očkovať. Ach a dostala papier o potvrdení o očkovaní, ktorý som si ani nemyslela, že môže byť až taký dôležitý,“ graduje sa absurdný príbeh.

Problémy začali až dva dni po podaní druhej dávky, Diana na stránke korona.gov.sk požiadala o potvrdenie o očkovaní, no na email jej došlo potvrdenie len o podaní prvej dávky. Najprv sa domnievala, že je potrebné dať celému systému len trochu času. Keď jej však došla SMS s ďalším pozvaním na očkovanie na to isté miesto, pochopila, že nastal problém.

„Tak som riešila a volala. Na dve uvedené čísla som sa, samozrejme, nedovolala, a tak som volala na číslo uvedené na papieri o potvrdení o očkovaní – Bratislavský samosprávny kraj. Pani na telefóne mi zdvihla, vysvetlila som jej problém, prvotne som údajne nebola ani v zázname, neskôr mi povedala, že ma našla, ale dávka mi podaná nebola. Vraj mám pri mene uvedené, že mi vakcína nebola po konzultácii s lekárkou podaná, pretože som mala zápal močových ciest a antibiotiká,“ údajne jej lekárka vraj odporučila očkovanie o týždeň, čo by sedelo s pozvánkou, ktorá Diane prišla.

Papier s potvrdením nikoho nezaujímal

Nakoľko sa spravodlivosti dovolať táto Slovenka nevedela a jej COVID pas bol v nedohľadne, rozhodla sa navštíviť VOC, v ktorom jej bolo očkovanie podané. Na registrácii vysvetlím problém, tí mi potvrdia, že ma vidia v systéme a dokonca aj to, že som v nedeľu na štadióne bola, no vakcínu som podanú nemala. Nesedí to ani im, a tak mi osobne zavolajú pána lekára Tomáša Szalaya, ktorý je manažér Veľkokapacitného očkovacieho centra,“ pokračuje v príbehu.

Po vysvetlení problému a predstavení sa lekár Szalay vraj hneď vedel, o čo ide. Údajne už s doktorkou, ktorá mala podať vakcínu, volali. Tá si príbeh so zapálenými močovými cestami a antibiotikami pamätá a údajne po tejto konzultácii očkovanie stornovala a odporučila Diane prísť o týždeň.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Začínaš na príbeh pozerať s otvorenými ústami? Pokračuj v čítaní. Pri takomto odložení termínu je občanom vydaný papier s potvrdením, že im vakcína podaná nebola. Diana ho, samozrejme, nemala. Namiesto toho zvierala v ruke potvrdenie o podaní vakcíny, ktoré nikoho nezaujímalo.

„Pán Szalay mi to so slovami, že je loptička na ich strane potvrdil a povedal, že mám čakať. Keďže pani doktorka tvrdí jeden variant a ja druhý a mám o tom ale papier, som sa ho ešte spýtala, čo nastane v prípade, že budeme mať slovo proti slovu. Odpoveď znela „nevieme”. A ja sa teda pýtam, čo potom? Čo v prípade, že si bude pani doktorka pamätať prípad, ktorý sa nestal so mnou, ale s niekým iným? Lebo veď tých 1 000 ľudí, ktorí jej za deň prejdú cez ruky, si musí pamätať, určite, osobne,“ dodáva rozhorčená Diana.

Na chyby upozorňujú aj župy

Na nedávnom rokovaní ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského so samosprávami ohľadom otvorenia ďalších veľkokapacitných centier na Slovensku, jeden zo županov upozornil, že k takému kroku sa dá pristúpiť len za predpokladu, že sa odstráni ich chybovosť.

V očkovacej stratégii sa dejú výrazné zmeny. Kombináciu dvoch vakcín si budeme môcť vybrať už čoskoro

Na otázku, o akú chybovosť sa má jednať odpovedal, že „stáva sa, že zle opíšu z občianskeho preukazu údaje“ a tak dochádza k zámene osôb, čo je, pravdepodobne, aj prípad Diany Ďorďovej.

Na záver dialógu s lekárom Szalayom dostala Diana nezabudnuteľné odporúčanie. „Po viditeľnom nahnevaní a pocitu bezmocnosti poslal pán Szalay mňa a môjho priateľa domov so slovami, aby sme si kúpili vonné tyčinky a uvoľnili sa. Ja sa teda pýtam, ako mať dôveru v tento štát, v túto organizáciu a v očkovanie. Ako si môžeme byt istí, že údaje o očkovaní, ktorú sú publikované denne v médiách, sú pravdivé, keď na vlastnej koži zažijem prípad, kedy po druhom očkovaní s potvrdeným papierom nemám nikde uznané, že som očkovaná?,“ uzatvára.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá