Víťazi a porazení: Kto zarába na koronavíruse?

  • Najtvrdší zásah dostali aerolinky a s nimi celý cestovný ruch. Na koronavírus doplatí celá ekonomika
  • Niektoré firmy však z epidémie profitujú. Sú to napríklad donáškové služby, ale aj spoločnosti, ktoré ponúkajú súkromné lety
BeFunky-collage
Niektoré odvetvia ekonomiky na epidémii koronavírusu zarábajú ako nikdy. Ziskoví sú najmä výrobcovia rúšok, donášky jedla a spoločnosti, ktoré prevádzkujú súkromné lety, Zdroj foto: Pixabay.com/leo2014, tommy pixel, javi921
  • Najtvrdší zásah dostali aerolinky a s nimi celý cestovný ruch. Na koronavírus doplatí celá ekonomika
  • Niektoré firmy však z epidémie profitujú. Sú to napríklad donáškové služby, ale aj spoločnosti, ktoré ponúkajú súkromné lety

Niektorí krachujú, iní sa tešia. Epidémia koronavírusu a panika okolo nej kosí firmy jednu za druhou. Sú však aj také, ktorých biznis práve kvôli aktuálnemu dianiu rastie viac ako inokedy. Komu sa darí a komu nie? Toto je zoznam štyroch víťazov a štyroch porazených.

Sektory, ktoré profitujú z epidémie koronavírusu

Výrobcovia rúšok a dezinfekcie

Respirátory a ochranné pomôcky na tvár, vrátane obyčajných látkových rúšok, sú beznádejne vypredané takmer vo všetkých slovenských e-shopoch. Niektoré z nich upozorňujú, že ani dodávateľ nemá dostatok zásob. Mnohí výrobcovia respirátorov preto navyšujú výrobu.

Firma Respilon, ktorá vyrába ochranné pomôcky na tvár aj v Turecku a Izraeli, bude preto vyrábať respirátory aj v Brne. Ako uvádza iDNES.cz, dôvodom je zvýšený dopyt po respirátoroch s filtrom, ktoré dokážu ochrániť nositeľa pred vírusmi. Filter v maske totiž vírus zachytí aj zničí.

Ľudia vykupujú nielen rúšky, ktoré skutočne fungujú. Vypredané sú aj látkové a jednorazové rúšky, ale aj masky s filtrami, ktoré nie sú proti vírusom účinné. V Česku sa dokonca kupujú aj povojnové plynové masky, ktoré ale nie sú určené na používanie, len na dekoráciu.

Väčšina obchodov má vypredané aj dezinfekčné gély a mydlá. Na odbyt idú aj profesionálne dezinfekčné prostriedky, ktoré používajú samosprávy a inštitúcie na dezinfekciu priestorov.

zdroj: Pixabay.com/Juraj Varga

Súkromné lety

V čase, kedy väčšina aeroliniek len počíta straty a nelieta kvôli zákazu cestovania, sú tu privátne charterové letecké spoločnosti, ktorým biznis bujnie ako nikdy. Britský Daily Mail uvádza, že niektoré spoločnosti berú za hodinu letu súkromným lietadlom aj 15-tisíc dolárov. Niektoré firmy uviedli, že v priebehu niekoľkých hodín dostanú tisíce požiadaviek na súkromné lety.

Dôvod je jednoduchý. Mnohí sa chcú jednoducho vyhnúť masovému cestovaniu s ostatnými ľuďmi v lietadle a na letiskách. Navyše, zohnať letenku na pravidelnú linku, je dnes nesmierne ťažké.

Donášky jedla a e-shopy

Zlaté časy zažíva každý biznis, ktorý ušetrí zákazníkovi cestu z domu. Vírus sa v dave ľahko šíri a tak je veľmi pohodlné a bezpečné ostať doma a nechať si všetko doviezť až ku dverám. V donáškach potravín domov sme zaznamenali 50 až 60 percentný nárast objednávok. Najviac práce sme mali v piatok 28. februára,“ povedal pre Startitup.sk konateľ potravín Delia Jozef Berko.

Hoci väčšina spoločností využíva kuriérov, niektoré už používajú doručovacie roboty a drony, takže vôbec nemusíte prísť do kontaktu s človekom. Donášky domov fungujú aj preto, lebo viaceré firmy v zahraničí nariadili svojim zamestnancom pracovať z domu.

Telemedicína

Lekár na telefóne nie je žiadnou novinkou ani na Slovensku. V takej Číne je to však miliardový biznis, ktorý zažíva najväčší boom. Šance sa chytajú existujúce spoločnosti, aj nové startupy. Pacient nemusí nikam chodiť, lekárovi jednoducho zavolá alebo sa s ním spojí cez videohovor. Aj recepty na lieky sa dnes dajú vystaviť elektronicky a donáška ich doručí až do domu.

Odvetvia, ktoré kvôli novému koronavírusu strácajú

Celý turistický priemysel

Všetky spoločnosti, ktoré podnikajú v turistickom priemysle, majú hlavu v smútku. Aerolinky rušia lety, hotely nemajú zákazníkov, cestovným kanceláriám ubúdajú klienti. Odliv turistov trápi všetkých zúčastnených v reťazci, aj tých najmenších hráčov ako reštaurácie a kaviarne, do ktorých chodia najmä turisti.

Napríklad Taliansko odhaduje, že príde o 7,4 miliardy eur. Indonézsky ostrov Bali, ktorý je populárnou dovolenkovou destináciou, zase povolal na pomoc influencerov, ktorí majú túto destináciu propagovať. Krajina tak chce predísť výpadkom príjmov z turizmu.

Mastný účet za epidémiu čaká aj aerolinky. Leteckí dopravcovia z Medzinárodného združenia pre leteckú dopravu IATA očakávajú stratu až 113 miliárd dolárov.

Priemysel a výroba

Veľa spoločností prikázalo pracovníkom, aby pracovali z domu. Vo výrobe to však možné nie je. Najmä v Číne, kde sa vyrába mnoho komponentov aj pre európske a americké firmy. Číňania zatvárajú celé fabriky, čo spôsobuje výpadky nielen firmám, ale aj konečným spotrebiteľom. V Číne sa tiež vyrába množstvo spotrebnej elektroniky pre svetový trh. Straty už počítajú aj giganty ako Apple a Amazon.

Čínska vláda síce nariadila dočasné zatvorenie niektorých tovární, no príkaz už neplatí a mnohé fabriky nie sú schopné obnoviť výrobu. Niektoré dokonca klamú, že výroba u nich beží. Vláda totiž kontroluje firmy v prevádzke len pomocou odberu elektriny. Čínska ekonomika bude asi najväčší porazený- experti očakávajú, že zažije podobný prepad ako v roku 1970.

Čo si počať nevedia ani akciové trhy, ktoré počas tohto obdobia zažívajú obrovské výkyvy. Napríklad Dow Jones Index si tento týždeň pripísal 1000 bodov a 8000 stratil. Trhy ovládla panika a niektorí ekonómovia hovoria o najväčšej kríze od roku 2008.

Celý sektor služieb

V niektorých kinách a reštauráciách to vyzerá ako po morovej rane. Ľudia sa jednoducho nechcú zdržiavať v davoch a tak radšej ostávajú doma. Wall Street Journal uverejnil prieskum spoločnosti IHS Markit, ktorý mapoval biznis v USA. Väčšina podnikateľov v sektore služieb uverejnila, že vo februári zažili strmý prepad tržieb. Šlo pritom o široké spektrum biznisu, od finančných služieb, cez telekomunikácie, až po dopravu.

Školstvo a verejná správa

Štátne rozpočty na celom svete neovplyvní iba ekonomika súkromných firiem, ale aj verejné inštitúcie. Školy a úrady sú zatvorené nielen v Číne či Taliansku, ale aj inde vo svete. OSN v súčasnosti odhaduje, že do školy nesmie ísť približne 300 miliónov detí. Preventívne opatrenia prijímajú aj slovenské školy, zatiaľ (6. marec 2020) je prerušená výučba na Univerzite Komenského v Bratislave.

Zdroje: oblecsadoroboty.sk, idnes.cz, lidovky.cz, dailymail.co.uk, cnbc.com, zpravy.aktualne.cz, wsj.com, nytimes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá