Vi(v)a(t) ferrata: Vysoké Tartry sa môžu pýšiť prvou ferratou. Trasa je jednosmerná a má 430 metrov

  • Klub slovenských turistov stojí za prvou tatranskou ferratou. Slávnostne ju otvorili vo štvrtok 19. augusta 2021
  • Trasa prechádza cez Priečne sedlo, je jednosmerná a má dĺžku 430 metrov
TASR/ Milan Kapusta, TASR/ Milan Kapusta
  • Klub slovenských turistov stojí za prvou tatranskou ferratou. Slávnostne ju otvorili vo štvrtok 19. augusta 2021
  • Trasa prechádza cez Priečne sedlo, je jednosmerná a má dĺžku 430 metrov

Vysoké Tatry, pýcha Slovenskej republiky, sú obohatené o novú via ferratu. Klub slovenských turistov  (KST) ju slávnostne otvoril vo štvrtok 19. augusta 2021. Tatranská Ferrata nesie názov Priečne sedlo. 

Trasa je jednosmerná a vedie z Malej Studenej doliny do Veľkej Studenej doliny. Za projektom stojí Klub slovenských turistov (KST). Turisti ju budú môcť každoročne využívať od 15. júna do 31. októbra.

Celková dĺžka trasy je 430 metrov. „Pôvodne to mala byť ferrata s náročnosťou C, táto bude základná, teda s náročnosťou A,“ vysvetlil v minulosti predseda KST Peter Dragúň. Ferratový set je iba odporúčaný. 

Ako informuje agentúra SITA, s myšlienkou ferraty prišiel Klub slovenských turistov v roku 2016. Podľa Dragúňa je súčasne plánovaná trasa iba náhradným riešením za pôvodne navrhovanú ferratu od vodopádu Skok na Predné Solisko v Mlynickej doline. Ochranári ju z dôvodu druhovej ochrany prírody nepovolili.

Na ferraty aj do Slovenského raja

Ferraty sa stali obľúbenou formou adrenalínovejšej turistiky. Na Slovensku v súčasnosti môžeš navštíviť niekoľko ferratových trás. Medzi najznámejšie patria Martinské hole. Práve tam vznikla vôbec prvá via ferrata. Populárna je aj ferrata Kyseľ v Slovenskom raji. Najväčší počet trás sa nachádza v blízkosti vrcholu Skalka v Kremnických vrchoch.

Via ferrata alebo ferrata je zaistená cesta, ktorá vedie cez horský terén, pričom na istenie sa požíva oceľové lano. Ak niekomu nestačí horský chodník, určite by ju mal vyskúšať. Ide o adrenalínový zážitok, ktorý si v posledných rokoch našiel množstvo obľúbencov. Rozdiel medzi klasickým lezením a via ferratou je úplne jednoduchý. Každý lezec sa na nej totiž istí sám, často býva menej zložitá, rovnako obsahuje viac horizontálneho, ako vertikálneho lezenia. Okrem spomínaného lana, sa na ferrate môžu nachádzať aj rebríky či reťaze. Trasu musíš vždy dodržiavať, pretože je jasne daná.

Nepodceňuj výstroj a „nefrajeruj“

Ferratový set je najčastejšie zložený zo sedacieho úväzku, opasku, ferratovej brzdy čiže, tlmiča pádu s karabínami a prilby. Netreba zabudnúť ani na rukavice. Výstroj netreba nikdy podceniť, inak by to bolo veľmi nebezpečné.

Via ferrata pochádza z talianskeho slova a v preklade znamená železná cesta. Časté je aj nemecké označenie Klettersteig, a teda horolezecký strmý chodník. Ferraty, čiže chodníky v skalách sú zaistené železným lanom. To neslúži len na pridržiavanie sa, ale najmä ako istiaca pomôcka. Bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste, pričom je dôležitý rozostup medzi jednotlivými lezcami. Nikdy sa neprestaň istiť, „frajerina“ nikomu nepomôže.

Či už sa pripravuješ na vysokohorskú turistiku, alebo na zdolanie ferraty, je potrebné si dôkladne naštudovať trasu. Ísť do hôr, bez toho, aby si vedel, čo ťa čaká a po akej značke máš ísť, by mohlo ohroziť zdravie všetkých, ktorí s tebou pôjdu a samozrejme aj to tvoje, nikdy si nezabudni pozrieť počasie – búrku v horách nikto nechce zažiť.

Zdroje: Klub slovenských turistov, Tatry.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá