Tatry ponúknu nový adrenalínový zážitok. V našich veľhorách postavia prvú ferratu, dočkáme sa jej už toto leto

  • Prvá tatranská ferrata povedie cez Priečne sedlo, jej dĺžka bude približnou 450 metrov
  • Postavená by mala byť koncom tohto leta
  • Využívať sa bude môcť iba od 15. júna do 31. októbra
malá studená dolina, priečne sedlo
archív ml, TASR/ Milan Kapusta
  • Prvá tatranská ferrata povedie cez Priečne sedlo, jej dĺžka bude približnou 450 metrov
  • Postavená by mala byť koncom tohto leta
  • Využívať sa bude môcť iba od 15. júna do 31. októbra

Milovníci adrenalínu a hôr majú dôvod na radosť. Vo Vysokých Tatrách vznikne prvá via ferrata. Pred pár rokmi sa hovorilo, že by mala viesť od vodopádu Skok až na Predné Solisko v Mlynickej doline. Jej sprístupnenie sa plánovalo už na rok 2020. Ochranári však s týmto nápadom nesúhlasili, a tak sa žiadna via ferrata nekonala. 

Klub slovenských turistov nakoniec prišiel s náhradným plánom. Viesť bude v smere z Malej Studenej doliny do Veľkej Studenej doliny. Jej dĺžka bude približne 450 metrov. Podľa portálu Tatry.sk bola navrhnutá v Priečnom sedle kvôli tomu, že cez turistický chodník, ktorý vedie do sedla, už existuje. Ide však o náročnú celodennú túru a potrápi nejedného zdatnejšieho turistu, ale vďaka via ferrate sa prechod sedlom stane bezpečnejším.

zdroj: TASR /Oliver Ondráš

Ferrata by mala byť hotová už koncom leta

Klub slovenských turistov nič nenechal na náhodu a stavať ju začnú už cez letné mesiace, dokončená by mala byť v auguste. Je potrebné zdôrazniť, že via ferrata bude jednosmerná. Z Malej Studenej doliny, kde sa nachádza najvyššie položená celoročne otvorená vysokohorská chata – Téryho chata, bude smerovať do Veľkej Studenej doliny, kde sa zase vyníma Zbojnícka chata.

Vyskúšaš ferratu vo Vysokých Tatrách?

Trasa bude, samozrejme, značená, a to v slovenskom, poľskom a anglickom jazyku. Portál Tatry.sk informuje, že ferratový set bude iba odporúčaný, do Priečneho sedla sa môžeš pokojne dostať aj bez neho, a to po obvyklej trase. „Ferrata sa bude môcť využívať iba od 15. júna do 31. októbra, tak ako to bolo aj pôvodne so žltým turistickým chodníkom na Priečne sedlo.“

Portál aktuality.sk informuje, že sa po prvýkrát o via ferrate vo Vysokých Tatrách začalo hovoriť už v roku 2013, ale všetko ostalo len na papieroch a pri sľuboch. Konečne sa to však stane realitou. „Použité na ňu budú európske peniaze z fondu Interreg určené na cezhraničnú spoluprácu s Poľskom,“ uvádza.

Tatry, Priečne sedlo
zdroj: TASR/ Milan Kapusta

Prelet ponad Tatry

Od Malej Studenej doliny bude navrhovaná paralelne už s chodníkom, ktorý už existuje smerom na Priečne sedlo (po žltej značke), a teda bude viesť po celistvej skale. „Z Veľkej Studenej doliny je zaistená cesta navrhovaná po skale naľavo od turistického chodníka, kadiaľ v minulosti viedol dnes už neexistujúci chodník zabezpečený reťazami,“ informujú Tatry.sk

Lano, ktoré ťa bude istiť, bude natiahnuté v celej dĺžke cesty. Zaujímavosťou je, že materiál na výstavbu bude vyvezený vrtuľníkom, ktorý má umožnený iba jeden prelet. Zvyšok materiálu, ktorý sa nepoužije a takisto aj odpad sa bude znášať po vlastných.

Čo je ferrata?

Via ferrata alebo ferrata je zaistená cesta, ktorá vedie cez horský terén, pričom na istenie sa požíva oceľové lano. Ak niekomu nestačí horský chodník, určite by ju mal vyskúšať. Ide o adrenalínový zážitok, ktorý si v posledných rokoch našiel množstvo obľúbencov. Rozdiel medzi klasickým lezením a via ferratou je úplne jednoduchý. Každý lezec sa na nej totiž istí sám. Okrem spomínaného lana, sa na ferrate môžu nachádzať aj rebríky či reťaze. Trasu musíš vždy dodržiavať, pretože je jasne daná.

Ferratový set je najčastejšie zložený zo sedacieho úväzku, opasku, ferratovej brzdy čiže tlmiča pádu s karabínami a prilby. Netreba zabudnúť ani na rukavice. Výstroj netreba nikdy podceniť, inak by to bolo veľmi nebezpečné.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Igor Mik (@igor_miik)

Via ferrata pochádza z talianskeho slova a v preklade znamená železná cesta. Časté je aj nemecké označenie Klettersteig, a teda horolezecký strmý chodník. Ferraty, čiže chodníky v skalách sú zaistené železným lanom. To neslúži len na pridržiavanie sa, ale najmä ako istiaca pomôcka. Bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste, pričom je dôležitý rozostup medzi jednotlivými lezcami. Nikdy sa neprestaň istiť, „frajerina“ nikomu nepomôže.

Krajina ako z rozprávky či doby ľadovej. Pozri sa, ako nádherne to teraz vyzerá v Tatrách a ako fungujú

Či už sa pripravuješ na vysokohorskú turistiku, alebo na zdolanie ferraty je potrebné si dôkladne naštudovať trasu. Ísť do hôr, bez toho, aby si vedel, čo ťa čaká a po akej značke máš ísť, by mohlo ohroziť zdravie všetkých, ktorí s tebou pôjdu a samozrejme aj to tvoje, nikdy si nezabudni pozrieť počasie – búrku v horách nikto nechce zažiť.

Na ferraty aj do Slovenského raja

Ferraty sa stali obľúbenou formou adrenalínovejšej turistiky. Na Slovensku v súčasnosti môžeš navštíviť niekoľko ferratových trás. Medzi najznámejšie patria Martinské hole. Práve tam vznikla vôbec prvá via ferrata. Populárna je aj ferrata Kyseľ v Slovenskom raji. Najväčší počet trás sa nachádza v blízkosti vrcholu Skalka v Kremnických vrchoch.

zdroj: archív ml

Prvá via ferrata vo Vysokých Tatrách bude prechádzať už zo spomínanej Malej Studenej doliny do Veľkej Studenej doliny. Ak sa na ňu nebudeš cítiť, môžeš si aspoň užiť turistiku na Téryho chatu (2 015 m n. m.). Ide o najvyššie položenú celoročne otvorenú chatu. Určite však nepatrí medzi najľahšie turistické výlety, práve naopak. Všetko sťažuje kilometrové prevýšenie. Po vyšliapaní do cieľa ťa však bude čakať nádherný pohľad na Päť spišských plies a okolité štíty, napríklad Lomnický, Ľadový, Pyšný. 

Druhá najvyššie položená celoročne otvorená vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách je Zbojnícka chata (1 960 m n. m.) a nachádza sa vo Veľkej Studenej doline. Ohraničuje ju Slavkovský štít, Východná Vysoká, Svišťový štít, Javorový štít, Široká veža, Prostredný hrot a priľahlé hrebene. Je to dolina s najväčším počtom plies (až neuveriteľných 26) rôznych veľkostí a charakterov. 

Zdroje: Tatry.sk, Aktuality.sk, Klub slovenských turistov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá