Vláda má konečne plán očkovania: Vakcínu musí dostať aspoň 3 300 000 Slovákov

  • Zaočkovanosť na Slovensku musí dosiahnuť aspoň 60%
  • Vláda ukázala, ako bude očkovanie prebiehať
COVID-19 vakcína
TASR/AP, Sakchai Lalit Ted S. Warren
  • Zaočkovanosť na Slovensku musí dosiahnuť aspoň 60%
  • Vláda ukázala, ako bude očkovanie prebiehať

Vakcínu proti koronavírusu dostane približne toľko ľudí, koľko sa zúčastnilo celoplošného testovania. Vláda dnes na rokovaní schválila aj očkovaciu stratégiu. Aby sme vírus porazili, musí sa dať zaočkovať minimálne 60% populácie. Ak by zaočkovanosť klesla na 50%, prípady budú ďalej pribúdať a zdravotnícky systém bude stále zažívať ohromný nápor.

Vakcína sama o sebe nemusí zabezpečiť, aby sa všetko okamžite vrátilo do normálu (t. j. aby sa zastavilo napríklad sociálne dištancovanie), pokiaľ nie je účinnosť vakcíny aj zaočkovanosti pomerne vysoká,“ upozorňuje vláda v materiáli.

Očkovanie bude prebiehať postupne a začne sa najviac rizikovými skupinami. 

očkovací plán
zdroj: MZSR

Ako to bude prebiehať? Očkovanie pracovníkov prvej línie a klientov DSS budú očkovať priamo zriaďovatelia týchto kapacít. Bežný Slovák sa však musí na očkovanie zaregistrovať na stránke korona.gov.sk. Systém ťa objedná na konkrétne miesto a konkrétny čas. Keďže sú potrebné dve dávky očkovacej látky, rovno ťa objednajú na preočkovanie.

Očkovať by sa malo najskôr na 25, neskôr na 75 očkovacích miestach, aby bola vakcína dostupná všetkým a v rozumnom čase.

Všetkým ľuďom sa urobia tiež protilátkové testy. Je to preto, lebo človek, ktorý prekonal koronavírus môže byť zaočkovaný až po 90 dňoch od prekonania infekcie.

 

 

 

Zdroj: vlada.gov.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech