Vláda odklepla viac peňazí pre zdravotníkov. Výsledný plat sa bude odvíjať od niekoľkých faktorov

  • Po mesiacoch rokovaní vláda našla spôsob
  • Zdravotníkom zvýši platy
  • Ich výška sa okrem iného bude odvíjať od ich praxe
  • Počíta sa aj prax v zahraničí
Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský, minister financií SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie na Úrade vlády SR, kde rokovali zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) spoločne s premiérom SR Eduardom Hegerom o platových podmienkach pre zdravotníkov 19. augusta 2022 v Bratislave.
TASR/Pavol Zachar
  • Po mesiacoch rokovaní vláda našla spôsob
  • Zdravotníkom zvýši platy
  • Ich výška sa okrem iného bude odvíjať od ich praxe
  • Počíta sa aj prax v zahraničí

Vláda v stredu schválila návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby.

Okrem zvyšovania platových koeficientov sa majú pri mzdách zohľadňovať aj roky praxe. Vláda navrhuje prerokovať materiál v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní.

„Súčasné ohodnotenie našich zdravotníkov vnímame ako komplexný problém, preto ho aj musíme riešiť ako celok. Zvýšenie sa tak týka všetkých zdravotníckych povolaní. Pre zdravotníctvo je maximálne dôležité, aby nedochádzalo k pocitom nespravodlivosti medzi jednotlivými povolaniami,“ vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Reakcia na nedostatok zdravotníkov

Schváleniu zvyšovania platov predchádzali mesiace rokovaní s odbormi, komorami, stavovskými organizáciami a združeniami aj ďalšími organizáciami. Ministerstvo podotklo, že rokom 2023 sa zvyšovanie platov v zdravotníctve nekončí a v nasledujúcich rokoch bude pokračovať.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Rezort zdravotníctva návrhom reaguje na nedostatok zdravotníckych pracovníkov, pokles záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií, odchody zdravotníkov zo systému či mimo Slovenska. Zároveň chce predísť avizovaným hromadným výpovediam.

„Zámerom je zvrátiť nastolený trend a zabezpečiť stabilizáciu, ako aj nárast personálneho obsadenia ústavných zdravotníckych zariadení kvalifikovaným zdravotníckym personálom,“ uvádza predkladateľ.

Rátať sa môžu aj roky v zahraničí

Odpracované roky by sa po novom mohli uznávať zdravotníkom aj za roky, keď prácu vykonávali v zahraničí. Základnú zložku mzdy má byť možné zvýšiť tiež za čas na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky a súhrnne za všetky deti najviac šesť rokov.

Navrhovaná účinnosť je od 1. januára 2023.

Ako deklaroval rezort zdravotníctva, po schválení parlamentom sa platové ohodnotenie slovenských zdravotníkov stane konkurencieschopným v rámci krajín V4.

„Začínajúcemu lekárovi bez špecializácie a praxe sa plat zvýši o 279 eur v hrubom. Lekári so špecializáciou a praxou 20 a viac rokov dosiahnu bez príplatkov plat nad 3 000 eur,“ načrtol v stanovisku rezort. Avizuje tiež ďalšie systémové zmeny, ktoré majú napraviť problémy v zdravotníctve.

Na výpovede nie je vhodný čas

Premiér Eduard Heger (OĽANO) vyzval lekárov, aby prehodnotili podanie výpovedí. V súčasnej dobe na to podľa neho nie je vhodný čas. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády.

„Chcem požiadať lekárov, aby prehodnotili svoje výpovede. Naozaj dnes na to nie je vhodný čas,“ povedal Heger. Ubezpečil, že vláda to so zdravotníctvom myslí vážne.

„Preto sme urobili konkrétne kroky, investície do výstavby a rekonštrukcie, rozhodnutia o výstavbe nových nemocníc a hlavne investícia do ľudí, teda do ich platov,“ skonštatoval.

Vláda v stredu schválila návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby.

Okrem zvyšovania platových koeficientov sa majú pri mzdách zohľadňovať aj roky praxe.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá