Vláda odsúdila troch ľudí na smrť kvôli mrakodrapu, v ktorom je „človek na prvom mieste“

  • Po nesúhlase s výstavbou projektu Neom bola trojica domorodcov odsúdená
  • Pôvodní obyvatelia sa obrátili aj na OSN
Vpravo hyperfuturistické mesto Neom vznikne na saudskoarabskej púšti, vľavo vizualizácia mesta Neom
Vpravo hyperfuturistické mesto Neom, vľavo vizualizácia mesta Neom, Neom, Twitter/Step
  • Po nesúhlase s výstavbou projektu Neom bola trojica domorodcov odsúdená
  • Pôvodní obyvatelia sa obrátili aj na OSN

Vláda Saudskej Arábie v lete odhalila vizuály lineárneho mesta The Line. Ako sme písali v našom článku, má ísť o jednu z najväčších stavieb na svete, ktorá bude vysoká 500 metrov, pričom bude súčasť hyperfuturistického mesta Neom.

Korunný princ Saudskej Arábie Mohammed bin Salman tvrdí, že ide o civilizačnú revolúciu, ktorá kladie ľudí na prvé miesto na základe radikálnej zmeny v mestskom plánovaní, avšak pre danú krajinu to má aj iný význam. Realitný expert Vlado Boháč pre Startitup uviedol, že dôvod výstavby je jednoduchý, a to, že Saudská Arábia chce predbehnúť Dubaj a to úplne vo všetkom.

Portál Czechcrunch píše, že ohľadom výstavby nedávno vyšli na povrch šokujúce zistenia. Členov kmeňa, ktorí sídlili v oblasti, kde má projekt vzniknúť, mala saudskoarabská vláda násilím vysťahovať. Okrem toho ich odsúdila na trest smrti, pretože nesúhlasili s realizáciou projektu na danom území.

Aký kraj, taký mrav

Ako je známe, ľudské práva sú v Saudskej Arábii dlhodobo potláčané. Na danú problematiku poukazujú aj rôzne organizácie a aktivisti. Podľa portálu Teraz na jej území stále dochádza k popravám, pričom korunný princ bin Salman sa snaží o liberalizáciu krajiny. Medzi januárom a júlom v roku 2021 tu popravili najmenej 40 ľudí.

Výnimkou nie je ani prenasledovanie disidentov, v dôsledku čoho ľudskoprávne organizácie a aktivisti neustále obviňujú miestnych vládcov. Krutosti saudskoarabského systému mala podľa britskej organizácie ALQST zažiť aj trojica ľudí, ktorá sa brojila proti hyperfuturistickému projektu Neom, informuje Czechcrunch.

Mesto sa bude nachádzať medzi dvoma 170-kilometrými zrkadlami
zdroj: Neom

Projekt vyvoláva čoraz väčšiu vlnu kontroverzie, pričom na neho poukazujú aj ekologickí aktivisti či ľudskoprávne organizácie. Práve pred dvoma rokmi saudskoarabská vláda zatkla troch členov kmeňa Howeitat, ktorý sídli v oblasti, kde sa má stavba realizovať.

Trest smrti

Shadli, Ibrahim a Ataullah, známi ako členovia spomínaného kmeňa, nesúhlasili s radikálnym vysťahovaním ich rodiny. Ibrahim dokonca už v roku 2020 kritizoval kroky saudskoarabských autoritatívnych jednotiek, pričom poukazoval na utrpenie, ktorým si prechádzajú všetci obyvatelia danej oblasti v dôsledku vysťahovania.

Síce po stretnutí s oficiálnou komisiou pre výstavbu Neomu očakával kompromis, všetko sa otočilo ešte k horšiemu. Spolu so Shadlim a Ataullahom boli odvedení do väzby. Pred pár dňami sa objavila znepokojujúca informácia, že začiatkom októbra im bol udelený trest smrti. Dôvodom má byť vyjadrovanie nespokojnosti ohľadom realizácie projektu.

Hyperfuturistické mesto Neom vznikne na saudskoarabskej púšti
zdroj: Twitter/Step

„Tieto šokujúce rozsudky opäť poukazujú na to, ako bezohľadne saudskoarabské úrady nerešpektujú ľudské práva a ako kruté opatrenia sú pripravené prijať, aby potrestali príslušníkov kmeňa Huwaitat za to, že oprávnene protestovali proti nútenému vysťahovaniu sa zo svojich domovov,“ cituje Czechrunch slová organizácie ALQST.

Obrátenie sa na OSN

Realizácia projektu pomaly postupuje, síce sa ohľadom neho bude s veľkou pravdepodobnosťou viesť ešte niekoľko dlhých debát. Nútené vysťahovanie sa malo dotknúť až 20 000 príslušníkov spomínaného kmeňa. V dôsledku toho sa pôvodní obyvatelia obrátili aj na OSN, aby začala kroky saudskoarabskej vlády vyšetrovať.

Neom má byť ekologickou verziou mesta
zdroj: Twitter/Step

Priebeh situácie vygradoval najmä po smrti Abdulla Rahima al-Huwaitiho, ktorý Neom verejne odsudzoval. Po tom, čo odmietol opustiť svoj domov, zabili ho bezpečnostné jednotky Saudskej Arábie.

Zdroje: Startitup, Czechcrunch, Teraz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá