Vláda schválila programové vyhlásenie: Rázny krok čaká slovenské školstvo

  • Slovenská súčasná vláda Ľudovíta Ódora schválila svoje programové vyhlásenie
  • Chce klásť dôraz na budúcnosť, konkurencieschopnosť a úspech Slovenska
Premiér Ľudovít Ódor
TASR/Pavol Zachar
  • Slovenská súčasná vláda Ľudovíta Ódora schválila svoje programové vyhlásenie
  • Chce klásť dôraz na budúcnosť, konkurencieschopnosť a úspech Slovenska

Slovenská vláda Ľudovíta Ódora dnes (12. 6.) schválila svoj program, ktorý kabinetu predložil premiér. Programové vyhlásenie vlády (PVV) následne predloží na rokovanie Národnej rady (NR) SR a požiada parlament o dôveru.

„Našou prioritou bude okrem riešení aktuálnych problémov aj dôraz na budúcnosť, konkurencieschopnosť a úspech Slovenska. Krajina sa nedá donekonečna riadiť zo spätného zrkadla, nemôžeme ignorovať trendy, ktoré určujú život v 21. storočí,“ uviedli predkladatelia.

V kľúčových oblastiach sľubujú pripravenie strategických materiálov s konkrétnymi krokmi pre budúcu vládu. Zároveň vláda odborníkov nebude otvárať kultúrno-etické témy.

Vládny kabinet si kladie za cieľ riadny chod štátu do volieb, zodpovedný rozpočet a proeurópsku a západnú zahraničnú politiku. „Spojíme odborné kapacity štátu a pripravíme možnosti pre budúcu vládu, ako zabezpečiť poriadok vo verejných financiách. Slovensko potrebuje realistický, efektívny a zodpovedný plán konsolidácie,“ ozrejmil.

Kľúčová pomoc slabším

Za kľúčovú považuje vláda prípravu a implementáciu opatrení, ktoré pomôžu slabším príjmovým skupinám v boji s vysokou infláciou a jej dosahmi.

„Namiesto adresnej pomoci tým, ktorí to naozaj potrebujú, dominujú plošné riešenia. A tie si v našej súčasnej rozpočtovej situácii nemôžeme dlhodobo dovoliť,“ skonštatovali predkladatelia. Pomáhať slabším a rešpektovať menšiny môže mať podľa vlády ekonomické benefity pre celú krajinu.

Ministri chcú zabezpečiť efektívne využívanie finančných prostriedkov z Európskej únie, aby sa minimalizovalo ich prepadnutie. Chcú preto navrhnúť spôsoby, ako efektívnejšie, transparentnejšie a profesionálnejšie riadiť tieto vzácne zdroje.

Vláda si dáva za cieľ udržať a prilákať talenty. „Slovensko nielenže nevie udržať svojich talentovaných ľudí, ale stáva sa neatraktívne pre šikovné mozgy zo zahraničia. Spoločnými silami musíme docieliť, aby sa tento trend postupne zvrátil,“ poukázala.

Vláda chce byť aj naďalej „spoľahlivým a angažovaným partnerom, ktorý uprednostní spoločné európske riešenia pred jednostrannými krokmi“.

Príspevok na učebnice

Na učebnice sa v tomto roku pridelí dodatočne desať miliónov eur. Po pondelkovom rokovaní vlády to potvrdil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Daniel Bútora s tým, že sa na tom dohodol počas rokovaní s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom aj ministrom financií SR.

Boj proti dezniformáciám

Transparentné a bezproblémové voľby, boj proti hybridným hrozbám a dezinformáciám, ako aj vnútorný poriadok, rozhodný boj s kriminalitou a pokračovanie v zápase o očistu verejného života sú prioritami vlády Ľudovíta Ódora.

Voľby na Slovensku už desaťročia prebiehajú v štandardnom režime bez možnosti akokoľvek ovplyvňovať výsledky. Ani nadchádzajúce predčasné parlamentné voľby nebudú výnimkou,“ deklaruje vláda. Okrem organizačného zabezpečenia volieb garantuje aktívnu, priebežnú a trpezlivú komunikáciu jednotlivých krokov pri príprave volieb smerom k širokej verejnosti.

Prepojenia štátu, organizovaného zločinu a politických kruhov považuje vláda za neprípustné. Vyslovila podporu nezávislému vyšetrovaniu citlivých káuz. Slovenská spoločnosť je podľa vlády od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej traumatizovaná.

„Budeme dôsledne dodržiavať zákon, Trestný poriadok, to znamená procesné predpisy. Na tom mi bude veľmi záležať. A budem sa usilovať, aby sa používali pri donucovacej moci štátu primerané prostriedky. Ale na druhej strane, nezriekneme sa použitia donucovacích prostriedkov, keď si to boj so zločinnosťou, aj zločinnosťou bielych golierov, bude vyžadovať,“ uviedol minister vnútra Ivan Šimko.

Zdôraznil tiež význam boja s hybridnými hrozbami a dezinformáciami. Ako vysvetlil, týka sa hrozieb pochádzajúcich najmä zo zahraničia, ale aj cielených kybernetických útokov.

K strednodobým prioritám patrí podľa kabinetu spoľahlivá a bezpečná prevádzka kritickej bezpečnostnej infraštruktúry štátu.

„Modernizácia systému kritickej infraštruktúry, zabezpečenie prevádzky vládneho cloudu, dostatočných kapacít a dostupnosti služieb je kľúčové,“ uvádza vo vyhlásení. Súčasťou priorít je aj trvalé zabezpečenie bezporuchovej prevádzky komunikačných a lokalizačných služieb pre políciu a ďalšie zložky integrovaného záchranného systému.

Národné personalizačné centrum

Vláda chce tiež zabezpečiť funkčnosť infraštruktúry Národného personalizačného centra (NPC), ktoré zabezpečuje vydávanie dokladov.

„Plánujeme budovať a rozvíjať technické spôsobilosti zamerané na bezpečnostné operačné centrá zaoberajúce sa odhaľovaním a riešením kybernetických bezpečnostných incidentov, monitoringom a dohľadom nad infraštruktúrou a informačnými systémami ministerstiev a ostatných orgánov verejnej moci,“ avizuje.

Zámerom je aj stabilizácia personálnych kapacít Policajného zboru a ďalších bezpečnostných a záchranných zborov v štátnej službe. V tejto súvislosti chce kabinet prehodnotiť systém ich platových náležitostí.

Cieľom vlády je tiež pokračovať v rozvoji dostupnosti služieb, digitalizácie a podpore strategických investícií. „Vláda zabezpečí podporu pre mimoriadne investície optimalizáciou kapacít okresných úradov a zdynamizovaním príslušných procesov. Bude pokračovať v zlepšovaní dostupnosti služieb občanom SR, EÚ a tretích krajín, budovaním klientskych centier, optimalizáciou procesov a materiálno-technického zabezpečenia,“ deklaruje vo vyhlásení.

V rámci strednodobých priorít sa minister prihlásil aj k zámeru vlády koncepčne pripraviť reformu verejnej správy.

Druhé rokovanie

Od 13.00 h má vláda začať rokovať počas pondelka druhýkrát. Ministri na rokovanie predložili viacero akčných plánov. Týkajú sa napríklad inteligentných miest a regiónov do roku 2026, plánu rozvoja elektromobility v SR i opatrení úspešnej realizácie Národnej vodíkovej stratégie do roku 2026.

Vláda bude rokovať aj o návrhu na ratifikovanie dohody o spoločnom leteckom priestore medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Ukrajinou na strane druhej.

Niektoré zariadenia podmienené odkázanosťou a zariadenia krízovej intervencie, teda nocľahárne, majú dostať na miesto v zariadení o sedem percent viac oproti súčasnej výške finančného príspevku. Vyplýva to z uznesenia, ktorým sa ustanovuje výška finančného príspevku na poskytovanie sociálnej služby v niektorých druhoch zariadení sociálnych služieb na rok 2023, o ktorom bude v pondelok popoludní rokovať vláda.

Vláda má vysloviť aj súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území SR, ale aj s vyslaním našich vojakov mimo územia Slovenska na účel vojenských cvičení v druhom polroku 2023.

Ministerstvo kultúry SR predkladá na rokovanie materiál, ktorého obsahom je návrh finančného zabezpečenia kompenzácie výdavkov na obnovu súkromných objektov priamo postihnutých požiarom v Banskej Štiavnici v marci. V ňom žiada do svojej kapitoly prideliť účelovo určené kapitálové výdavky určené na vyhlásenie dvoch výziev cez dotačný systém rezortu kultúry v celkovom objeme 4 184 558 eur.

V programe šiestej schôdze pod vedením premiéra Ódora je zaradená aj stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu SR 2030.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá