Vladimír Putin sa počas krízy koronavírusu snaží šírením konšpirácií rozvrátiť západ

  • Európska služba pre vonkajšiu činnosť zaznamenala z ruskej a čínskej strany od konca januára do konca marca 150 prípadov dezinformácií
  • Vo svojej správe na to upozornil výskumný pracovník nadácie Jamestown Foundation, Sergey Sukhankin
Putin
Zdroj: Unsplash
  • Európska služba pre vonkajšiu činnosť zaznamenala z ruskej a čínskej strany od konca januára do konca marca 150 prípadov dezinformácií
  • Vo svojej správe na to upozornil výskumný pracovník nadácie Jamestown Foundation, Sergey Sukhankin

Výskumný pracovník nadácie Jamestown Foundation a lektor na Univerzite Concordia v Edmontone, Sergey Sukhankin, tvrdí že Vladimir Putin sa počas krízy snaží pomocou šírenia fake news a konšpiračných správ podvrátiť západ.

Tieto tvrdenia boli publikované v jeho článku, ktorý zverejnila Škola verejnej politiky univerzity v Calgary. Sukhankin ďalej v článku píše o tom, že Ruská federácia podporuje propagandu, ktorá viní Západ za vytvorenie nového koronavírusu.

“Najväčším Putinovým cieľom je pri šírení propagandistických a konšpiračných teórií rozvrátiť západ. Rusko sa snaží poškodiť solidaritu medzi členskými štátmi Európskej únie a využiť všetky vnútorné slabiny Európskej únie na podporu širších konfliktov. Situácia okolo ochorenia COVID – 19 sa považuje za ideálny spôsob, ako môže Rusko uštedriť silnú ranu Európskej únii a narušiť vzťahy medzi Európou a severoamerickými spojencami. Moskva vidí vírus, ako potenciálny koniec liberálneho svetového poriadku, ktorý panuje od konca studenej vojny.” tvrdí v správe Sukhankin.

Európska služba pre vonkajšiu činnosť hovorí, že Rusko a Čína šíria dezinformácie ohľadom koronavírusu

Ako sa píše na portáli CNBC, tak Európska služba pre vonkajšiu činnosť vo svojom reporte zverejnila, že Rusko a Čína šíria dezinformácie ohľadom aktuálne prebiehajúcej kríze koronavírusu. Agentúra vo svojej správe potvrdila, že od konca januára do konca marca zaznamenali 150 prípadov týchto typov dezinformácií.

Kremeľ prostredníctvom svojho hovorcu Dmitry Peskova označil takéto obvinenia, ako neopodstatnené.

Čína považovala krízu okolo koronavírusu za príležitosť storočia

S týmto tvrdením prišiel docent ekonómie na London School of Economics, Keyu Jin, ktorý v rozhovore pre CNBC uviedol, že Čína si chce vybudovať dôveru a medzinárodný imidž u okolitého sveta tým, že pomôže USA, ale aj ďalším krajinám so zvládnutím tejto krízy. “Toto je ich šanca,” dodal v rozhovore Keyu Jin.

Rusko chce pomáhať tiež

Dôkazom toho je aj fakt, že Ruská federácia pred niekoľkými dňami poslala do Talianska veľké množstvo zdravotníckeho materiálu. Väčšinu z neho však Taliani označili za “nepotrebné”.

 

Zdroje: CNBC, policyschool.ca

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK