Vlasť v konkurze a Kaliňákov každoročný tučný šek. Vieme, ako politické strany hospodária

  • Na Slovensku je aktívna približne tretina politických subjektov
  • Finstat prináša analýzu ich hospodárenia s peniazmi
  • Prináša tiež zaujímavosť o Kaliňákovi
Michal Šimečka a Robert Fico
Ilustračný obrázok, TASR/Pavel Neubauer, TASR/Jaroslav Novák
  • Na Slovensku je aktívna približne tretina politických subjektov
  • Finstat prináša analýzu ich hospodárenia s peniazmi
  • Prináša tiež zaujímavosť o Kaliňákovi

Mnohí Slováci neveriacky krútia hlavami nad množstvom predvolebných billboardov a snažia sa prísť na to, ako sú na tom jednotlivé politické strany z finančnej stránky. Spracovávateľ dát Finstat sa pred voľbami pozrel na hospodárenie politických strán z hľadiska účtovných závierok.

Okrem iného zanalyzoval finančné počínanie si jednotlivých strán, plnenie si povinností pri vypracovaní a zverejňovaní účtovných závierok alebo aj to, ktorá politická strana má najväčší majetok a ktoré strany sú najbohatšie alebo najviac zadlžené a kto má najväčšie záväzky. 

Výnosy strán prevýšili 18 miliónov eur

Finstat uvádza, že je na Slovensku v súčasnosti aktívnych 59 zo 168 politických subjektov. Zvyšných 108 je v likvidácii a len jedna strana je v konkurze.

Celkové výnosy 55 strán (vrátane strany VLASŤ) dosiahli v predvolebnom roku 2022 viac ako 18,8 milióna eur, pričom v roku 2020 šlo až o 45,2 milióna eur. Väčšinu z nich nadobudli najväčšie politické strany ako Smer-SSD, OĽANO a priatelia, Sme Rodina, Kotlebovci alebo Sloboda a Solidarita.

Medzi „najbohatšie“ strany patria spravidla tie, ktoré v posledných parlamentných voľbách 2020 preliezli 3 % hranicu, čím sa kvalifikovali na prijatie štátneho príspevku za voľby. S tým súvisia aj celkové výnosy strán, ktoré sú najvyššie práve v rokoch konania parlamentných volieb.

Okrem štátneho príspevku za voľby žijú strany prioritne z darov a pôžičiek a marginálne z členských príspevkov. Najväčšie dary v roku 2022 dostala strana HLAS – sociálna demokracia (viac ako 466-tisíc v roku 2022 a viac ako 255-tisíc v roku 2021), Team Bratislava (vyše 297-tisíc) či Kresťanskodemokratické hnutie (približne 195-tisíc).

Progresívci so záväzkami vo výške státisícov eur

V roku 2022 malo najvyššie záväzky Progresívne Slovensko (súčet dlhodobých a krátkodobých záväzkov), a to viac ako 721-tisíc eur. Druhým subjektom s najvyššími záväzkami je strana ZA ĽUDÍ – viac ako 428-tisíc eur. Tretím v poradí sú Demokrati Slovenska (ide o inú stranu ako Hegerových Demokratov, pozn. red.) so záväzkami vo výške skoro 400-tisíc eur.

Medzi záväzky nepatria len úvery, ale aj nesplatené faktúry. Napríklad väčšinu záväzkov Demokratov Slovenska tvorí záväzok za reklamnú kampaň, ktorý eviduje voči súkromnej spoločnosti. Progresívne Slovensko má dlhy splatné do jedného roka vo výške 445-tisíc eur a úvery v hodnote vyše 250-tisíc so splatnosťou viac ako jedného roka.

V záväzkoch sa ešte plnohodnotne neodráža kampaň na parlamentné voľby v roku 2023. Napríklad HLAS má z obchodného styku dlhodobé a krátkodobé záväzky dohromady niečo vyše 48-tisíc eur napriek tomu, že strana deklarovala čerpanie úveru na kampaň od Fio banky vo výške 2 miliónov eur.

Strany navyše často využívajú aj peniaze od členov či priaznivcov strán. Progresívne Slovensko vo výročnej správe z roku 2022 uvádza, že má aj naďalej úver od Michala Trubana, bývalého majiteľa spoločnosti Websupport, s. r. o., alebo Petra Zálešáka, spolumajiteľa Nay Elektrodom, či Michala Meška, vlastníka Martinusu.

Zároveň má niekoľko úverov so splatnosťou do 60 dní od volieb. Ostatné strany (ako napríklad OĽANO, SMER, Sloboda a Solidarita, SME RODINA alebo Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko) nemajú vysoké záväzky, keďže na svoju činnosť si vystačia štátnym príspevkom za voľby a darmi od členov.

Na obrázku je Richard Sulík
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vo výdavkoch vedie SMER, v aktívach Sme rodina

Najväčšie výdavky má SMER – sociálna demokracia (v roku 2022 vyše 4,75 milióna eur), a to prevažne na fungovanie strany a propagáciu. Aj výdavky ostatných strán slúžia najmä na bežný chod a propagovanie. Marginálne použijú prostriedky na mzdy zamestnancov strán. Napríklad OĽANO malo v roku 2022 len jedného zamestnanca, ktorý mal priemernú hrubú mzdu vyše 7-tisíc eur.

Zaujímavosťou je, že si Robert Kaliňák ako jediný štatutár každoročne vypláca odmenu. Od roku 2020 je to každý rok 60-tisíc eur.

Z hľadiska aktív majú strany najviac peňazí na bankových účtoch a v hotovosti. Zvyšok aktív tvorí nehnuteľný majetok v podobe stavieb a pozemkov. V tejto oblasti je „najbohatšou“ stranou Sme rodina, ktorej hodnota stavieb predstavuje viac ako 2,5 milióna eur.

Výnimkou spomedzi strán je Sloboda a Solidarita, majúca vyše 1,8-miliónový podiel vo vlastnej spoločnosti Liberálny dom s. r. o., ktorá vlastní budovu ich centrály v Bratislave.

Ministerstvo vnútra SR eviduje na Slovensku celkovo 168 politických strán, z ktorých je 108 v likvidácii a jedna – strana VLASŤ – je v konkurze. Zvyšných 59 strán je formálne funkčných. Od roku 2015 podalo účtovnú závierku aspoň raz 55 z nich, a to vrátane strany VLASŤ. Do nadchádzajúcich parlamentných volieb kandiduje približne tridsiatka z nich.

Zdroj: TS/Finstat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá