Vložky a tampóny sú reálnou potrebou, nie luxusom, táto krajina ich bude ženám v škole rozdávať zadarmo

  • Zatiaľ čo na Slovensku si musíš do nemocnice či školy priniesť aj toaletný papier, Nový Zéland pomáha dievčatám s menštruačnými pomôckami
  • Rodiny bojujúce s hraničnou chudobou si ich totiž nemôžu dovoliť
vlozky
Unsplash.com/Josefin
  • Zatiaľ čo na Slovensku si musíš do nemocnice či školy priniesť aj toaletný papier, Nový Zéland pomáha dievčatám s menštruačnými pomôckami
  • Rodiny bojujúce s hraničnou chudobou si ich totiž nemôžu dovoliť

Novozélanská vláda v stredu vyhlásila, že v školách po celej krajine bude rozdávať hygienické vložky a tampóny, pretože nie každý má dostatok peňazí na takýto typ hygieny. Informovala o tom CNN. Takáto pomoc by mala pomôcť krajine bojovať proti základnej miere chudoby u detí. 

Mladé ženy nechcú chodiť do školy

Vo vyhlásení premiérka Jacinda Anders hovorí o vysokom percente mladých žien a dievčat, ktoré počas svojej menštruácie nechcú chodiť do školy. Dôvody sú rôzne, jedným z mnohých je aj neschopnosť zakúpiť si pomôcky, ktoré by im pomohli bezstarostne fungovať počas periódy. Ide predovšetkým o finančné dôvody. 

95-tisíc dievčat vo veku od 9 do 18 rokov sa s takýmto problémom reálne stretáva. Premiérka si myslí, že voľne dostupné a bezplatné hygienické potreby by mohli problém zmierniť alebo dokonca natrvalo vyriešiť.

Dosah na základné potreby nevyhnutné pre život ženy by mali byť jedným z práv, ktoré im prináležia. Podľa jej slov je povinnosťou štátu, aby sa o takéto dievčatá postaral.

Nie je to luxus

Našim plánom je znížiť detskú chudobu na polovicu a to v priebehu 10 rokov. Je tu ešte veľa práce s rodinami, ktoré globálna pandémia COVID-19 zasiahla, preto je dôležité túto podporu zvýšiť v oblastiach, na ktoré máme dosah a môžu ju okamžite zmeniť,“
 povedala v stredu vo verejnom vyhlásení Anders. 

Pomoc pripojila k dávnejšej iniciatíve, ktorá v rámci 5,5 miliardového balíka pomáha ľuďom v núdzi so stravovaním, lekármi či školskými pomôckami. 

Menštruácia je reálnou súčasťou života pre polovicu obyvateľstva a prístup k týmto výrobkom je nevyhnutnosťou, nie luxusom,“
uviedla ministerka Julie Anne Genter.

Nový Zéland však nie je prvou krajinou, ktorá sa takýmto spôsobom rozhodla pomôcť ženám a dievčatám. Vlajkovú loď nesie Škótsko. Krajina v polovici februára tohto roku oznámila, že dámske menštruačné potreby bude rozdávať všetkým zadarmo. 

Zdroje: cnn.com, beehive.govt.nz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech