Vo veku 99 rokov zomrel Charlie Munger, dlhoročný partner Warrena Buffetta

  • Bol pravou rukou Warrena Buffeta
  • Zomrel v utorok ráno v nemocnici
Warren Buffett a Charlie Munger
TASR/AP/Nati Harnik
  • Bol pravou rukou Warrena Buffeta
  • Zomrel v utorok ráno v nemocnici

Vo veku 99 rokov zomrel miliardár Charlie Munger, absolútny investičný génius. Bol pravou rukou Warrena Buffeta.

Munger zomrel v utorok ráno, ako oznámila jeho rodina, píše CNBC. Miliardár zomrel v kalifornskej nemocnici. Na Nový rok by sa dožil 100 rokov.

„Berkshire Hathaway by nebolo možné vybudovať do takého stavu, v akom je, bez Charlieho inšpirácie, múdrosti a účasti,“ uviedol Buffett vo vyhlásení.

Charles Thomas Munger, známy pod prezývkou „Charlie“, sa narodil 1. januára 1924 v Omahe. Munger slúžil v americkej armáde počas druhej svetovej vojny po tom, čo v roku 1943 vo veku 19 rokov opustil Michiganskú univerzitu. Po vojne navštevoval právnickú fakultu na Harvarde a v roku 1948 ju ukončil s vyznamenaním. Následne sa presťahoval do južnej Kalifornie, kde sa venoval právu v oblasti nehnuteľností. 

„Toľko desaťročí viedli títo dvaja investičnú veľmoc, ktorá výrazne zlepšila životy mnohým ľuďom… počas tohto procesu opakovane predvádzali schopnosť spolupráce, synergie a zdravého rozumu. RIP, Charlie,“ napísal na sociálnej sieti X Mohamed El-Erian, hlavný ekonomický poradca Allianz.

Pre Mungera boli príznačné hrubé okuliare, ktoré nosil preto, že prišiel o ľavé oko po komplikáciách operácie sivého zákalu ešte v roku 1980.

Munger často sršal vtipom, a to najmä po Buffettových nekončiacich prejavoch. „Nemám čo dodať,“ povedal po jednej z Buffettových výrečných odpovedí na otázky pri výročnom stretnutí Berkshire v Omahe. No rovnako ako jeho priateľ a kolega, aj Munger bol zdrojom múdrosti v investovaní a v samotnom živote.

„Mám priateľa, ktorý hovorí, že prvým pravidlom rybolovu je loviť tam, kde sú ryby. Druhým pravidlom rybolovu je nikdy nezabudnúť na prvé pravidlo. Zdokonalili sme sa v rybolove tam, kde sú ryby,“ povedal vtedy 93-ročný Munger tisíckam ľudí na stretnutí v Berkshire v roku 2017.

„Svet nepoháňa chamtivosť, ale závisť,“ povedal Munger ešte na začiatku tohto roka na výročnom stretnutí denníka Daily Journal.

„Čo by som povedal.. Najdôležitejšia vec je tá, že ak sa chcete vyhnúť všetkým hlúpym chybám, musíte vedieť, kde ste kompetentní a kde nie. A to je veľmi ťažké, pretože ľudská myseľ sa vás prirodzene snaží prinútiť myslieť si, že ste oveľa múdrejší, než v skutočnosti ste,“ odkázal svetu Charles Thomas Munger.

Zdroje: CNBC, X/Mohamed El-Erian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá